CHP lideri Kılıçdaroğlu seçim bildirgesini açıklıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Ato Kongre Merkezi’nde "Önce Türkiye" başlığı altında 227 sayfadan oluşan bildirgeyi açıklıyor. Emekli maaşı, Taşeron sisteminin kaldırılması, asgari ücretin bin 500 lira olması, aile sigortası gibi vaatler yer alıyor

CHP'nin 7 Haziran'daki vaatlerini koruyacak. CHP'nin iktidar olması halinde emekliye çift maaş vereceği, mazotun 1.8 TL olacağı, üniversite öğrencilerine burs sağlanacağı, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yurtdışı imkanı tanınacağı, öğretmenlere yemek imkanı ve öğrencilere de 100 TL verileceği CHP'nin vaatleri arasında.MÜZİK YAYINI KESİLDİ

Toplantı CHP'nin seçim şarkılarıyla başladı. Ancak evinden çıkmadan, televizyondaki canlı yayında organizasyon komitesinin toplantıda seçim şarkılarını salona dinlettiğini gören CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, müdahale etti, müzik yayını kesildi. CHP lideri, PKK saldırıları nedeniyle şehitler olduğunu, toplantıda müzik kullanılmamasını istedi.Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları:

Birlikte çalıştığımız değerli yol arkadaşlarım, saygıdeğer yurtdaşlarım ve geleceğimiz olan sevgili gençler hepiniz hoşgeldiniz.

"SUS DEMEYECEĞİZ, ÖNCE SEN KONUŞ DİYECEĞİZ"

Bugün yeni bir seçim bildirgesi ile yeniden huzurlarınızdayız. Bu seçim bildirgesini gençlerimize adıyorum. Ana omurgasını gençler oluşturuyor. Gençleri yarının umudu olarak görüyoruz ama gençler bugünün de ortaklarıdır. Onlara sus demeyeceğiz, önce sen konuş diyeceğiz. Baskıya karşı direnen, özgürlüğü savunan gençlere adıyoruz bu seçim bildirgesini. Ali İsmail'lere, Özgecan'lara adıyoruz.

"SEÇİM BİLDİRGESİNİ MADENCİLERE, İŞÇİLERE VE GENÇLERE ADIYORUZ"

Soma'da, Ermenek'te yaşamını yitiren genç maden işçilerine adıyoruz. İşsizlikten bunalmış, ailesine yük olmaktan ötürü vizdanı rahatsız olan gençlerimize adıyoruz bu seçim bildirgesini. Üniversitelerimizde okuyan 6 milyon üniversite öğrencisine adıyoruz. TOMA'lara, biber gazlarına karşı elinde karanfille bekleyen, diktatöre diz çöktüren gençlere adıyoruz bildirgemizi.

Gençlerin önünde en ciddi sorun olarak işsizlik duruyor. 13 yıldır iktidar olanlar gençlerin hangi sorununu çözdü. Gence sen sus, senin konuşma hakkın yok dediler.

"GENÇLERİ OLAĞAN ŞÜPHELİ SINIFINDAN ÇIKARACAĞIZ"

Yüzde 90 öğrencinin ne evlerde barındığını iktidar bilmez ama bu sorunu çözmek için adım bile atmadılar. Oysa gençlik bu ülkenin en büyük üstünlüğü, 2035'e kadar bu üstünlüğümüz devam edecek. 2035'ten sonra ülke yaşlılar grubuna girecek. Onlar gençleri gözardı ettiler, biz baş tacı yapacağız. Bir süreç başladı. Gençler olağan şüpheli olarak görülüyorlar. Gençleri bu sınıftan çıkaracağız.

"SİYASETİ DİNAZORLARDAN TEMİZLEYİN"

Gençlerden beklediğim bir şey var. Görünmeye gençler var, çöplerden kağıt toplayanlar, taşeron işçiler bu gençler var. Bir de gördüğümüz gençler var.Üniversite gençleri. Biz bu gençlerden ne bekliyoruz? Sizlerden istediğim sadece bir şey var. Siyaseti dinazorlardan temizleyin. Emeğin hakkını sizler verirdiniz, çünkü siz meydanlarda bunları söylüyorsunuz. Siyasete girin aktif bir güç olarak öne çıkın. Sizin arzunuz üzerine yüzde 10 gençlik kotası getirdik. Oran az diyorsanız gelin oranı yükseltin ben size destek vereceğim.

Biz size ne vaadediyoruz? CHP'nin internet sitesine girin, internet üzerinden partiye üye olun. Hiçbir engel yok üzerinizde.

Bir ülkede diktatöre diz çöktüren gençler sizinle gurur duyuyoruz. CHP iktidarında bütün meydanlar sizin olacak. Biber gazı CHP iktidarında olmayacak.

"BİRİSİ GELİP SİZE, “İNANÇ ÜZERİNDEN SİYASET” YAPARSA BİLİN Kİ…"

Ve gençler sakın tuzağa düşmeyin. İster üniversitede, ister meydanda, ister caddede eğer birisi gelip size, “inanç üzerinden siyaset” yaparsa bilin ki o bu ülkeye en büyük ihaneti yapan insandır. Yine birisi gelir “etnik kimlik üzerinden” siyaset yaparsa o kendi ülkesini seven birisi değildir. Ayrıştırıcıdır bölücüdür.

Ve bir başka konu. Yaşam tarzı. Herkesin yaşam tarzına saygılı olacağız. Herkesin inancına saygılı olacağız. Bunları siyasette kullanılan araçlar olmaktan çıkaracağız. Etnik kimlik üzerinden, inanç üzerinden, yaşam tarzı üzerinden siyaset. Bunları kabul etmeyin. Ülkenin dünya kadar sorunu var. Onlara odaklanın. Ama şunu unutmayın, herhangi bir yurttaşımız inancı dolayısıyla ötekileştiriliyorsa onun sorununu çözeceğiz. Etnik kimliğinden ötürü ötekileştiriliyorsa eşit yurttaşlığı savunuyoruz diyeceğiz.

Daha önce bu salonda 19 nisan 2015’te “yaşanacak bir Türkiye” adıyla seçim bildirgemizi açıklamıştık. Bunu açıkladıktan sonra yurtiçi ve yurtdışında ciddi yankıları oldu. CHP’nin ürettiği politikalarının çok önemli olduğu, tutarlılığı pek çok çevre tarafından vurgulandı. Çünkü seçim bildirgesiyle biz, var olan sorunları çözmeye yönelik ciddi öneriler üretmiştik.


"13 YILDIR YURT SORUNUNU ÇÖZEMEDİLER"

6 milyon 62 bin üniversite öğrencisinin sadece yüzde 10'u yurtlarda kalabiliyor. 13 yıldır çözemediler. Sözüm söz 1 yıl içinde hiçbir üniversite öğrencisi benim yurdum yok diyemeyecek. Geniş bant internet erişimi olacak.

"TAŞERON İŞÇİLERİN TAMAMI KADROYA ALINACAK"

En büyük sorun işsizlik. Düşündük taşındık. İşsizlik geleceğin de sorunu, çözmemiz gerekiyor. İş garantili eğitim yapacağız. Bütün OSB'lerde yatılı eğitim olacak. 3. sınıftan itibaren fabrikalarda stajınızı yapacaksınız. Böylece hiçbir sınava girmeden fabrikada çalışacaksınız. Oğlunuzu meslek lisesine gönderdiniz işsiz ama bizim getireceğimiz düzende asla işsiz olmayacak.

800 bin taşeron işçi var. Ömür boyu asgari ücrete mahkumlar. Taşeron işçilerin tamamı kadrolara alınacak. Sözüm söz.

"ASGARİ ÜCRET NET 1500 LİRA"

Asgari ücret 1054 lira. Söz verdim. Size sözüm söz. Asgari ücret CHP iktidarında net 1500 TL olacak. Aylığınızdaki artış yüzde 50 olacak. Mali disiplini bozmadan, işverene ciddi yük getirmeden bu işi çözeceğiz.

"PASSOLİG'İ KALDIRACAĞIZ"

Gençler maça gitmek istiyor, söz Pasolig'i kaldıracağım. O sloganlar boşuna atılmıyor orada. Pasolig'i kaldıracağız herkes özgürce maçına gidebilecek. İstediği sloganı atabilecek.

"YÖK BELASINI KALDIRACAĞIZ"

Biz YÖK belasını kaldıracağız ve öğrencilere üniversite yönetiminde söz ve karar imkanı sağlayacağız. İkinci öğrenimdeki harçları da kaldıracağız. Eğitimi parasız yapacağız.

Herkesin yaşam tarzına saygılı olacağız. Herkesin inancına saygılı olacağız. Önümüzdeki en büyük tehlike etnik kimlik üzerinden siyaset. Bunları kabul etmeyin, bu tuzağa düşmeyin. Herhangi bir yurtdaşımız, gencimiz, inancı dolayısıyla ötekileştiriliyorsa onu kabul edeceğiz. Ayrışmaya son vereceğiz. En ciddi tehlike inanç üzerinden siyasettir.

Bizim seçim bildirgemizi açıkladıktan sonra ciddi yankılar oldu. Seçim birdirgesi ile biz varolan sorunları çözmeye yönelik adımları atacağımızı söyledik.

"BU SEÇİMDE SLOGANIMIZ ÖNCE TÜRKİYE"

Düne kadar milli irade derlerdi. Biz de saygılıyız. Hiçbir zaman saygısızlık etmedik sandıktan çıkan sonuçlara. Varsa haksızlıklar gündeme getirdik. Bütün ülkelerde iktidar vardır ama sadece demokrasilerde muhalefet vardır.

Halk diyor ki ben başkanlık sistemini kabul etmem. İkinci sonuç, 13 yıldır tek başına yönetiyorlar, tek başına yönetime izin vermiyorum. Oturun beraber yönetin. Bunu en iyi okuyan parti hangisi. Sizin oyunuzu, sizin hedefinizi en iyi okuyan parti CHP. Oyuna saygı gösterdik, hemen seçim demedik. Bu seçimde sloganımız önce Türkiye. En iyi okuyan bizsek, 1 Kasım seçimlerinde sandığa giderken elinizi vizdanınıza koyun ve öyle oy kullanın.

Ülkenin koalisyona ihtiyacı var dedik. Bizim gönlümüz yüzde 60'lık bloğun iktidar olmasıydı ama MHP'nin malum nedenleri ile bu gerçekleşmedi. Daha sonra Sayın Davutoğlu geldi. Biz 14 ilkeden yola çıkıyoruz dedik, 5 temel sorun alanını çözmemiz lazım dedik. Bunları yapabiliyorsak koalisyonu yapalım dedik."BÜTÜN SİYASİ PARTİLER ÖRNEK ALDILAR"

Bizim seçim bildirgemizi hemen hemen bütün siyasi partiler örnek aldılar. Bunu da alacaklar göreceksiniz. Örnek aldılar diye üzülmüyoruz, tam tersine mutluluk duyuyoruz. Bu şunu gösteriyor demek ki ülkenin sorunlarını en iyi analiz en iyi çözüm üreten parti CHP’dir. Demek ki devlet yönetiminde en iyi kadrolar CHP’de var. İktidar olduğumuzda diyorlar ya CHP’nin kadroları var mı, evet CHP’nin kadroları var. Eğer bu seçim bildirgesini diğer partiler bizi örnek alıyorlarsa, bundan gurur duyuyoruz.

"KAYNAK NEREDE NEREDE DİYE SORDULAR!"

Ve biz ayrıca sadece üreten değil hakça bölüşen bir stratejiyi de izledik. Bir şey daha politikamızı açıkladık önce “kaynak nerede nerede” diye sordular. Onlar da baktılar ki kaynak var, “en iyisi biz alalım biraz değiştirip bunu uygulamaya koyalım” dediler. Seçim bildirgelerimizin ne kadar büyük bir ciddiyetle hazırlandığını gösteriyor bu. Her kuruşun hesabını yaptık. Uygulanması mümkün olmayan bir projeyi asla gündeme getirmedik.

"KOALİSYONA KİM ENGEL OLDU?"

Şu soru akla gelebilir. Beş ay önce bildirgeyi açıkladık. 7 Haziran’da sandığa gittik. 1 Kasım’da gidiyoruz, neden? Hangi gerekçeyle gidiyoruz? Birinci soru bu. İkinci soru, kim engel oldu buna? Koalisyon kurulacaktı kim engel oldu?

Önce şunu söyleyeyim. Düne kadar hep milli irade milli irade derlerdi. Biz de saygılıyız. Hiçbir zaman sandıktan çıkan oylara saygısızlık etmedik. Halk kimi iktidara taşıdıysa ona saygı gösterdik. Ama demokrasinin gereği olarak varsa bir yanlışları onları gündeme getirdik. Haksızlıkları gündeme getirdik. Bu bizim görevimizdi. Bütün ülkelerde iktidar vardır, ama sadece demokrasilerde muhalefet vardır.

Seçimden çıkan sonuç… Bir, halk diyordu ki ben başkanlık sistemini kabul etmiyorum, tek adam yönetimini de kabul etmiyorum. İkinci sonuç, 13 yıldır tek başına yönetiyorlar Türkiye önemli bir noktaya geldi, ciddi sorunları birikti, oturun kendi aranızda anlaşın ve ülkeyi yönetin. Peki bunu en iyi okuyan parti hangisi?

"OYUNA SAYGI GÖSTERDİK, HEMEN SEÇİM DEMEDİK"

Buradan bütün yurttaşlarıma söylüyorum. Sizin oyunuzu yani milli iradeyi, yani sizin hedefinizi en iyi okuyan parti CHP’dir. Oyuna saygı gösterdik, hemen seçim demedik. Ülkenin biriken sorunları var. Bakın bu seçimde sloganımız “Önce Türkiye” biz bir sonraki seçimi düşünmedik hiçbir zaman. Türkiye ciddi sorunlarla karşı karşıya ve bu sorunların önemli bir kısmı bir partinin çözebileceği sorunlar değil. En iyi okuyan biziz, mütevazı değiliz. En iyi okuyan bizsek sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyun ve öyle oy kullanın.

Bu süre içinde MYK’nın il başkanlarını, belediye başkanlarını topladık, çıkan sonucu değerlendirdik. Ve yeni bir anlayışla yol almamız gerektiğini düşündük. Madem ki vatandaşımız, “gerginliklerden uzak durun, siz kavga ediyorsunuz zararı biz çekiyoruz” diyorsa, o zaman yeni bir anlayışı egemen kılmamız lazımdı. Bu toplantılardan sonra dedik ki, “evet ülkenin koalisyona ihtiyacı var.” 14 madde halinde koalisyon ilkelerini belirledik ve paylaştık. Dedik ki “bakın bizim ilkelerimiz bunlar. Sizler de koalisyon yanaysanız sizler de belirleyin. Kimin kiminle koalisyon kuracağı değil, hangi ilkelerle kurulacağı önemli.”

"MHP’NİN MALUM NEDENLERİYLE BU GERÇEKLEŞMEDİ"

Ve şunu da söyledik: “Bizim gönlümüz, yüzde 60’lık blokun ki 292 milletvekili ediyor, hükümet olmasıdır.” Bunu da paylaştık. Ama siz de biliyorsunuz, vatandaşlarımız da biliyor. MHP’nin malum nedenleriyle bu gerçekleşmedi. Daha sonra görev Sayın Davutoğlu’na verildiğinde, sayın Davutoğlu geldi. Biz bir ilki daha gerçekleştirdik. Dedik ki “14 ilkeden yola çıkıyoruz, 5 temel sorunu var. Bunları çözmemiz lazım. Eğer bunları yapabiliyorsak koalisyonu kuralım.” Kendilerine bütün ayrıntıları anlattık. Öyle 30 -35 gün değil, YAŞ ve bayramın girmesi nedeniyle koalisyon görüşmelerinin süresi 10 gündür.

"KOALİSYON HÜKÜMETİ NEDEN KURULAMADI?"

Koalisyon görüşmelerinin süresi 10 gün. Bize dediler ki 3 aylık seçim hükümeti kuralım. Biz bunu kabul etmedik, gayet açık milli iradeye duyduğumuz saygı gereği kabul etmedik. Seçimden sonra aynı tablo çıkarsa ne olacak?

Koalisyon hükümeti neden kurulamadı? Eğer bir siyasi lider özgür iradeye sahip değilse, kendi iradesiniz bir başka otoriteye ipotek etmişse o lider koalisyon kuramaz. Tablo bu. Saray'da oturan zatın baskısını yaşamının her alanında hissediyorsa o kişi lider olamaz. Arkadaşlarıma söyledim, görüşmelerde ne soruyorlarsa cevap verin. Görüşmelerin tamamını tutanaklara aldım. Zaman zaman bize yöneltilen iftiralardan çok rahatsızlık. Bakın kimse bize eleştiri getiremiyor. Kamuoyunu rahatsız edecek söylemler olsaydı zaten paylaşırlardı.

Ülkenin Cumhurbaşkanı meydan meydan dolaşıp 400 vekil verin vermezseniz bu tablo çıkar dedi. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. CHP olarak biz üstümüze düşen bütün görevleri yerine getirdik. Senin iradene saygılı olduk ama onlar senin iradeni kabul etmediler. Ya oy verirsin ya ben hep seçime giderim diye vatandaşın gözyaşları üstüne şantaj koydular. Senin iraden olarak kabul etmiyorlar.

"TÜRKİYE'NİN 5 TEMEL SORUNU VAR"

Halka ne söz verdiysek tamamını kendilerine söyledik. Bunlar bizim olmazsa olmazımız dedik.

1- Demokrasi ülkede kan kaybediyor. Bu temel bir sorun.

2- Ekonomi, 13 yılda buraya getirdiler.

3- Dış politika, vatandaşa çıkardığı politikaları çok iyi biliyoruz.

4- Eğitim

5- Toplumsal barış (Kürt sorunu)

Bunları yapacak kadroları yok. Bilgileri yok. Sadece ve sadece CHP'de var.

"SARAY’DA OTURAN ZATIN BASKISINI..."

Eğer bir siyasi lider, özgür iradeye sahip değilse, eğer bir siyasi lider kendi iradesini bir başka iradeye ipotek ettiyse o lider koalisyon kuramaz ve o ülkeyi yönetemez. Tablo bu.

Saray’da oturan zatın baskısını omuzunda sırtında düşüncesinde hissediyorsa o kişi lider olamaz. Lider vesayeti reddeden kişi demektir. Özgürce karar alan kişi demektir. Arkadaşlarıma söyledim, “görüşmelerde ne soruyorlarsa bütün samimiyetinizle cevap verin.” Ve görüşmelerin tamamını tutanaklara aldık. Çünkü biz zaman zaman bize yöneltilen iftiralardan çok rahatsızdık. Bakın tutanakları aldık kimse bize yönelik eleştiri dile getirmiyor. Varsa eleştiri, bizim söylediklerimiz kamuoyunu rahatsız edecek söylemlerse zaten çoktan paylaşırlardı. Bu nedenle koalisyon gerçekleşmedi.

"MİLLİ İRADEYİ BİR KİŞİNİN DUDAĞINDAN ÇIKAN SÖZ OLARAK KABUL EDİYORLAR"

Ülkenin cumhurbaşkanı meydan meydan dolaşıp “400 vekil verin, vermezseniz bu tablo çıkar” dedi. Toplumun önüne acı kan ve gözyaşı şantaj malzemesi olarak konmuştur. Şimdi buradan, bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. CHP olarak biz üstümüze düşen görevleri yerine getirdik, kıl payı kadar saygısızlığımız yoktur. Ama onlar senin iradeni kabul etmediler. Önüne bir şantaj tablosu koydular, ya oy verirsin ya ben hep seçime giderim diye. Çünkü onlar milli iradeyi bir kişinin dudağından çıkan söz olarak kabul ediyorlar. Ben milli iradeyi senin iraden olarak kabul ediyorum.

"EĞER KOALİSYON KURULSAYDI EMEKLİLERİMİZ İLK İKRAMİYELERİNİ ALMIŞ OLACAKLARDI"

Eğer koalisyon kurulsaydı. Geçen kurban bayramında emeklilerimiz ilk ikramiyelerini almış olacaklardı. Halka ne söz verdiysek, tamamını kendilerine söyledik. Bunlar bizim olmazsa olmazlarımızdır. Ne veriyoruz emekliye zaten? Asgari ücretliye ne veriyoruz? Bizi işverenlere şikayet ettiler, CHP’ye niye karşı çıkmıyorsunuz diye? Aslında iktidarsız olan bir iktidar, tablo bu."HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ"

Bir ilki daha başardık. Dedik ki ülkenin beş temel sorununa çözüm üretmemiz gerekiyor. Nedir o beş temel sorun?

Bir, Türkiye’de demokrasinin hukukun üstünlüğü. İki, ekonomi. 13 yılda buraya getirdiler. Üç, dış politika. Dört, eğitim, ve beş toplumsal barışımız yani Kürt sorunu. Şimdi buradan diğer siyasetçilere sormak istiyorum. Bizim dışımızda, Türkiye’nin beş temel sorununu dillendiren başka bir siyasi parti var mı? Herkes bir ucundan tutuyor. Oysa sorunu bileceksiniz. Neden bizim seçim bildirgelerimiz örnek alınıyor? Çünkü bunları yapacak kadroları yok, bilgileri yok, birikimleri yok. Bilgi birikim ve kadro sadece ve sadece CHP’de var.

Hukukun üstünlüğü… Eğer siz 12 Eylül darbe hukukunu değiştirmezseniz hangi demokrasiden söz edeceksiniz? Darbe hukukunu tahkim ederseniz hangi demokrasiden söz edeceksiniz? Yargı bağımsızlığının olmadığı ülkede demokrasiden mi söz edeceğiz? Bir kişi konuştuğu zaman bütün savcıların harekete geçtiği ortamda demokrasiden mi söz edeceksiniz? Lise öğrencilerinin hapse atıldığı ülkede demokrasiden mi söz edeceksiniz?

"YÜZDE 10 SEÇİM BARAJINI KALDIRACAĞIZ"

“Ben anayasaya uymuyorum, anayasayı bana uydurun” denilen bir ülkede demokrasiden mi söz edeceksiniz? Yasama yargı ve yürütme organlarının, güçler ayrılığı ilkesini getireceğiz. Yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız, YÖK’e tamamen sona erdireceğiz. Anayasayı değiştireceğiz. Eşit yurttaşlığı getireceğiz. Hiç kimse etnik kimliğinden ötürü ötekiyim diye düşünmeyecek. Siyasi ahlak yasası getireceğiz. Her kuruşun hesabını siyasetçi vermek zorundadır.

"KESİN HESAP KOMİSYONUNU KURACAĞIZ"

Ödenen vergiyi vatandaş ödüyor. Gençlerimiz de ödüyor, otobüse binerken vergi ödüyorlar. Vergi ödüyorsam, verginin nerelere harcandığının hesabını vermek zorunda. Kesin hesap komisyonunu kuracağız.

"CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKANDAN GİZLİ ÖRTÜLÜ ÖDENEĞİ NASIL KULLANACAK?"

İki örtülü ödenek kullanan makam var. Biri cumhurbaşkanlığı, biri başbakan. Cumhurbaşkanı, başbakandan gizli örtülü ödeneği nasıl kullanacak? Ne için kullanacak? Aklınız kabul ediyorsa bir sorun yok. Ya böyle bir şey olmaz diyorsanız elinizi vicdanınıza

"BENİM VATANDAŞIM NEDEN ÜÇÜNCÜ SINIF DEMOKRASİDE?"

Bu garabete beraber son vereceğiz. Can ve mal güvenliğinin olmadığı bir yerde üretim olmaz. Demokrasinin olmadığı bir yerde üretim olmaz. İş adamının elinde vergi sopasıyla üretim olmaz. Makul şüpheyle iş adamını, öğrenciyi, genci içeri atacaksın. Dosyaya gizlilik kararı koyacaksın, avukat savunamayacak. Kaldıracağız bunları. Tamamını çöp sepetine atacağız.

Benim insanım neden üçüncü sınıf demokrasiye layık olsun? Neden bu ülkenin insanları düşüncelerini özgürce dile getirmesinler? Düşünceyi kabul eder etmeyiz, ama mutlaka birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz."CHP’YE OY VERMEK ZORUNDASINIZ"

Ayrıca eğer Türkiye bölgesinde ve dünyada saygınlık kazanmak istiyorsa birinci sınıf demokrasiyi getirmek zorundadır. Yabancı sermaye Türkiye’den kaçıyor. Neden? Mal güvenliğimiz yok. Hatta bazı Türk işadamları şirketlerinin merkezlerini yabancı ülkeye taşıdılar. Buradan iş dünyasına da sesleniyorum. Bu seçimlerde CHP’ye oy vermek zorundasınız. Üretmek istiyorsanız, çalışmak istiyorsanız, düşüncelerinizi özgürce dile getirmek istiyorsanız oy vermek zorundasınız. Ha vermeseniz ne olur? Bize bir şey olmaz, biz maaşımızı alırız. Nasıl olsa vergiyi sen ödüyorsun, dert senin derdin olacak. O derdi çözmek istiyorsan, demokrasi istiyorsan CHP iktidarında CHP’yi açık yüreklilikle açık net eleştirme özgürlüğüne kavuşmak istiyorsan oyunu CHP’ye vereceksin.

"TÜRKİYE'NİN EKONOMİSİNİN GELDİĞİ DURUM..."

Bunlar bunu görmüyor, göremiyorlar. Türkiye ekonomisi “orta teknoloji” ve “orta gelir” tuzağına yakalanmış durumdadır. 10 bin Dolar olan kişi başına milli gelir 9 bin dolara düştü. Teknoloji? İleri teknoloji yok. Katma değeri yüksek ürün yok. Üretemiyoruz, çakıldık kaldık. Güven endeksi yerlerde sürünüyor, güvenmiyorlar. Türkiye iyi yönetilmediği için, iki başlı bir yönetim olduğu için Türkiye toparlanamıyor. Toparlamak mı istiyorsun adres belli. Adres CHP.

Bakın size Haziran 2015’ten rakamlar vereyim.

Tüketici kredisi ve Kredi kartı borcu: 396 milyar TL.
Bankalara borcu bulunan vatandaş sayısı: 24 milyon 800 bin. Bunun adı iyi ekonomi mi?
Bankaların takibe aldığı kişi: 2 milyon 600 bin. İcra dairelerinden kaçıyor bunlar, yakalanıp içeri atılmayalım diye.
Son 7 yılda vatandaşların Tüketici kredisi ve kredi kartları için bankalara ödediği faiz: 205milyar TL.

"CHP GELİRSE DOLAR ARTARDI? KİM İKTİDARDA ŞİMDİ"

Ne diyorlardı? Sakın ha CHP’ye oy vermeyin, iktidar olursa dolar fırlar. E dolar 3 lirayı geçti, kim iktidarda? CHP’ye oy vermeyin sakın faizler fırlar… E faizler fırladı kim iktidarda? Biz bunları biliyorduk. Kendisi sorun olan bir siyasal iktidar sorunlara çözüm bulamaz.

"EKONOMİDE EN İYİ KADROLAR BİZDE"

Vatandaş borç batağında. Kim borç batağından kurtaracak? Bir daha sorayım vatandaşı kim kurtaracak? Buradan tüketici kredisi ve kredi kartı borcu dolayısıyla sizin omuzlarınıza yüklenen faizlerin en az yüzde 80’ini silme sözü veriyorum. Diyorlar ya nasıl? Şimdi diyemiyorlar. Biz dünya uygulamalarına da baktık, hiç endişe etmeyin. En az yüzde 80 diyorum. Ekonomide en iyi kadrolar bizde. Türkiye’yi krizden çıkaran kadrolar şu an CHP’de.

"ESNAF KARDEŞİM, EMEKLİ KARDEŞİM BENİ DİNLESİN"

Esnaf kardeşim, o da beni dinlesin. Çalışıyor, emekli oluyor. Emekli maaşıyla geçinemiyor, dükkanda devam edecek. Vay sen misin devam eden, sosyal güvenlik destek primi kesiliyor. Esnaf kardeşim, maaşını tam almak istiyorsan oyunu CHP’ye vereceksin.
Prim borcu olan esnaf… Sağlık hizmeti alamıyor yasak. Böyle bir kanun çıkardılar. Eşine de bakmıyorum diyor. Eğer sen borcun dahi olsa hastanelerde insanca tedavi olmak istiyorsan, oy vereceğin tek parti var CHP.


"CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK BÜROKRATİK DEVRİMİNİ YAPACAĞIZ"

Buradan bürokrasi konusunda yapacağımız bir değişiklikten söz ediyorum. Cumhuriyet tarihinin en büyük bürokratik devrimini yapacağız. Bir iş veren düşünün. Yanında çalıştırdığı işçiler için beyannameyi SGK’ya veriyor. Vergiyi gelir idaresine, işçilerin beyanlarını da veriyor. Esnaf da iki ayrı yere veriyor. Niye iki ayrı yere veriyorlar? Milyonlarca kağıt harcanıyor. Milyonlarca harcamalar yapılıyor. Biz bütün gelirleri sadece ve sadece gelir idaresi başkanlığının toplayacağı bir düzenleme yapacağız. En büyük kağıt tasarrufunu gerçekleştirmiş olacağız. Bir yere muhatap olacaklar. Yeminli mali müşavirler, muhasebeciler sizin de eliniz rahatlayacak.

"MAZOTU SADECE DOLARDAKİ ARTIŞ NEDENİYLE 1 LİRA 80 KURUŞTAN VERECEĞİZ"

Ve çiftçi kardeşim. Ekonomide biliyorum sorun olduğunu. Mazotu sana 1,5 liradan vereceğimizi söylemiştim. Çiftçi kayıt sistemine göre. Kimin ne kadar ekeceği, ne kadar yakıt kullanacağı belli. Buna göre mazotu sadece dolardaki artış nedeniyle 1 lira 80 kuruştan vereceğiz. Her kuruşu hesaplıyoruz.

Bugüne kadar orman köylüsüyle ilgili hiçbir şey denmedi. Kişi başına gelirin en az olduğu kesimdir orman köylüleri. orman genel müdürlüğü kaçak işçi gibi çalıştırır onları. Bu uygulamaya son vereceğiz, orman genel müdürlüğü seni çalıştıracak, sigortalı yapacak ve sen çalışacaksın ve zamanı geldiğinde emekli olacaksın. San bu hakkı biz vereceğiz.

Bir ülke nasıl güçlü olur? Bir ülkenin gücü üretmesiyle olur. Eğer üretmiyorsanız güçlü Türkiye olmaz. Tüketen hiçbir toplum güçlü olmamıştır. Saygınlık kazanmamıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.