CHP'den AKP'lilere Yeni Yemin Önerisi

 Mustafa Balbay AKP'li vekillere yeni bir yemin metni önerdi. Balbay, “Namususun ve şerefiniz üzerine değil, makam ve servetiniz üzerine yemin edin" dedi.Balbay’ın AKP’liler için önerdiği yemin metni:

- Devletin Varlığı ve Bağımsızlığını, Kendi İktidarım İçin Kullanacağıma,

- Vatanın ve Milletin Bölünmez Bütünlüğünü, Milletin Kayıtsız ve Şartsız Egemenliğini

Hiçe Sayacağıma,

- Kendimi Hukukun Üstünde Göreceğime,

- Demokratik ve Laik Cumhuriyet’e ve Atatürk İlke ve İnkılaplarına Enkaz Gözüyle

Bakacağıma,

- Toplumun Huzur ve Refahını Bozmak İçin Her Fırsatı Kullanacağıma,

- Adaleti Darmadağın Etme Anlayışı İçinde Tüm Muhaliflerin İnsan Haklamalarından ve

Tutuklanma Hürriyetlerinden Yararlanmasını Sağlayacağıma,

- Anayasaya Saldırmaktan Yılmayacağıma,

- Malum Millet Önünde Makamım ve Servetim Üzerine Ant İçerim.

ANAYASA MADDE 81 AND İÇME METNİ:

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim.”

“TÜRKİYE’Yİ AB’YE DEĞİL BİRBİRİNE SOKTU”

Balbay, AKP hükümetinin iddiasının “Biz Türkiye’yi Avrupa Birliğine sokacağız” olduğunu hatırlattı, ancak uyguladıkları dış politikanın bugünkü geldiği durumun Türkiye’yi AB’ye değil, birbirine soktuğudur. Acı ama gerçek olan ise İstanbul’dan Diyarbakır’a kadar yaşananlara aktığımızda bunun fotoğrafının görünmesidir” dedi. AKP’nin ilk Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’ın,” dış politikada hükümet Türkiye’yi bölünmeye götürüyor” değerlendirmelerini hatırlatan Balbay şöyle dedi:

“iktidar mensupları eğer bir enkaz arıyorsa, Türkiye Cumhuriyeti tarihine değil, 14 yıllık kendi uygulamalarına bakmalarını tavsiye ederim. TBMM’nin Dostluk grubu oluşturulmak istenen ülkelere baktığımızda Gana, Moritanya ve Fildişi gibi ülkelerdir. işte dış litikada geldiğimiz nokta için son örnek budur. Ülkemizin sınır komşularından 6 ülke ile dostluk grubu bile kuramıyoruz. AKP’nin dış politikada ki başarısı işte bu.”

ÇEVREYİ KORUMA BAKANLIĞI DEĞİL, ÇEVREYİ KOLLAMA BAKANLIĞI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçesi üzerinde yaptığı değerlendirmede bir önceki bakan Erdoğan Bayraktarın sözlerini hatırlatan Balbay, “ Sayın Erdoğan Bayraktar’ın 17/25 Aralık sürecinde ifade ettikleri, eylem ve söylemleri bize çevre bakanlığının çevreyi koruma bakanlığı değil, çevreyi kollama bakanlığı olduğunu en açıık bir şekilde göstermiştir.

Bakanlığın şehircilik alanındaki faaliyetlerini gecekonduların kaldırılması üzerinden paylaşan Balbay,” şehircilik alanında da bakanlık maalesef başta İzmir, Ankara, İstanbul olmak üzere daima rantiyecilik gözü ile hayata geçirmektedir. Gecekonduların kaldırılmasını, sanlarımız için daha sağlıklı daha güvenli konutlar yapılmasını beklerken, bakanlığın onların yerine ucube beton kondular dikmesini yaşanacak bir ortam olmadığını vurguladı.”

FEN BÖLÜMLERİNDE ÖĞRENCİLERİMİZ NEDEN 40 SORUDAN SADECE ORTALAMA 2’SİNE CEVAP VERİYOR?

Milli Eğitim bakanlığı bütçesi üzerinde dikkat çeken hususun bu bütçenin “Maliye bakanlığı bütçesi mi yoksa Milli Eğitim bakanlığı Bütçesi mi” diyerek şaşkınlığını ifade eden Balbay:

“Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin sadece rakamlar, yatırımlar bakımından değerlendirilmesini şaşkınlıkla izledim. Ben bakanlıktan öğrencilerimizin başarılarını paylaşmasını, hangi alanda hangi başarıları yakaladığımızı duymak isterdim. Örneğin Fen bölümlerinde 40 sorudan öğrencilerimizin neden ortalama sadece 2 soruyu cevap verebildiklerinin açıklanmasını isterdim.”

Bakanlıklardaki uygulamaların AKP milletvekillerinin etmiş oldukları yemine sadık kalmadıklarını ortaya koyduğunu belirten CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, “AKP milletvekillerine icraatlarına ve anlayışlarına uygun bir yemin metni önerdiğini” belirtti ve o metni şöyle açıkladı:

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.