Burhanettin kocamaz; ‘Nükleere ‘evet’ diyen belediye değil TBMM’dir’

 Mersin kamuoyuna yönelik “Sevgili Hemşehrilerim” diye başlayan bir açıklamada bulunan Kocamaz, “Şunu bilmelisiniz ki, söylendiği ve çarpıtıldığı gibi Büyükşehir Belediye Meclisi nükleere kesinlikle evet dememiştir. Çünkü Çevre Düzeni Planı'nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, zaten nükleer santrali Akkuyu'ya işlemiştir. Nükleere ‘evet' diyen 2013'te içerisinde Sayın Aytuğ Atıcı'nın da bulunduğu parlamentoda yasa ile bu işi düzenleyen milletvekilleridir. Bu yasa çıktığında CHP bunu Anayasa Mahkemesi'ne götürmüş. Ancak, Anayasa Mahkemesi, ‘Uluslararası anlaşmalar Anayasanın da üzerinde bir değere sahiptir' diyerek yetkisizlik kararı vermiştir.” dedi.

AYM'NİN BİLE YETKİSİ YOKKEN MECLİSİN OLUR MU?
Açıklamasında “AnayasaMahkemesi'nin bile yetkisizlik kararı verdiği yerde, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin yasalar ve Anayasanın, hatta AYM'nin üzerinde karar alma yetkisi olabilir mi? “diye soran Kocamaz, “Maalesef o dönemde TBMM'de olup da görevini yapamayanlar, bugün olayı saptırıp, bir kısım insanları da kullanarak olayı şova çevirmişlerdir.” diye konuştu.
Burhanettin Kocamaz, “Meclis çalışmalarının provokasyon ve şov yapmak amaçlı sabote edilmek istendiğini kaydettiği açıklamasına şöyle devam etti:
“Şunu herkesin bilmesini isterim ki, benim şahsi olarak nükleere evet demem söz konusu olamaz. Nedenlerini defalarca kamuoyuna açıkladım.  Hükümetin geri adım atması ve tazminatı göze alması dışında ne milletvekillerinin, ne de Büyükşehir Meclisi'nin bir çözüm üretemeyeceğini açıkça söyledim. Zaten 2013 yılında bakanlığın hazırlattığı 1/100 binlik planda Akkuyu bölgesi nükleer santral alanı olarak işaretlenmiş, daha sonra çıkarılan yasalarla bu tesis stratejik yatırım tanımına sokularak; Kıyı Kanunu, turizm alanları ve orman alanları dışında bir statüye kavuşturulmuştur. Kaldı ki 2015 Ocak'ında şahsım olarak ÇED raporuna itiraz ederek, açık tavrımı da belirlemişim. Maalesef ÇED ile ilgili açtığımız dava henüz sonuçlanmış da değildir.
MERSİN'İN ÖNÜ YA AÇILACAK YA DA KAPANACAKTI
Bu durumda ya; Çevre Düzeni Planı belirtilen bölge dışında tutularak kabul edilecek, Mersin'in önü açılacaktı, ya da tamamen rafa kaldırılacak, Mersin'in gelişmesi ve yatırımlar duracaktı. Ancak her iki durumda da çıkarılan kanunlar ve uluslararası anlaşmalar nedeniyle bütün itirazlara rağmen bu tesis yapılacaktı. Tüm sivil toplum örgütleri, sanayi ve ticaret çevresi, inşaat çevreleri dört gözle bu planı bekliyor ve bir an evvel çıkarılması için de talepte bulunuyorken kentin önünü ve meclisi tıkamanın kime ne faydası olabilirdi. İşsizliğin en önemli sorun olduğu kentimizde yeni yatırımlara şiddetle ihtiyaç duyulduğu, iş yerlerine ve belediyemize her gün yüzlerce iş talebi yapıldığı herkes tarafından bilinmektedir. Neticede meclis oy çokluğu ile komisyon kararını onaylamıştır. Bu karar meclise gelmeden önce bizzat CHP İl Başkanıyla yaptığımız bir telefon görüşmesinde ‘Bu nükleer nasıl olsa yapılacak. Bunun günahını hiçbirimiz çekmeyelim, söylediğiniz gibi bölgeyi plan dışında bırakın, nükleerin günahını ne siz çekin, ne de biz çekelim' ifadesini kullanmıştır. Şimdi bakıyorum da sayın CHP İl Başkanı da bana söylediği sözleri unutup şov mangasına katılmış, bana söylediğinin hilafına ifadelerde bulunmaktadır.  Şunu herkes de biliyor ki, Mersin 1/50000'lik plan nedeniyle oldukça fazla zaman kaybetti. Akkuyu konusundan hükümetin geri adım atmayacağını bile bile Mersin'in önünün açılmaması, yatırımların durması, istihdam sorununun her geçen gün artmasına rağmen sırf şov maksadıyla Mersin'in gündeminin bu şekilde meşgul edilmesini anlamak mümkün değildir.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.