'Bu Operasyonu Neden 17 Aralık'tan Sonra Başlattınız?'
MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarını yürüten polislerin sahur vakti gözaltına alınmasıyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Efkan Ala‘ya soru yağdırdı: “Devleti ele geçirme faaliyetleri” yürütülürken devletin ilgili birimleri ve devleti yöneten siyasî sorumlular ne yapmışlardır? Zamanında gerekli işlemleri yapmayan sorumlular kimlerdir?

Cemaate bağlı kaç kişi tesbit edildi?

Bakanlığınızca yapılan işlemlerin, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarından sonra başlatılma-sının ve ülke çapında adeta cadı avı şeklinde yürütülmesinin sebebi ne? Şimdiye kadar ordu, jandarma, MİT ve emniyet birimlerinde Gülen cemaatine bağlı kaç kişi tesbit edildi?

Suça göz mü yumdunuz? 

MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık, yolsuzluk operasyonunu yürüten polislerin sahur vakti gözaltına alınmasıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na 15 yazılı soru önergesi verdi. İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istenen önergelerde, çeşitli sorular yöneltildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanı tarafından, 30 İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen, Gizli Talimat Yazısının bazı medya organlarında da yayınlandığını dile getiren Işık, anılan yazının 1. Maddesinde yer alan, “Bu soruşturmanın çerçevesine giren cemaat üyesi olup örgütlü olarak hükümeti devirmek ve anayasal düzeni yıkıp, devleti ele geçirmek için doğrudan faaliyet yürüten kişilerin tespiti, adreslerinin ve açık kimlik bilgilerinin belirlenmesi, ülke çapında eş zamanlı arama ve delil elde etmek için ayrıntılı çalışma yapılıp, gecikmeksizin arama ve delil elde etme işlemlerinin gizlilik içinde yürütülmesi” talimatları verildiğine dikkat çekti. 

IŞIK’IN, EFKAN ALA’YA YÖNELTTİĞİ SORULARIN BİRKAÇI ŞU ŞEKİLDE

Eğer geriye dönük araştırmalarda suç teşkil eden görüşmeler elde edilmiş ise anılan dönemlerdeki devleti yöneten siyasi ve idari sorumlular kimlerdir?

Anılan sorumlular neden bu suçlara engel olmamışlar ve gerekli önlemleri almamışlardır?

Zamanında gerekli önlemleri almayan ve işlemleri yapmayan sorumlular hakkında şimdiye kadar hangi işlemler yapılmış ya da yapılmaktadır?

Anılan talimat gereğince Bakanlığınızca anılan konularda yapılan işlemlerin, 17-25 Aralık 2013 tarihli yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarından sonra başlatılmasının ve ülke çapında adeta cadı avı şeklinde yürütülmesinin sebepleri nelerdir?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.