Binali Yıldırım açıkladı: 1 Yıl erken açılacak!

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, dünyanın en uzun  teknoloji harikası 1915 Çanakkale Köprüsü'nün denizin dibindeki ayaklarını suya  indireceklerini belirterek, "Bu temellerin yerden yüksekliği 20 metredir. Denizin  40-50 metre aşağısında bir çukur açılıyor, altı kazıklarla sağlamlaştırılıyor,  açılan o çukura yerleştiriliyor, sonra da İstanbul'daki köprüler gibi 318  metrelik kule yukarı çıkıyor." dedi. 

Yıldırım, Çanakkale'nin Gelibolu ilçesindeki Namık Kemal Ortaokulu'nda  düzenlenen karne dağıtım törenine katılarak, burada bir konuşma yaptı.

"Karne ve notlar, şimdiye kadar yapılan veya yapılmayanların bir  belgesidir." diyen Yıldırım, karnesi çok iyi olanlar, teşekkür ve takdir alanlar  kadar zayıfları bulunanların da olacağını belirterek, "Gayet normal. Biz de bu  sıralardan geçtik. Ben ilkokulu köyümde bitirdim, İstanbul'a geldim. 100 kişinin  yaşadığı bir köyden milyonların yaşadığı İstanbul'a geldim. İlk karne spor toto  gibi ama ikinci karnede hepsini düzelttim ve doğrudan geçtim. Demek ki çalışınca  oluyor, çalışmayınca olmuyor. Olmayınca üzülmeyelim, olunca da çok sevinmeyelim."  değerlendirmesinde bulundu.

Meclis Başkanı Yıldırım, öğrenci ve velilere şöyle seslendi:

"Karnesi zayıf olan yavrularımızın önlerinde bir 4 ay daha var. Karne  tatili bitecek, yeni bir heyecanla onlar da derslerine sarılacaklar, yaz tatilini  iple çekecekler. Anne ve babalara da buradan söyleyeceğim şey şudur,  yavrularımız, evlatlarımız bizim geleceğimiz. Onları bir anlık durumlarıyla  değerlendirmeyin. Onların önünde bir ömür var, çok uzun bir yolculuk var. Her  zaman morallerinin yüksek olması lazım. Onlara hep geleceği, güzel günleri ve  morali aşılayın. Olabilir, çalışınca güzel, çalışmayınca zayıf olur ama bunlar  gelip geçicidir. Önemli olan istikrarlı bir şekilde yavrularımızı geleceğe  hazırlamaktır."

Üzerinde bulunulan toprakların bu hale kolay gelmediğini vurgulayan  Yıldırım, "Gelibolu, İstanbul'un fethinden 97 yıl önce Osmanlı topraklarına  katıldı. İlk tersane burada kuruldu. Avrupa'ya, Avrupa kıtasına ilk olarak  Gelibolu'da, bu topraklarda ayak bastık." dedi.

İLK DONANMA GELİBOLU'DA

Törene katıldığı okulun adının Namık Kemal Ortaokulu olduğunu  anımsatan Yıldırım, "Hepimizin okul sıralarında, 'Vatan Yahut Silistre' diye  okuduğu bir tiyatro oyunu, 146 yıl önce yazılmış Ruslar tarafından işgal edilen  Bulgaristan topraklarında kalan Silistre Kalesi ve oradaki askerlerimizin destan  yazan direnişlerini anlatıyor. Silistre, bizim şehrimizdi, 141 yıl önce orayı  kaybettik. Bugün Bulgaristan sınırları içindedir ama Silistre'ye gittiğiniz zaman  şehrin içinde hiç yabancılık çekmeden Türkçe konuşabilirsiniz çünkü orada yaşayan  nüfusun halen üçte biri bizim kardeşlerimizdir, soydaşlarımızdır."  değerlendirmesini yaptı.

İlk donanmanın Gelibolu'da kurulduğunu belirten Binali Yıldırım,  konuşmasına şöyle devam etti:

"Bugün biz sadece Gelibolu'ya yavrularımızın karne sevincini  paylaşmaya gelmedik. Bundan sonra da 'Çanakkale geçilmez' diye ecdadın o gün ki  kükreyişi bugün de Çanakkale düşmana geçilmezdir ama Çanakkale şimdi havadan da  denizden de dünyanın en uzun köprüsüyle de geçilir. İşte dünyanın en uzun  teknoloji harikası köprüsünün bugün 'Bismillah' diyor, denizin dibindeki  ayaklarını suya indiriyoruz. Bu temellerin yerden yüksekliği 20 metredir. Denizin  40-50 metre aşağısında bir çukur açılıyor, altı kazıklarla sağlamlaştırılıyor,  açılan o çukura yerleştiriliyor, sonra da İstanbul'daki köprüler gibi 318  metrelik kule yukarı çıkıyor. Köprü Gelibolu-Lapseki arasında tarihine, şanına  uygundur. Bu köprü, dünyanın denizde 2 ayak arasındaki açıklığı en fazla olan  köprüdür. Toplam boyu 5 kilometreyi buluyor, iki kule arasındaki mesafe 2023  metredir. Bunun da özel bir anlamı var. 2023 de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve  arkadaşlarının bize emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü kuruluş yıl  dönümüdür."

"ZOR OLAN HEMEN YAPILIR, İMKANSIZ BİRAZ ZAMAN ALIR"

İki kule açıklığını 2023 metre seçmelerindeki amacın 2023  tarihine vurgu yapmak olduğunu anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bize dediler ki 'Bu çok fazla, daha önce bu kadar mesafeli bir köprü  ayağı yapmadık. Siz bunu istiyorsunuz ama bu biraz zor.' Biz de onlara dedik ki  'Bakın bizim bir prensibimiz var, zor olan hemen yapılır, imkansız biraz zaman  alır.' İşte şu anda dünyanın en uzun köprüsünü Gelibolu'ya, Çanakkale'ye  yapıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Boğazdan geçerken hepimizin dikkatini çeken, sağ  tarafta tüfeği elinde Mehmetçik'in olduğu yerde ne diyor, 'Dur yolcu bilmeden  gelip bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir, eğil de kulak ver bu sessiz  yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir.' Allah şehitlerimize rahmet eylesin,  mekanlarını cennet eylesin. Bu ülkeyi bize bıraktılar, biz sahip çıktık,  geliştirdik, kalkındırdık. Biz de pırıl pırıl evlatlarımıza bırakacağız ama şunu  herkes bilsin, yolları böldük gönülleri birleştirdik. Gelibolu-Edirne,  Eceabat-Gelibolu yollarının eski halini bilirsiniz. Şimdiki halini bilirsiniz,  Evreşe diye bir yer vardır bilirsiniz, 'Evreşe yolları dar' diye türküsü var,  yolları şimdi dar mı? Nasıl yol, kaymak gibi değil mi? Yapınca oluyor, evelallah  arkadaşlarımızla birlikte 16 yıl boyunca memleketin her köşesini bölünmüş  yollarla, hava alanlarıyla, demir yollarıyla, deniz limanlarıyla, internetiyle  memleketi baştan başa donattık, kalkındırdık."

"YOLLARI BÖLERİZ, TÜRKİYE'Yİ BÖLDÜRMEYİZ"

TBMM Başkanı Yıldırım, "Yolları böldük, milleti birleştirdik,  hayatları birleştirdik ama bir şeyi yapmadık, yolları böleriz Türkiye'yi  böldürmeyiz. Bu ülkenin düşmanlarına bu ülkede hayat hakkı yok. Bizim için önemli  olan nedir, millet, bayrak, vatan, devlet, Türkiye'dir, gerisi angarya. Evelallah  Gelibolu insanı bunun teminatıdır." dedi.

Yıldırım'ın konuşmasının sonunda kendisini evine davet eden bir  vatandaşa, "Tamam sen çayı koy, geliyoruz." diye seslendi.

Daha sonra, 5-E sınıfına giden Yıldırım, burada öğrencilerle sohbet  etti. İyi bir tatil dileğinde bulunan Yıldırım, öğrencilere hediyelerini ve  karnelerini verdi.

Yıldırım, karne dağıtımı esnasında bir öğrenciye karne verirken  babasıyla ilgili anısını paylaşırken, "Bizim zamanımızda karnenin bir tarafında  dersler diğer tarafında davranış notları vardı. Benim not tarafındakiler hep  zayıfken davranış tarafındakiler hep pekiyi idi. Babam derdi ki 'Oğlum hep halva  yiyişin iyi, gerisi zayıf.' Hal ve gidiş var ya 'halva yiyiş' derdi." ifadesini  kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.