Beyoğlun\'da #direnhamile eylemi

 

Bir televizyon kanalında canlı yayınlanan iftar programında hamileler ile ilgili söylediği sözler nedeniyle diyen Avukat Ömer Tuğrul İnarçer İstiklal caddesi'ndeki Galatasaray Lisesi önünde Protesyo edildi. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin çağrısı ile İnaçer'in sözlerini protesto etmek için İstiklal caddesinde bir araya gelen kadınlar karnına yastık koyup eylem yaptı.
 
Basın açıklamasını okuyan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Beyoğlu eş sözcüsü Nadire Gülş "Kaç çocuk yapacağımızı, kürtaj olamayacağımızı, nasıl doğum yapacağımızı, nerede ve nasıl bulunacağımızı dikte etme cesareti gösteren bu zihniyet, TRT ekranlarında Ömer Tuğrul İnançer'in söylemleri ile bir kez daha vücut buldu. Biz, bu zihniyeti besleyen AKP'nin kadın düşmanı politikalarını uzun bir süredir biliyoruz. Ve itiraz ediyoruz. 'Hamilelik ayıptır, sokakta dolaşmayın' 'Beyiniz araç ile dolaştırsın' açıklamasını yapan İnançer'i kadınlara karşı şiddeti ve ayrımcılığı meşrulaştırmaya çalışan zihniyeti ve AKP'nin kadın düşmanı politikalarını kınıyoruz' kabul etmiyoruz. Hamilelik terbiyesizlik değildir, utanılacak bir şey hiç değildir. Bu zihniyete cevabımız: "Bedenimiz bizimdir! Sokaklar bizimdir" dedi.
 
7,5 AYLIK HAMİLE KADINDAN EYLEME DESTEK
Eyleme destek için gelen 7,5 aylık hamile Eda Çatalçam ise "Yapılan şeyin gerçeklik değil bir komedi olduğunu düşünüyorum. Hamilelikle ilgili yapılan açıklamaların bir talihsizlik olduğunu ve muhtemelen bu açıklama ile ilgili bir özrün yapılacağını düşünüyorum. Annelere duyulan saygının ve hamilelere duyulan saygının devam edeceğini düşünüyorum. Bu talihsiz açıklamadan dolayı beyefendi'nin özrünü bekliyoruz. Hamile bir kadın olarak kendisini yaptığı açıklamadan dolayı affediyorum umarım hepimizden özür diler özelliklede karnımdaki çocuktan" dedi.
 
KADIKÖY'DE HAMİLE EYLEMİ
Kadıköy'de toplanan bir grup tarafından protesto gösterisi yapıldı. Kadınlı erkekli toplanan protestocular kendilerine hamile görünümü verdi. Sosyal medya üzerinden haberleşerek anlaşan yaklaşık 100 kişilik kadınlı erkekli grup karınlarına yastık ve benzeri eşyalar koyarak kendilerine hamile süsü verdiler. Protestocu grup "İster gebe, ister fehişe sokaklar bizim terketmeyeceğiz"şeklinde slogan attı. Eyleme katılan bir kadın "TRT'de yayınlanan tasavvuf gurusu abimizin açıklamalarına istinaden kadınlarında bir birey olduklarını hamile de olsa sokakta gezebileceklerini göstermek için bir araya geldik. Hepimiz hamile gibi geldik, sosyal medya üzerinden haberleşerek toplandık"diye konuştu. Eyleme hamile görünümüyle katılarak destek veren bir erkek ise yaptığı konuşmada "Hamile olarak sokağa çıkmanın terbiyesizlik olduğunu söylüyorlar biz de bunu protesto etmek için toplandık, Sokaklara döküldük" diye konuştu.

SOSYAL MEDYADA KAMPANYA

TRT’de canlı yayınlanan iftar saati programında "Hamilelerin sokağa çıkması terbiyesizliktir" diyen avukat Ömer Tuğrul İnançer’in sözleri sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. #direnhamile hashtagi Türkiye ve dünya sıralamasında ilk sıraya yükseldi. Aralarında ünlülerin de bulunduğu bir çok kişi hamileyken çekilen fotoğraflarını Twitter'da açılan #direnhamile etiketi altında paylaşmaya başladı. Bazı erkekler de karınlarına yastık koyarak çektirdikleri pozlarla açılan etikete destek verdi.

\"\"

 DİNDE KADINA TECRİT YOK
 
Diyanet’tin Alo Fetva Hattından konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle: 
 
"Kadın hastaneye gidecek, alış veriş yapacak. Hamile kadının dışarı çıkmaması söz konusu değil. Zaten dinde de kadına tecrit diye bir şey yok. Hamile kadına da tecrit yok. Aksine anne olmak ödüldür. Ancak, her kadın dikkat etmeli ama hamile kadın giyimine kuşamına daha çok dikkat etmeli. Göbeğini sırtını gösterecek kıyafetler giymemeli. Açıklamayı kim yaparsa yapsın biz dini Kuran-ı Kerim’den ve Hz. Peygamberimizin (S.A.V) hayatından öğreniriz."
 
TRT : KONUĞUN KENDİSİNİ BAĞLAYAN SÖZLER
 
TRT yetkilileri ise, "Canlı yayın sırasında takdir edilir ki, konuğun ne söyleyeceğini bilemeyiz. Bu kurumu bağlayan bir görüş değildir. TRT’de 15 farklı TV kanalı, 18 farklı radyo ve günlük 670 program yayınlanıyor. Bu tür kazalar olabilir. Olumlu ya da olumsuzluklar sahibini bağlar" açıklamasını yaptılar.
 
ANNE VE BEBEK SAĞLIĞI İÇİN ZARARLI
 
Ankara Üniversitesi Kadın Doğum Uzmanı Murat Sönmezer ise hamile kadının sokağa çıkmamasının, hareket etmemesinin anne ve bebek sağlığı için çok sakıncalı olduğunu belirterek, "Yapılan açıklama ileri derecede bilimsel temelden uzak, işin ehli olmayan kişilerce yapılmış. Böyle açıklamalar dikkate alınmamalı" dedi.
 
SİYASİLER DE TEPKİ GÖSTERDİ
 
Ömer Tuğrul İnançer'in TRT'deki sözlerine siyasi isimlerden de tepki geldi. AK Partili Nimet Baş, " Hamile kadına sokağa çıkma demek, mantık dışıdır" derken MHP'li Oktay Vural ise, "Başbakan, gelin ve damatla çocuk pazarlığı yapınca ayıp değil mi?" diye konuştu.
 
Ak Parti İstanbul Milletvekili, eski Milli Eğitim ve Devlet Bakanı Nimet Baş da, İnançer'in sözlerine, "kadınlara, erkeklerin estetik algısına göre sınırlama getirilemez" diyerek tepki gösterdi.
 
İnançer'i tanıdığını, bu sözleriyle ne demek istediğini kendisinin açıklamasının uygun olacağını da kaydeden Baş, "ancak şunu söyleyebilirim; Hamile kadına sokağa çıkma demek, mantık dışıdır. Hamile kadın 6 ay, 7 ay, 9 ay, hamilelik süresi boyunca evde hapis mi kalacak? Bu sözlerin dini bir dayanağı yok. Gelenek, görenek, ananalerde de hamile kadın sokağa çıkmasın diye birşey yok. Dolayısıyla bu sözler sadece bir kişinin estetik algısıyla ilgili. Şahsen ben, kadınlara erkeklerin estetik algısına göre sınırlama getirilemeyeceğine inanıyorum" dedi.
 
Baş, hamileliğin "bir ceza gibi görülmesi" ve hamile kadının eve kapatılmasını" da çok sakıncalı gördüğünü vurguladı. 
 
TOPRAK: "SÖYLEYECEK SÖZ BULAMIYORUM"
 
Şok sözlere bir tepki de CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak'tan geldi. Toprak, "söyleyecek söz bulamıyorum" diyerek tepki gösterdi.
 
Bir tasavvuf düşünürünün böyle konuşmasının "iyice vahim" olduğunu vurgulayan Toprak, "Kadına karşı ayrımcılığın, kadına karşı şiddetin kökeninde de bu bakışı. Bir tasavvuf düşünürünün böyle bir ifade kullanması ayrıca vahim" dedi.
 
VURAL: "PEKİ BAŞBAKAN'IN YAPTIĞI AYIP DEĞİL Mİ?"
 
MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural ise İnançer'e, "hamile sokağa çıkınca ayıpmış. Peki Başbakan Erdoğan 3 çocuk yapın, 5 çocuk yapın deyince ayıp değil mi? Başbakan, gelin ve damakla çocuk pazarlığı yapınca ayıp değil mi?" sözleriyle tepki gösterdi. 
 
TRT'nin bu tip yayıncılık yapmasını da eleştiren MHP'li Vural, "TRT zaten MHP dışında herkesi ekrana çıkarıyor" ifadesini kullandı. Vural şöyle konuştu;
"TRT, Türkiye'nin radyo-televizyonu olmaktan çıktı. Milli olmaktan da çıktı. Bu milletin vergileriyle bu yayınları yapıyorlar. Kimleri ekrana çıkarıyorlar. Tek yanlı propaganda kurumu haline dönüştü."
 
İnançer'in hamile kadınlar konusundaki sözlerine de tepki gösteren Oktay Vural, "Neyin ayıp olduğu, neyin olmadığı hükmünü nasıl veriyor? 6 aylıkken ayıpmış, ne zaman ayıp olduğunu nasıl belirliyor? Kriteri nedir? Kanun mu çıkartacaklar hamile kadın ne zaman evden çıksın, ne zaman çıkmasın diye?" dedi.
 
Vural şöyle konuştu;
"Göz zevkini bozuyormuş. Kadına böyle bakıyor bunlar. Aklı fikri nerede. Hamilelik ilan edilmezmiş. Peki Başbakan kalkıp 3 çocuk pazarlığı yapınca ayıp olmuyor mu? Gelin ve damatla alenen çocuk pazarlığı yapması Başbakan'ın ayıp değil mi?"
 
SERTER: "DELİ SAÇMASI"
 
Konuyla ilgili Hürriyet’e açıklama yapan CHP’li Nur Serter, "Bu açıklamalar deli saçması. Kadın hamileliği tek taraflı yapmış gibi gösteriliyor. Kadını aşağılayan, sadece cinsel bir meta gibi gösteren bir açıklama. Aslında açıklamanın kendisi aşağılık. Üstelik açıklama TRT’de yapılıyor. Hiçbir dönemde böyle bir bağnazlık yok. Bu ne dine, ne inanca, ne de insanlığa sığmaz. Bence adamı müşahade altına alıp tedavi etmeliler" dedi.
 
NAZLIAKA: "SOLUDUĞUMUZ HAVAYA KARIŞIYORLAR"
 
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ise hamile kadınların sokakta dolaşmasını terbiyesizlik olarak niteleyen zihniyeti kınadığını belirterek, şu tepkiyi gösterdi :
"Kadınların ne söylemesi, kaç çocuk doğurması, ne şekilde doğurması gerektiğini dikte eden anlayışı kabil edilemez buluyorum. Artık bu ülkede kadınlarla uğraşmaktan vazgeçsinler. Neredeyse kadınların soluduğu havaya da müdahale edecekler. Benim mücadelem bu karanlık zihniyetler temizlenene kadar devam edecek."
 
MHP'Lİ DEMİREL: "MAKSADINI AŞAN BİR CÜMLE"
 
MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel de konuşmanın bütününe bakılması gerektiğini söyledi. Demirel, "Konuk aslında daha evlenmemiş insanların bile kaç çocuk olacağını konuşmasının ya da yeni hamile kalan kişinin bunu her yerde söylemesinin adabımıza uygun olmayacağını söylüyor. Ancak ‘hamile kadın dışarı çıkmasın demek’ maksadını aşan bir cümle" dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.