Behçet Saatçi:Pişman değilim Türkiye beni anladı

Bahçeli’nin, “MHP ilkelerine aykırı davrandı. Gereği yapılacak” açıklamasıyla ihracı istenen Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı: Pişman değilim, Türkiye beni anladı.
 
MHP’nin Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın ülke bütünlüğünü savunan ilanı nedeniyle partiden ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmesi tepkilere neden oldu. Saatcı, bu konuda geri adım atmayacağını belirterek, pişman olmadığını söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın demokratikleşme paketini açıklamasının ardından, özellikle Kürtçe ve Andımız ile ilgili farklı tepki ve görüşler ülke gündemini meşgul ederken, MHP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı da, Kurban Bayramı nedeniyle billboardlarda yayınladığı bayram ilanlarında demokratikleşme paketine atıfta bulundu. İlanda, Türkçe ve Kürtçe kelimeler karıştırılarak “Ülke bitûnîyme bozulmaması ve hezkırına insana dı hûndure me kuvvetlenmesi dılxaziya meye. Qurban Bayramımız piroz be” ifadesi kullanıldı. İlanın altında ise “Anladınız mı? Bu yüzden, Tek Millet, Tek Vatan, Tek Dil, Tek Bayrak, Tek Devlet!” yazıldı.
 

Düşündürmek istedik
Konuyla ilgili açıklama yapan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, billboardlarla ilgili vatandaşları biraz düşündürmek istediklerini belirtti.Yayınlanan mesajın, daha önce Ramazan Bayramı’nda yayınlanan mesajla anlam bakımından hiç bir farkı olmadığını belirten Başkan Saatcı, şunları söyledi: “Şu an astığımız billboardlardaki bayram ilanımızda yeni demokrasi paketine bir atıfta bulunduk. Biraz insanlarımız düşünsün istedik. Çünkü, bizim ortak değerlerimiz var. Anadolu coğrafyasında bizi bir arada tutan en önemli faktörlerden bir tanesi de, duru Türkçemiz. Anamızın ak sütü gibi olan dilimiz. Bu anlamda dilimizin önemini vurgulamak için bunu yaptık. Şunu da itiraf edeyim; Türkçe mesajımızın, Kürtçe anlamını birçok Kürt kardeşimize sorduk. Bize, Malatya’daki ayrı, Ağrı’daki ayrı, Diyarbakır’daki arkadaşlarımız ayrı ifadeler gönderdi. Ana bir Kürtçeden bahsetmek mümkün değil. Lehçe ve kelime anlamlarında fark var. Türkçe Anadolu coğrafyasının ortak dilidir. Biz bunu vurgulamak istedik.”
 

Disiplin kurulunda
Basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, tarihten örnekler veren Başkan Saatcı “Zaten Mustafa Kemal Atatürk, bu Anadolu coğrafyasını vatan yaptıktan sonra, ‘Bu vatanı kuran insanlara Türk denir’ demiş. 1789 yılında Fransız ihtilali milliyetçilik duygularını galyana getirip, koskoca Osmanlı İmparatorluğu’nu küçücük bir Anadolu coğrafyasına sıkıştırdıktan sonra bu duyguların törpülenmesine ilişkin, ‘Bizim ortak kimliğimiz Türk Kimliğidir’ demiş. Böyle değerlendirmek lazım. Biz de bu bayram tebriğimizde, Allah var, tamamen ülke bütünlüğümüzün en önemli köşe taşlarından bir tanesinin dilimiz olduğunu vurgulamak için bunu yaptık” diye konuştu. Olayın ardından, Fethiye Belediye Başkanı, partisi tarafından disipline sevk edildi.  MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak Disiplin Kurulu’na sevk edildiğini bildirdi. Durmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Saatcı’nın Kurban Bayramı dolayısıyla ilçe billboardlarına verdiği kutlama mesajında, Türkçe dışında kullanılan dilin 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 81’inci maddesine ve parti tüzüğünün disiplin hükümlerine ve MHP’nin ilke ve prensiplerine aykırı olduğuna işaret ederek, Saatcı’nın kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk edildiğini kaydetti.
 

Gereken yapılacak
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gazetecilerin Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın Türkçe ve Kürtçe olarak bayram kutlama mesajı yayınlamasıyla ilgili olarak sorulan bir soruyu cevaplandırdı. Bahçeli, “MHP ilkelerine aykırı bir harekettir, gereken yapılacaktır”
diye konuştu.
 

Partililer tepkili
Bu arada, 1999 yılından bu yana Belediye Başkanlığı görevini sürdüren yurt içi ve yurt dışında bir çok ödül alan Behçet Saatcı hakkında MHP Genel Merkezi’nin aldığı karara isyan eden Fethiyeli partililer, “AKP’yi eleştirdi diye 15 yıllık bir belediye başkanını harcayan MHP yönetiminin tutumunu kınıyoruz. Bu nasıl bir zihniyet” diyerek tepki gösterdi. Partililer, “Saatcı hakkındaki ihraç kararı AKP’nin ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey değil. MHP Genel Merkezi Kürtçe ilandaki ironiyi anlayamayacak kadar bilgisiz değildir. Bu bahane edilerek Başkan Behçet Saatcı’nın önü kesilmiştir” diye konuştular. 
 
Takdir Türk milletinindir
Gelişmelerin ardından, gazetecilerin  sorularını cevaplandırdan Başkan Behçet Saatcı, “Şu anda ihracım söz konusu değil. Gerçekleşmemiş bir şeyle ilgili yorum yapmam. Takdir Genel Merkezimizin ve yüce Türk milletinindir. Pişman değilim. Partimin beni anlayacağına inanıyorum. Başka türlü olursa, akillerimiz, kanaat önderlerimiz, büyüklerimiz var. Onlara danışırız” dedi.  Bu arada, MHP Genel Merkezi’nin, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’dan billboardların kaldırılmasını istediği, ancak afişlerin kaldırılmadığı öğrenildi. Bayram mesajında ismi ve imzası bulunan Belediye Başkan Yardımcısı MHP’li Mehmet Yılmaz Cesur da “Başkanımız 15 yıldan bu yana Fethiye’de MHP’nin bayrağını dalgalandırmaktadır. Hırsızlığı uğursuzluğu, namussuzluğu yoktur. Bu bakımdan Fethiye ve bütün Fethiyelilerin sevgisini kazanmıştır. Bu bayram mesajı da gayet ince bir şekilde insanlara mesaj iletmiştir. Bunu ilkokulu bitiremeyen bir sürü insan anlamıştır. Gece gündüz telefonlar durmuyor. Bize bunun olumlu dönüşleri oluyor. Bu bakımdan Başkanımızın yaptığı güzel bir olay. Sonuna kadar Belediye Başkanımızın arkasındayız. MHP böyle bir şey düşünüyorsa bu yanlıştan döner” dedi.

YENİÇAĞ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.