BDP;Andımızı biz kaldırttık
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak Diyarbakır'da gazetecilere gündeme ilişkin açıklama yaptı.
 
İşte Kışanak ve Demirtaş’ın açıklamalarından satır başları:
 
Bayramımızın çok önemli yeri var tabii ama bir kimsenin kimseye kurban edilmediği bir bayram diliyorum. İsteğimiz ve tek ihtiyacımız olan şey barıştır. Bizler Ortadoğu toplumu olarak savaş, ölüm içerisinde bayramlar karşılıyoruz. Şu an Kürt sorununda dolayı çatışmalar durmuş vaziyette ama bitmiş değil. Rojova baştan olmak üzere, Suriye başta olmak üzere barış gelir, savaş son bulur.
 
SEÇİM GÜNDEMİ
 
Partimiz yerel seçimlere hazırlanıyor. Bir yıla yakındır ciddi hazırlıklar yapıyoruz. 25 Ekim’e kadar başvurularımız devam edecek. Bürokratik bir anlayışımız yok. Onu kabul ederiz, onu etmeyiz yok. Şeffaf tartışmalarla, yoklamalarla adaylarımızı belirleyeceğiz. Kriterlerimizi duyurduk. Eş başkanlar olarak kadın kotasını eksik görüyoruz. Kadın arkadaşlarımızın bu partide yürüttükleri mücadele bizim için onurdur.
 
Bazı köşe yazarlarının bilinçli olarak kadın hareketimizi yıpratmaya dönük tartışmalarını hayretle izliyoruz. Bunların tek bir merkezden yürütüldüğünü biliyoruz. BDP’li kadınlara bakabilirler, zindanlardaki BDP’li kadınlara bakabilirler ve bu mücadelenin nereden  nereye geleceğini görebilirler. Kadın Özgürlük mücadelesi de yerel seçimlere damgasını vuracaktır. Bütün kadın arkadaşlarımızı tekdir ediyor, teşekkür ediyorum.
 
'İMRALI'YA GİTTİLER'
 
Hükümetin çocukça davranışları nedeniyle İmralı’ya gidişimiz ertelendi. Biz sayın Öcalan’ın esas aldık. Bu nedenler kişilerin tartışılmasını doğru bulmayız. Sorunun ağırlığına ters düşen bir hal vardır hükümette. Bugün Öcalan’la yapılacak görüşmenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Çıkan sonucu halkımızla paylaşacağız. Bize oy veren, güvenen kişiler tutumumuzun farkındadır ve memnundurlar. Bu çizgimizde ısrarcı olacağız. İki Grup Başkanvekilimiz, Öcalan ile görüşme yapmak üzere İmralı' ya doğru  yola çıktılar. Hükümetin Öcalan’ın değerli bir siyasetçi olduğunu kabul etmesi iyi bir gelişmedir. Hükümetin yıllar sonra bunu anlaması bizim için sevindiricidir. Bu olgun siyasetçilerle müzakere yapılsın istiyorum. 
 
Demirtaş'ın ardından sözü BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak aldı ve şu açıklamaları yaptı:
 
"OYLAMA SİYASETİNE DUR DENİLECEK"
 
AKP hükümetinin uygulamaları, yaklaşımları açıkça ortaya çıkmıktır. Oyalama siyasetinin sonuna gelinmiştir. Arkası yarın siyasetinin sonuna gelinmiştir. Oyalama siyasetine seçimde dur denilecektir. Çok güçlü bir seçim çalışması yürütüyoruz. Bu ay içinde kongre var, çok görkemli olacak. Kurulacak bu ortak partide en güçlü şekilde destek olacağız. Var gücümüzü sarf edeceğiz. BDP olarak seçime gireceğimiz yerlerle ilgili uzun süredir çalışıyoruz. Önemli bir aşamaya geldik. Fizibiliteler yaptık, aday profillerini çıkardık. Yaklaşık 4-5 aydır buna odaklandık. İl il, ilçe ilçe, belde belde gezdik halkı dinledik. Raporlar geldi onları değerlendirdik. Herkesi şaşırtacak derecede BDP'ye halkın büyük bir teveccüğü var. Bu bir partinin iddiası değil, halkın iddiasıdır.
 
"BİZİ BİLE ŞAŞIRTAN BİR TEVECCÜH VAR"
 
Bizi bile şaşırtan bir teveccüh var halktan. Sosyal kesimlerden çok yoğun bir ilgi görüyoruz. Bu nedenle daha önce ifade etmiştik bizim yereldeki yönetim imkanlarımızı en az 2 katına çıkaracak potansiyelle karşı karşıyayız. Bu halkın iddiasıdır. Bu harekete gönül vermiş herkes seferber olacak.
 
Kürt sorununun çözümü konusunda asıl kilit rolü oynayacak demokratik özerlik modelimiz yeterinde tartışılmadı. Belki bizim de eksiklerimiz oldu. Türkiye’nin bu kadar katı bir yönetimler yönetilemeyeceği açıktır. Yerel seçimleri halkın yeniden inşaa etmesi gibi görüyoruz. O zaman yerelden ve yerinden halkımızı, yönetimimizi inşa edebiliriz. Hükümetin gündemine almadığı, konuşmaktan sakındıklarını açığa çıkarmak istiyoruz. Yerel demokrasiyi inşaa edecek çok güçlü bir çıkışlar çıkacağız seçimlerden. BDP’nin başarısı Türkiye’nin 100 yıllık demokrasi geçmişi içinde önemli bir başarıdır.
 
Kadınlar, gençler kendilerini ifade etme ortamı bulmuştur. Kadın belediyeciliği açısından da böyledir. Türkiye’nin siyasi tarihi içinde 30-40 bine yakın belediye başkanı seçilmiştir. 70-80’i kadındır. Bu utanç tablosudur. CHP geleneği güya ilericidir, fakat kadının durumu budur. Kadını biraz mutfakta biraz da oy toplamak için sokakta görmeye alışmış bir yaklaşım vardır. Bu korkunç tabloyu değiştirmek için çalışıyoruz. Kadın iradesini açığa çıkarmak iddiasındayız. Kadınlar artık talep ediyorlar.
 
SORU - CEVAP
 
Beşir Atalay’ın açıklamaları
 
Bizden kaynaklı bir sıkıntı yok, hükümetin kendi sıkıntısıdır. Beşir beyin kendi çerçevesinde bir uğraş içinde olduğunu biliyoruz. Hükümet-BDP görüşmeleri yapıldı ama bunlar müzakere anlamında yürümedi. Israr ettik ama bunlar sohbet toplantısı oldu, biz bunu kabul etmiyoruz, çocuk oyunu da oynamıyoruz. BDP heyeti 5 toplantıda hükümetten ortak paketleşme teklif etmiştir ama tek bir maddede bile ortaklaşmayı kabul etmemişlerdir. Bunu Beşir Atalay çok iyi bilir.
 
BDP ile bir müzakere yok yapılmadı. Tek bir görüşme yoktur. Yalandır. Kimse yalan konuşmasın. Kürt siyasetçileri ortaya çıkıp konuşuyormuş, bu bir lütufmuş. Eski generallere sorsunlar, Kenan Evren’e sorsunlar biz nereden nereye geldi. Sırf AKP yönetiminde 1 milyon yıl hapis cezasıyla yargılanıyoruz 11 yıl içinde
 
130 kişiyi gösterilerde öldürdünüz. Neyin imkanından söz ediyorsunuz. Çarpıtma, yalan yanlış siyasetten hükümet vazgeçmeli. Biz de bir siyasi partiyiz. Çizgimiz halkın beklentileri doğrultusunda şekillenmiştir.
 
Başbakan Erdoğan, çözüm süreci başlamadan önce “terörle mücadele edeceğiz, partisiyle müzakere edeceğiz” demişti, ne düşünüyorsunuz?
 
Seçim yaklaşıyor, BDP ile mücadeleyi öne çekecekler. Normaldir. BDP’nin yükseldiği görünce tansiyonu çıkıyor sayın Başbakan’ının. Kendisine iyi bakmasını öneriyoruz. BDP daha da yükselecek.
 
DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ
 
Andımızı biz çözdük. Faşist, milliyetçi bir and olduğunuz söyledik, çocuklarımıza okutmadık. Şimdi pakete girdi. Bu iki yüzlülük. Başbakan paketi açıklarken 45 dakika konuştu. Tek bir yerinde Kürt kelimesi duydunuz mu?
 
İMRALI GÖRÜŞMESİ
 
Kritik bir görüşme olacağı kesin. Ama önce Sayın Öcalan’ın görüşleri önemlidir, heyetimizin dönüşünü bekleyeceğiz. Kandil ziyareti ihtimal dahilindedir, bir görüşme daha yapılacaktır. Hükümet samimi olduğun ortaya koyarsa süreç devam edebilir. Riskli bir aşamadayız. Hepimizi kaygılandıran gelişmeleri görüyoruz.
 
EŞBAŞKANLIK TARTIŞMALARI - KIŞANAK
 
Tamamen yalandır, uydurmadır, maksatlıdır. Eşbaşkan olmak demek daha çok emek, daha çok başarı demektir. Bizim partimizde böyle şeyler olmaz. Kadınlar bir o kadar uyumlu çalışan bir eşbaşkanla çalışıyoruz.
 
DEMİRTAŞ
 
Biz kimseden demokratik özerklik sözü aldık demiyoruz bu bizim halkımıza karşı sözümüzdür. Gerekli adımları atmayan hükümet şimdi yavuz hırsız gibi biz gerekeni yaptık, BDP sorun çıkardı diyor. Biz CHP ve AKP’nin oylarını düşürmeye çalışıyoruz, o yüzden bu partiyi kurduk neden şaşırıyorlar.
 
CHP’nin 80 yıllık şaşkınlığı geçsin artık. Kürt partilerle birlikte seçin hazırlığı yapıyoruz, Kürt güçlerle birlik halindeyiz. BDP çatısı altında bu güçleri davet etmeye devam edeceğiz. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.