BBP;MİT ne işe yarıyor?

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Devlete, hükümete operasyon yapılıyorsa, MİT ne işe yarıyor? Niye haber vermemiş başbakana, niye uyarmamış? Ben, Başbakan olsam, aynı gün MİT Başkanını görevden alırım, eğer bana bilgi vermiyorsa. İlk önce hesabı ona sorması lazım" dedi.

Destici, düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın IMF'ye olan borcun kapandığını Türkiye'nin hiç dış borcu kalmamış gibi bir hava ile anlattığını belirten Destici, hiç olumsuz rakamlardan bahsedilmediğini söyledi. İhracatın 4 kat, ithalatın ise 5 kat arttığını ifade eden Destici, Türkiye'nin nüfusundan dolayı dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğunu savundu.

Türkiye'nin içeride ve dışarıda başarısız ve kayıp bir yıl geçirdiğini ileri süren Destici, Türkiye'nin dış politikasının çöktüğünü savundu.

Destici, AK Parti, CHP ve MHP'nin bu seçim sisteminden memnun olduklarını iddia ederek, 300 trilyondan fazla hazine yardımının ocak ayında bu üç partiye verileceğini vurguladı.

"Bu süreçten Türkiye'nin lehine hayırlı çıkılır diye umuyoruz"

BBP Genel Başkanı Destici, 17 Aralık'ta yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile bir süreç başladığını belirterek, "Bunların hepsi biliniyordu, pek çok uyarı da yapılmıştı ama maalesef aşırı güven vardı ve vurdumduymazlık içinde geçiştirildi. Bir musibet, bin nasihatten iyidir. Biz, bu süreçten Türkiye'nin lehine hayırlı çıkılır diye umuyoruz. İnşallah, Sayın Başbakanın dediği gibi bu, siyasette, bürokraside ve iş dünyasında arınmaya, temizlenmeye vesile olur diye ümit ediyorum. Bunun olabilmesi için burada cesur adım atmak gerektiğini, hukuka yardımcı olmak gerektiğini, hukukun önünün açılması gerektiğini düşünüyorum" değerlendirmesini yaptı.

Başbakan Erdoğan'ın sürecin rüşvet ve yolsuzluk operasyonu olmadığını, dış operasyon olduğunu söylediğini aktaran Destici, şöyle devam etti:

"Hatta bunun Oslo'nun, Diyarbakır'ın, Mavi Marmara'nın bir intikamı olduğuna getirmektedir. Bunun arkasında büyük dış güçlerin olduğunu, operasyon yaptığını, içeride de işbirlikçileri olduğunu ifade etmektedir. Sayın Başbakan, bizden çok daha fazla bilgiye sahiptir. Elinde MİT, istihbarat örgütleri vardır. Acilen bunu Türk millet ile paylaşmak zorundadır. Biz, bunu bilmek zorundayız. Bu Türkiye Cumhuriyeti devletine, hükümetine karşı operasyon ise bunu milletin bilmesi lazım. Biz, devletimize ve milletimize karşı operasyon yapılmasına, ameliyat yapılmasına izin vermeyiz. Bu bir dış operasyon ise devletimizin milletimizin yanında dururuz. Eğer dış operasyon değil de kendi hatalarını, devlet içindeki yolsuzluk v rüşvet hadiselerini örtmek için kullanılan bir örtü ise bunu da milletimiz görmelidir."

"Hukukun dışına çıktığınızda ..."

Destici, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. İstanbul merkezli operasyona ilişkin bir soruyu yanıtlayan Destici, Hükümet'in İran ambargosunu delmek için ve Kuzey Irak'taki petrole ilişkin işlerde uluslararası hukukun müsaade etmediği işlerde Türkiye'nin menfaatlerini gözeterek Halk Bankası üzerinden bir yol bulunduğunu itiraf ettiğini söyledi. Türkiye'de bütün işlerin hukuk çerçevesinde yürütülmesinden yana olduğunu belirten Destici, "Eğer uluslararası bir takım anlaşmalara imza atmışsanız, anlaşmalara uyma yükümlülüğü olduğunu düşünüyorum. Hukukun dışına çıktığınızda bir takım insanların da hukukun dışına çıkmasına fırsat veriyorsunuz. Siz, uluslararası hukukun dışına çıkarsanız, sizin fırsat verdiğiniz insanlar da iç hukukun dışına çıkıyor" dedi.

"Bunun değerlendirmesini milletimiz yapacaktır"

Yeni kabineyi nasıl değerlendirdiğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken Destici, "Kabinenin bu şekilde değişmesini arzu etmezdim. Olaya baktığımızda insani, vicdani ahlaki olarak, üzüldük. Soruşturmada ismi geçenler için üzüldük, ülkemiz, milletimiz adına üzüldük. Keşke Türkiye bugünleri hiç yaşamasaydı, böyle zorunlu bir kabine değişikliği ile kar karşıya kalmasaydı. Bunun değerlendirmesini milletimiz yapacaktır" diye konuştu.

"Devlete, hükümete operasyon yapılıyorsa, MİT ne işe yarıyor?"

Destici, İstanbul merkezli operasyonun dershanelerin kapatılması ile ilgili olup olmadığına yönelik bir soru üzerine, "Bu, bir siyasi hesaplaşma da olabilir. Tamam da hırsızın hiç mi suçu yok? Siz de birisinin eline bir fırsat veriyorsunuz" dedi.

Herkesin bulunduğu konuma göre hareket etmesi gerektiğini, nefsini frenlemesi gerektiğini anlatan Destici, hiç kimsenin gayrimeşru davranış içinde olmaması gerektiğini söyledi. Destici, "Dışarıdan baktığınızda Türkiye yolsuzluk ve rüşvetle çalkalanıyor. Türkiye diye bakılıyor. Bunu yaşatmaya kimsenin hakkı yok" diye konuştu.

Hukukun önünün kapatılmaması gerektiğini bildiren Destici, şunları kaydetti:

"Burada MİT'i kimse gündeme getirmiyor. Devlete, hükümete operasyon yapılıyorsa, MİT ne işe yarıyor? Niye haber vermemiş başbakana, niye uyarmamış? Bu, bir dış operasyon ise içeride işbirlikçileri varsa, 14 aydan bahsediliyor, ne yapıyor senin MİT'in? Şu anda çok güçlü olduğunu, başında çok kıymetli bir başkan olan MİT'in ne yapıyor? Bunun hesabını MİT Başkanına sorsun. Ben, Başbakan olsam, aynı gün MİT Başkanını görevden alırım, eğer bana bilgi vermiyorsa. İlk önce hesabı ona sorması lazım. Başka yerlere hedef şaşırtmanın anlamı yok."

Erken seçim ihtimali

Destici, "Erken seçim olabilir mi?" sorusunu yanıtlarken, şunları söyledi:

"Birkaç dalga daha gelirse o zaman erken seçimin Türkiye'nin gündemine gelebileceğini düşünüyorum. Ama şu anda hükümetin ve muhalefet, hazırlıklarını yerel seçime göre yaptıkları için bunu dillendiremiyorlar. Ülkeyi kaosa da sokmamak lazım, sakin olmak, sağduyulu olmak lazım. Kavgayı körüklemek yerine birleştirici bütünleştirici olmak lazım. Eğer bu, hükümet ile cemaat arasında bir kavga ise bu tavırları terk edip, kucaklaşmak gerektiğini düşünüyorum. Bunu Kerbela'ya çevirmenin bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Bir helalleşme ile yeniden başlamak gerekir diye düşünüyorum. Bu işten sadece hükümet değil, devletimiz, milletimiz zarar görür. Kardeş kavgasının kimseye faydası olmamıştır. Bu hükümet cemaat kavgası ise bu kavgaya son vermek gerekir diye düşünüyorum."

Kaynak:AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.