BBP;Ankara\'da ayaklanma mı var?

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ankara 10'uncu Sulh Ceza Mahkemesi'nin Emniyet Müdürlüğü'nün talebi üzerine Ankara'nın 6 ilçesinde 15 gün süreyle kişilerin üstlerinin, özel araçlarının, özel kağıtlarının ve eşyalarının aranabilmesine yönelik kararını eleştirdi.

Destici, "Ankara'da hukuksuzluk mu var? Ankara'da ayaklanma mı var? Ankara'da başkaldırı mı var? Nedir bu arkadaşlar? Birisinin çıkıp net bir şekilde vatandaşa anlatması lazım. Bu ülkede halen biz anti demokratik bir yasa ile yönetiliyorsak, halen tam demokratik bir sivil anayasamız yoksa bunun baş sorumlusu hükümettir" dedi.
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Eskişehir'de partisinin seçim koordinasyon merkezlerinin açılış törenlerine katıldı. Destici, Mustafa Kemal Atatürk Caddesi'ndeki merkez açılışında yaptığı konuşmada Türkiye'de demokrasinin geri gitmeye başladığını söyledi.
 
HAKSIZ REKABETİN UYGULANDIĞI SEÇİME GİRİYORUZ
 
Seçimlerde de haksız rekabetin uygulandığını ifade eden Destici konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Siyasi partiler yasası demokratikleşmeden, seçim kanunu demokratikleşmeden, barajlar kaldırılmadan, hazine yardımı adil bir şekilde dağıtılmadan, siyasetin finansmanı şeffaf bir hale getirilmeden hiç kimse hakça bir seçimden, hakça bir yarıştan ve adaletli bir seçimden bahsedemez. Bugün üç partinin kasasına tam 315 trilyon para kondu. Ama bu partiler dışındakilere bu yardımdan bir kuruş alamadı. Bu nedenle haksız rekabetin uygulandığı bir seçime giriyoruz. Bu seçimin sonucunu adaletli tecelli edeceğini kimse söyleyemez. Bütün bunlara rağmen, her türlü zorluğa rağmen, her türlü yokluğa rağmen, her türlü haksızlığa rağmen BBP olarak 81 ilin tamamında kendi adımızla, kendi adaylarımızla ve kendi amblemimizle seçimlere katılıyoruz."
 
SIKIYÖNETİM UYGULAMALARI DEVREYE SOKULDU
 
Yargıya müdahale edildiğini, yargıçların, savcıların yerlerinin değiştirildiğini belirten Mustafa Destici bununla da yetinilmeyip Özel Yetkili Mahkeme'lerin kaldırıldığını, Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklikler yapıldığını söyledi. Destici şunları kaydetti:
"Bununla yetinilmedi Türk Ceza Kanunu'nda değişiklikler yapıldı. Bununla yetinilmedi MİT yasasında bir takım düzenlemeler yapılmaya gidildi. Bununla yetinilmedi sanki ülkemizde sıkıyönetim varmış gibi, sıkıyönetim döneminin uygulamaları devreye sokuldu. Bunların hiçbirisi demokratik bir ülkede, demokratik bir hukuk cumhuriyetinde olabilecek işler değildir. Biz bunların hepsini reddediyor ve hiç birisini doğru bulmuyoruz. Şırnak, Hakkari'de uygulayamadığınız, kaldırdığınız sıkıyönetimi orada sözde çözüm süreci adı altında müzakere ve pazarlık sürecine feda ettiğiniz o bölgedeki kardeşlerimizi yıllardır devletinin, milletinin yanında duran kardeşlerimizi o bölgede birileri uğruna feda ettiniz. Ama orada yapamadıklarınızı, orada sağlayamadığınız güvenliği şimdi Ankara'da sıkıyönetim uygulamalarını aratır düzenlemelerle sağlamaya kalkıyorsunuz. Ankara'da hukuksuzluk mu var? Ankara'da ayaklanma mı var? Ankara'da başkaldırı mı var? Nedir bu arkadaşlar? Birisinin çıkıp net bir şekilde vatandaşa anlatması lazım. Bu ülkede halen biz anti demokratik bir yasa ile yönetiliyorsak, halen tam demokratik bir sivil anayasamız yoksa bunun baş sorumlusu hükümettir."
 
MİT,DENETİMDEN KAÇMAMALI
 
MİT'in kesinlikle denetimden, hukuktan kaçmaması gerektiğini söyleyen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "MİT de elbette denetlenebilir bir kurumdur. Bu denetimden de asla kaçmaması lazım. Hukukun önünde eğer bir yanlış yapılmışsa, hukuka bir aykırılık varsa elbette ki MİT'in de, onun başındakilerin de, orada görev yapanların da hesap verebilir olması lazım. Bu sadece MİT için değil, Cumhurbaşkanı da, Başbakan da, bakanlar da hukuka aykırı bir şey yaparsa elbette hesap verebilir olması lazım. Burada iki konu çok önemli. Burada denetlenebilirlik ve hesap verebilirlik çok önemli. Şimdi kamuoyunda oluşan bir algıya, bu hazırlanan taslak yasaya göre, hem denetlenebilirlikten kaçıyor, ya da kurtarılıyor. Hem de hesap vermeyecek bir kuruma dönüştürülüyor gibi bir algı var ki, bu hukuk devletlerinde olabilecek bir şey değildir" diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.