Baykal:PKK aktivist değil terörist

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, "AKPM'de yapılan iki ayrı oylamaya ilişkin tutumumuzu çarpıtmaya çalışmak siyasi ahlakla bağdaşmıyor. Terör örgütüne karşı tavrımız nettir. Bu tavrımızda bir değişiklik yoktur'' dedi.

CHP eski Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nda görüşülen Türkiye siyasi denetim raporuna ilişkin görüşlerini açıkladı. Baykal, AKPM'de yapılan iki ayrı oylamanın bazı medya organlarında çarpıtıldığını belirtti. Baykal, "BDP'li milletvekillerinin PKK'nın terör örgütü sayılmamasını isteyen önergesine CHP grubu olarak red verdik. İfade özgürlüğüne ilişkin kaygıları dile getiren rapora ise evet oyu kullandık. Bunların ikisi ayrı oylamalardır'' ifadesini kullandı.

PKK'YA AKTİVİST DEMEDİK 

Gerçekgündem'den Barış Yarkadaş'ın dün gece yapılan oylamaya ilişkin sorularını yanıtlayan Baykal, özellikle sosyal medyada çarpıtılmaya çalışılan konuya ilişkin kapsamlı bir değerlendirmede bulundu. Baykal şöyle konuştu:

"AKPM Genel Kurulu'nda görüşülen Türkiye siyasi denetim raporunda yapılan değişiklikle PKK'nin eylemlerinin terörizm kapsamınmdan çıkarılıp "çatışma", PKK'lılar için de "aktivist" ifadelerinin kullanılmak istenmesine tereddütsüz bir şekilde hayır oyu verdik. Bu konuda parti politikamız nettir. Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu konudaki ifadeleri de bellidir. CHP grubunun tavrında bir değişiklik yoktur.''

Dün gece AKPM'de yapılan iki ayrı oylamanın BDP milletvekillerinin komisyona sunduğu önergeden dolayı gerçekleştiğini belirten Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"BDP milletvekilleri, PKK'nın terör örgütü kapsamından çıkarılması için faaliyet sürdürüyorlar. Bu konuya ilişkin önergeler verdiler. Bu önergeler gündeme geldiğinde biz CHP grubu olarak tavrımızı koyduk. Burada ele alınan konular iki ayrı kapsamda değerlendirilmelidir.''

Baykal, komisyonda "Türkiye'de yaşanan insan hakları ihlalleri'' ile ''PKK'nın durumunun konuşulduğu''nu belirterek şu ifadeyi kullandı:

"Komisyona Türkiye'de yaşanan insan hakları ihlalleri, uzun tutukluluk süreleri, iktidarın yargıya baskısı gibi konular geldi. AKP iktidarı, AKPM'nin bu tutumunu değiştirmek istiyor. Çünkü; AKPM, Türkiye'yi post monitoring denilen, (Gözetim Altında Tutma) konumda tutuyor. AKP iktidarı ise bu konumdan çıkmaya çalışıyor. CHP grubu olarak, Türkiye'de insan hakları ihlalleri yaşandığını ve buna ilişkin kaygıların haklı olduğunu belirttik. Bizim raporda evet dediğimiz kısım burasıdır.''

Baykal, "CHP, o raporda dile getirilen ifadelerin tamamını; yani insan hakları ihlallerinin sürdüğünü, yargının baskı altına alındığını, uzun tutukluluk sürelerinin kabul edilemez olduğunu defalarca dile getirmiştir. AKP iktidarı ise Türkiye'de hiçbir sorun yaşanmıyormuş gibi davranmamızı istiyor. Biz parti politikalarımız çerçevesinde raporda dile getirilen kaygıların haklılığını belirterek evet dedik.''

PKK'nın terörizm kapsamından çıkarılıp ''aktivist'' olarak nitelendirilmek istenmesinin ve AP'li birçok parlamenterin bu konuya ''sıcak yaklaşması''nın sebebini de anlatan Baykal, sözlerine şöyle devam etti:

"AKP iktidarı, tüm uyarılarımıza rağmen yanlış bir yola girdi. PKK ile yaptığı pazarlıklar, somut hiçbir sonuç alınmamasına rağmen Avrupa'da farklı algılanıyor. AP'li parlamenterler, AKP iktidarının PKK ile yaptığı pazarlıklar sonrası tutumunu değiştiriyor. Birkaç yıl önce PKK'ya terörist diyen AP'li vekiller, şimdi aktivist deme noktasına geldi. Bu tavır değişikliğinin baş sorumlusu AKP iktidarıdır. AKP iktidarının yanlış tutumu, PKK'nın Avrupa'daki dostlarının sayısını artırmış durumdadır.''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir süre önce AKP iktidarını uyardığını da sözlerine ekleyen Deniz Baykal sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Kılıçdaroğlu, AKP iktidarına (Bu tutum, PKK'yı dünyada meşrulaştıracaktır, PKK terör örgütü olmaktan çıkarılacaktır) dedi. İktidar şimdi bunu görüyor. AP'li parlamenterler, pazarlıkların başlamasının ardından PKK'ya yönelik bakışlarını değiştiriyor. AKP'nin politikaları PKK'yı Avrupa'da sempatik göstermekten başka bir şeye yaramıyor.''

AKP iktidarının kendisini sorgulaması gerektiğini de belirten Baykal, "Ahmet Davutoğlu bugün AKPM'deki oylamayı kast ederek (PKK terör örgütü listesinden çıkarılmadı) demiş. Bu ifade, AKP politikalarının yol açtığı yanlışın üstünü örtmeye çalışıyor. Terör örgütü PKK, AKP ile yaptığı pazarlıkları kendi lehine kullanarak AP'li vekilleri etkiliyor'' dedi.

Baykal, rapora PKK ile ilgili olarak eklenen "aktivist'' gibi kavramların kabul edilemez olduğunu da belirtti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.