Başkonsolosun, tahliye emrine uymaması olabilecek bir şey değil

Açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı’nda yurtdışı temsilcilikleri, görevleriyle ilgili rutin faaliyetler dışındaki tüm kararları merkezin talimatıyla alırlar. Temsilciliğin bulunduğu kentin işgale uğradığı ve başkonsolosluğun tahliyesinin gündeme geldiği durumlarda hiçbir misyon şefinin, bakanlık talimatının aksine davranmak şeklinde bir tutum içine girmesi düşünülemez dahi. Bu talihsiz olayda rehin alınan başkonsolosun, Dışişleri Bakanlığı kendisine tahliye emri verdiğinde bu emri yerine getirmemesi hiçbir koşulda olabilecek birşey değildir” ifadelerine yer verdi.

 

Korutürk’ün yazılı açıklaması şöyle; “Hürriyet gazetesinin 17 Eylül 2014 tarihli sayısında Sayın Ahmet Hakan’ın Yeni Şafak gazetesi Ankara Temsilcisi Sayın Abdülkadir Selvi ile yapmış olduğu söyleşide, Sayın Selvi Musul Başkonsolosluğu mensupları ve ailelerinden oluşan 49 vatandaşımızın IŞİD tarafından teslim alınarak rehin tutulmalarının sorumlusunun dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun tahliye talimatlarını dinlemeyen Musul Başkonsolosu olduğunu, söyleşi sırasında Hakan’ın ‘Musul’daki rehine olayı Davutoğlu’nun başarısızlığı değil mi?’ şeklindeki sorusuna ‘Ben bunun Davutoğlu’ndan ya da Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’ndan kaynaklanmadığı bilgisine ulaştım. Şu anda rehine pozisyonunda olduğu için çok ileri bir şey söyleyemem ama olay büyük ölçüde oradaki Başkonsolosumuzdan kaynaklanıyor… Defalarca uyarıldığı, THY tahliye için uçak gönderdiği hâlde tehlikeyi görmedi” şeklinde yanıt vermiştir. Abdülkadir Selvi, Ahmet Hakan’ın ‘Ama nasıl olur? Dışişleri kendisine boşalt diyecek, o boşaltmayacak. Olacak iş mi?’ şeklindeki sorusunu da, ‘Bence kendisini aşırı güvende hissetti. Keşke Müsteşar Sinirlioğlu yaptığı konuşmaları ve verdiği talimatları kamuoyuyla paylaşsa… Ama o da bu aşamada, yani ortada rehinelerimiz varken bunu paylaşmak istemiyor’ şeklinde yanıtlamıştır.”

“EMRİ YERİNE GETİRMEMESİ HİÇBİR KOŞULDA OLABİLECEK BİRŞEY DEĞİLDİR”

“Yukarıdaki söyleşide Sayın Hakan’ın &Ama nasıl olur? Dışişleri kendisine boşalt diyecek, o boşaltmayacak. Olacak iş mi?’ şeklindeki sorusu, Dışişleri Bakanlığı’nın çalışma yöntemlerini bilenler için son derece yerinde bir sorudur. Dışişleri Bakanlığı’nda yurtdışı temsilcilikleri, görevleriyle ilgili rutin faaliyetler dışındaki tüm kararları merkezin talimatıyla alırlar. Temsilciliğin bulunduğu kentin işgale uğradığı ve başkonsolosluğun tahliyesinin gündeme geldiği durumlarda hiçbir misyon şefinin, bakanlık talimatının aksine davranmak şeklinde bir tutum içine girmesi düşünülemez dahi. Bu talihsiz olayda rehin alınan başkonsolosun, Dışişleri Bakanlığı kendisine tahliye emri verdiğinde bu emri yerine getirmemesi hiçbir koşulda olabilecek birşey değildir. Kaldı ki bir an için, böyle olamayacak bir durumun vuku bulduğunu düşünsek dahi bu, emri verip de uygulatamayanların sorumluluğunu ortadan kaldırmaz, bilakis misliyle arttırır.”

“DEVLET ADAMLIĞINA YAKIŞMAYAN UTANÇ VERİCİ BİR TUTUMDUR”

“Basiretsiz tutumları, hayalci değerlendirmeleri ve isabetsiz kararlarıyla Musul Başkonsolosluğumuz personeli ve ailelerinin korkunç bir terör örgütünün eline esir düşmesine yol açmış bulunan dönemin Başbakanı ve Dışişleri Bakanının, kendi hatalı tutum ve kararları yüzünden şu anda IŞİD’in elinde rehin olan ve hayati tehlike altında bulunan genç ve savunmasız bir başkonsolosun Sayın Selvi tarafından adeta günah keçisi ilan edilmesine, söz konusu iddiayı yalanlamayarak onay vermeleri, devlet adamlığına yakışmayan utanç verici bir tutumdur. Bu tutum Sayın Erdoğan ve Sayın Davutoğlu’nun kendilerine yakın basın mensupları aracılığıyla, Musul’daki rehine krizinin sorumluluğunu üstlerinden atmak için yanıltıcı bir algı yönetimine giriştiklerini düşündürmektedir. AKP iktidarında devlet yönetiminin içine düşmüş olduğu perişan durumu açıklıkla ortaya koyan bir başka husus da, Sayın Selvi’nin söyleşi sırasında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarının Musul Başkonsolosluğu ile yapmış olduğunu öne sürdüğü, Hükümetin TBMM ile bir kapalı oturumda dahi paylaşmakta sakınca gördüğü gizli konuşma ve yazışmalara vakıf olduğunu ikrar etmesidir.” (DHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.