Başbuğ Alparslan Türkeş 3. Türk Gençlik Çalıştayı sonuç bildirgesi açıklandı

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfınca düzenlenen, "Doğumunun 100. Yılında Başbuğ Alparslan Türkeş 3. Türk Gençlik Çalıştayı ve Kurultayı"nın sonuç bildirgesi, Vakıf Başkanı Olcay Kılavuz tarafından açıklandı.

Kılavuz, MHP Genel Merkezi Gün Sazak Konferans Salonu'nda dün gerçekleştirilen toplantıda, sosyal medyanın milli kültürün karşısında ve ona tehdit olarak, bir alt kültür yaratma eğiliminde olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Alparslan Türkeş'in Türk siyasi hayatına damga vurduğunu, Türk milliyetçiliğinin Türkiye'ye ve Türk dünyasının dört bir yanına ulaşmasını sağladığını söyleyen Kılavuz, "Bugün ülkesine ve milletine hizmet eden çok sayıda kişinin Ülkü Ocaklarından yetiştiği, bu noktada Ülkü Ocaklarınca düzenlenen seminer, konferans ve çalıştayların, milli şuura sahip gençliğin yetişmesinde önemli rol oynadığı tespit edildi, çalışmaların devamlılığının zorunlu olduğu saptandı." dedi.

 Kılavuz, Türkeş'in fikirlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için enstitülerin, araştırma merkezlerinin kurulması gerektiğini, şartlar olgunlaştığında da Türkeş adına bir üniversitenin yapılabileceğini dile getirdi.  Etkinlikte, Türk dünyasının yeterince tanıtılmamasının yarattığı eksiklik üzerinde durulduğunu bildiren Kılavuz, Türk kimliği üzerinde yoğunlaşılarak, farklılıkların zenginlik olarak adlandırılmasının gerekli olduğunu söyledi.

Kılavuz, Türk kadınlarının ve gençliğinin siyasi arenada daha aktif olmalarına yönelik çalışmaların başlatılması konusunda fikir birliğine vardıklarını ifade ederek, "Sosyal medya ve kitle iletişim araçlarının gençler üzerinde sağlıksız bir yönde olduğu, sosyal medyanın milli kültürümüzün karşısında ve ona tehdit olarak, bir alt kültür yaratma eğiliminde olduğu tespit edilmiştir." diye konuştu.

Toplumun sosyal medyanın olumsuz etkilerinden korunması ve kitle iletişim araçlarının faydalı hale getirilmesi için çözüm önerilerini değerlendirdiklerini dile getiren Kılavuz, gençlerde madde bağımlılığı konusunun da ele alındığını, bunun azaltılması için çalışmalar yapılmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

 Kılavuz, eğitim sisteminin bir siyasi araç olarak görülerek, siyasi denkleme göre değişikliğe uğraması, eğitimcilerin ve öğrencilerin niteliklerinde düşüş, yabancı dil öğretimindeki başarısızlıklar, üniversitelerin öğretim politikalarında denetleme ve disiplin eksikliklerinin olması ve milli eğitim ideolojisinin bulunmamasının tespit edilen sorunlar olduğunu bildirdi.

Eğitimde rehberlik merkezlerinin sayısının artırılması, üniversitelerin açılmasının bir plan ve program dahilinde yapılması ve teknik eğitim için fiziki eğitim sağlanmasının gerekli olduğunu söyleyen Kılavuz, ayrıca devletin burs programlarını güçlendirmesi gerektiğini belirtti.

Kılavuz'un konuşmasının ardından katılımcılara plaket verildi. Kurultay bugün de devam ediyor...

AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.