Başbakan’ı Danıştay saldırısı ile kandırdılar

17 Aralık’la başlayan ve Emniyet ile yargıya uzanan operasyonun yankıları sürerken, eski İstanbul Savcısı, CHP Milletvekili Ali Özgündüz’den ilginç bir iddia geldi. Özgündüz, “derin bir yapının Danıştay saldırısını organize ettiğini ve bununla Başbakan Erdoğan’ı Ergenekon’un varlığına inandırdığını” öne sürdü. Özgündüz, “eski bir MİT’çinin bu süreçte aktif rol oynadığını” da iddia etti ve “İktidarı kandırıp, milli orduyu tasfiye ettiler” dedi. Özgündüz, VATAN’ın sorularını yanıtladı:

- Yargı uzun yıllar ‘CHP’nin arka bahçesi’ diye eleştirildi. Şimdi başkalarının arka bahçesi mi ?

Hiçbir zaman yargı CHP’nin arka bahçesi olmadı. Ama tam bağımsız oldu mu derseniz o da olmadı. Çünkü 1982 Anayasa’na göre HSYK’nın başkanı Adalet Bakanıdır. Müsteşar doğal üyedir. Bu olduğu sürece yargı bağımsızlığından bahsedemezsiniz. Referandumda ben cumhuriyet savcısıydım. O zaman da “Adalet bakanı ve müsteşar çıksın” dedik. Ancak hiçbir zaman bu dönemdeki kadar yargıda mücahit mantığıyla, cihat mantığıyla yaklaşan bir özel kadrolaşma olmamıştır. Geçmişten beri sağ iktidar sol iktidarlar gelmiştir. Milliyetçi, muhafazakar, sosyal demokrat kesimden hakim savcılar mesleğe girmiştir. Ancak günde 5 vakit namaz kılanla rakı içen adam kürsüye çıkıp o cübbeyi giydiği zaman, vicdani kanaatlerine, hukuka göre karar vermişlerdir. Etkilerden uzak durmuşlardır. Ama şimdi cihat mantığıyla yaklaşıyorlar.

- Gülen emaatini mi kast ediyorsunuz?

Şu an yargıda Erdoğancılar ve cemaatçiler neredeyse birbirlerinin boğazına sarılacak durumada.

- Size göre yargıda cemaatin bir paralel yapılanması var mı?

Yargıdan daha çok Emniyet içindeki yapılanma önemlidir. Çünkü cumhuriyet savcılığını harekete geçiren Emniyet’tir. Bu soruşturmada olduğu gibi. Bunda da Emniyet’e Balyoz ve Ergenekon’da olduğu gibi ihbar geliyor. Polis bunu savcının önüne getiriyor. ‘Bu yönde ihbar var. Dinlememiz gerekiyor’ diyor. O bunu dedikten savcı hayır diyemez. Polis ne kadarını savcının önüne getiriyorsa, savcı o kadarını mahkemenin önüne getirebiliyor. Ceza soruşturmasında asıl düğmeye basan şuandaki uygulamada ne yazık ki polistir. TCK’ya göre bir çok soruşturmayı savcının bizzat yapması lazım. Ancak savcı gerekli teknik araç gerece sahip değil.
 

 


‘Yargıda yaşananlar rezalet’

- Zekeriya Öz’ün görevden alınmasını ve yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Zekeriya Öz beni şahıs olarak ilgilendirmiyor. Geçmişte yaptığı bir çok hata var, o ayrı mesele. Ama yargı bağımsızlığı açısından baktığımda yaşananlar rezalettir. Soruşturmayı başlatan savcı delilleri toplamaya başlarken görevden alınıyorsa, bu açıkça yürütmenin yargıya darbesidir. Rüşvet yolsuzluk dosyasına müşteki olarak dilekçe verdim, davaya katılma talebinde bulundum. Ayrıca savcı arkadaşlarla da görüştüm.

- Ne diyorlar?

Savcılar soruşturmaya siyasetçilerin müdahalesinden çok rahatsız. Dinlemeleri yapan, sanıkları izleyen Emniyet Mali Suçlar Müdürlüğü ve Organize Suçlar Müdürlüğü’ndeki bütün ekip görevden alındı. Sistem çöktü. Asayiş’ten, Çevik Kuvvet’ten polisler atandı. Bu polisler hiçbir şey bilmiyorlar. Yeni savcılar onlarca klasörlük dosyayı anlamaya çalışıyorlar. ‘Sorguya çağırsak neyi soracağız onu anlamaya çalışıyoruz’ diyorlar. Bir ülkede mahkeme kararları uygulanmazsa, o zaman siz Balyoz ve Ergenekon’da tutuklu olan kişileri de içerde tutamazsınız. Vatandaş gider o cezaevi duvarlarını yıkar.

Savcı polise mahkum

- Paralel yapılanma varsa çıkışı Emniyet mi?

Kesinlikle Emniyettir. Ancak cemaate yakın yine başbakana yakın hakimler savcılar da var. O yapılanma kendisine yakın hakim ve savcılarla iş yapıyor. O savcının nöbetinde gidip o talebi alıyor, o hakimin nöbetinde gidip o kararı alıyor. İşler böyle yürüyor. Kimse kendisini kandırmasın. Polis savcıya ‘bu numarayı dinleyeceğiz’ diyor. Ama savcı o numaranın gerçekten o kişiye ait olup olmadığını da kontrol etmiyor. Polis dinlemeyi kendisi yapıyor, tapelerin çözümünü kendisi yapıyor.

- 2 bine yakın polisin görevden alınması işe yarar mı?

Böyle bir şey olmaz. Bu polisleri alan, bu müdürleri atayan zaten bu iktidar. Yani paralel yapılanma falan varsa bunu hükümet yaptı. Paralel yapılanma TSK’nın milli ordu unsurlarını tasfiye etmek için işbirliği yaptı. Kumpas varsa siz birlikte kurdunuz. Ya da birileri iktidarı çok kötü kandırdı. Birileri sizleri manüple etti.
 

vatan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.