Başbakan, DOKAP eylem planını açıkladı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Doğu Karadeniz Projesi Eylem Planı'nı (DOKAP) kapsamında 'yeşil yol' ile sekiz ilin yaylaları birbirine bağlanacağını söyledi. Davutoğlu bölgeye 80 adet zenginleştirilmiş kütüphane kurulacağını açıkladı

Davutoğlu'nun açıklamasından satır başları şöyle:

- Bütün bunlar bölgelerimize verdiğimiz önemi gösteriyor ve 2023 hedeflerinde il bazında ne şekilde yer alacaklarını gösteriyor.

- Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize, Artvin illerini kapsıyor.

- Haziran sonrası bölgesel kalkınma farklılıkları ile gelir grupları arasındaki farklılıkları gidermeye odaklanacağız. Bu açıdan geleceğe doğru adımlar atıyoruz. Geniş kapsamlı bir istişare oluşturuyoruz bölgesel kalkınma planları nasıl ilerliyor ileriki günlerde istişare edeceğiz.

- 25 dönüşüm programlarının bölgesel kalkınma planları ile uyumu çok önemli bütün bu alanlarda gelecekle ilgili perspektife yansıması önemli.

- DOKAP'ı oluşturan üç alt bölgemizde kişi başına gayri safi katma değeri Türkiye ortalamasının üstüne çıkarmaya kararlıyız. 2013 yılında yüzde 6,7 olan bölgedeki işsizlik oranını, 2018 yılında, bu programın sonunda yüzde 4,7'e düşürmeyi amaçlıyoruz. Yine 2013 yılında yüzde 47,6 olan istihdam oranının 2018 yılında yüzde 51,1'e ulaşmasını hedefliyoruz. Yüzde 51 olan iş gücüne katılım oranının da 2018'de yüzde 53,7 olmasını bekliyor, bu çerçevede çalışmaları sürdürüyoruz.

- DOKAP çerçevesinde gerçek bir çekim alanı haline dönüştürmek istiyoruz. Hedeflerimize ulaşmak için 5 eylem planına odaklanacağız.

- Bu illerimizde, plan döneminde 10,4 milyar lira kamu yatırımı yapacağız. Bu başlı başına büyük bir yatırım hamlesinin bölgeye geleceğinin işaretidir

YEŞİL YOL

- Truzim ve çevrecilik alanında yeşil yol ile Karadeniz sahil yolundan sonra yaylaları birbirine bağlayan proje olacak. Sekiz ili birbirine yaylalar ile bağlayacağız. Yeşil yol inşatına kullanmak üzer 137 milyon aktarıldı. Bundan sonra 490 km dışında kalan kısım tamamlanacak. Kesinlik bu yaylalarda taklit uygulanmayacak yerel mimariyi yansıtan yapı ve tesislere önem verilecek. Nitelikli iş gücünü kapasitesi artırılacak. Milli park projeleri geliştirilecek.

TARIM VE HAYVANCILIĞA BÜYÜK DESTEK

- Çiftçi ekim faliyetleri geliştirlecek DOKAP tarımsal eğitim va yayın programı devreye sokulacak iyi tarım ve organik tarımla üretim yaygınlaştırılacak. Çay ve fındık ürün kalitesi artırılacak. Meraların ıslahı sağlanacak. Bölgede büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık gelişmesi için destek sağlanacak. Bölgede arıcılık desteklenecek. Örnek uygulamalar içeren eğitim desteği verilecek. Bölgeye üç adet sağuk hava deposu yapılacak. Üreticilerin ortak girişimleri desteklenecek. Çiftçi örgütlenmeleri desteklenecek. Bölge sınır kapıları geliştirilecek. Giresu, Ünye, Rize, Vakfıkebir organize sanayi bölgeleri tamamlanacak.

80 KÜTÜPHANE

- 80 adet zenginleştirilmiş kütüphane kurulacak. Yüksek öğretim alt yapısı geliştirilecek.

- Bölgede hastane kapasitesi 3 bin 155 artırılacak.

- Kadın çocuk gibi dezavantajlı gruplar için sosyal hizmetler birimleri inşa edilecek. Spor alt yapısı için yeni yatırımlar yapılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.