Başbakan  Davutoğlu TESKOMB'da konuştu

"YERDE 50 LİRA BULDUM..."

"Eğitiminde öğrendiğimden daha fazlası babamın dükkanına gittiğimde onun komşuları ile ilişkilerinde, onun insani temasta kurduğu derin muhabbette gördüm. Hala gözümün önünde gitmeyen ve iki prensibi bana çocuk yaşlarda nakşeden özellikten bahsetmek istiyorum. Ortaokulda bir hana girdim. Yerde 50 lira buldum götürüp babama teslim ettim. Etrafta kimse sahi çıkmayınca… Oğlum etraftaki dükkanlara sordun mu dedi. Git bütün dükkanlara sor bulamazsan geri getir dedi.  Gittim, kimse ben düşündüm demedim. Ben onlardan kanıt istememiştim. Ama hiçbiri ben düşündüm demedi. Gördüğüm şey şu oldu: Esnaf yalan söylemez. Babam gidip sor dediğinde neye güveniyordu. Biliyordu ki gerçek sahibi varsa söyleyecek. 

İkinci husus esnaf söz verdiyse yerine getirir. Babam o parayı fakirlerle ilgili bir kuruluşa bağışladı. Belgeden daha önemlisi sözün kendisidir. İnsan olana söz yeter.  Adana’dan bir telefon gelir ve çok ciddi miktarda malı senet dahi olmadan gönderirdi babam. Çünkü bilirdi ki söz senet demektir ayrıca bir kağıda gerek yoktur.


Fotoğraf: Selahattin Sönmez

"HALKBANKASI GENEL MÜDÜRÜ'NÜ ÇAĞIRDIM..."

Halkbankası Genel Müdürü’nü çağırdım ve kredilerin açılması talimatını verdim. Siz buradayken krediler derhal açılıyor. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerde faizsiz kredivereceğiz. Ustalık mertebesine gelmiş kardeşlerimize özel imkan tanıyalım dedik. 3 yıl ustalık belgesi olup yeni işyeri açmış kardeşimize de faizsiz kredi vereceğiz. Bu sene 600 milyona çıkardığımız Halk Bankası kredilerinin faizlerini karşılama miktarını, 'Yüz milyon artıralım' denildi, ben bununla da yetinmedim, 150 milyon artırıyoruz. Önümüzdeki yıl 4 milyara yakın kredi kullanılabilecek.

 
"AVM KRİTERLERİNİ DEĞİŞTİRDİK"

AVM’ler açılması kriterlerini değiştirdik. Her AVM’de esnaf ve sanatkarlara en az yüzde 5 yer ayrılması zorunluluğu getirdik. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere de binde 3 oranında yer ayırdık her AVM içinde. Bu yerlerde kira rayiç bedelin dörtte biri alınacak, daha fazla değil. Çalışma saatlerinin tanziminde esnaf ev sanatkarlarımızın günlük hayat ritimleri göz önüne alınacak. Sürekli indirimler konusunda esnafı koruyacak yeni düzenlemeler yapacağız. Esnaf ev sanatkar odalarına kayıtta ustalık belgesi ile ilgili çıkan bütün sıkıntılar giderilecek."

'HALKBANK, KATILIM BANKASI KURACAK'

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Halk Bankası'nın bir katılım bankası kuracağını belirterek, "Katılım bankası kurulduğu andan itibaren artık, faizsiz sistemle çalışmak isteyen esnafımız için yeni bir kapı açılacak. Bu güzel sistemi inşallah yıl sonuna kadar Türkiye'ye kazandırmak istiyoruz" dedi.

Türkiye'nin, esnafın sorunlarına çözüm üretme noktasında çok iyi bir dönemden geçtiğini dile getiren Babacan, TESKOMB'un da esnaf için çok güzel hizmetleri bulunduğunu ifade etti. TESKOMB modelinin, iyi çalıştıkça maliyetlerin daha da düştüğünü anlatan Babacan, Birliğin Halk Bankası ile esnafa önemli imkanlar sunduğunu bildirdi. Babacan, 2002 yılı ile mukayese edildiğinde, çok daha fazla esnafın bu modelden faydalandığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Aynı zamanda, toplam kredi rakamlarında 2002 yılıyla mukayese edilmeyecek kadar yükselme var. İnşallah bu artışın bu yıl da devam edeceğini düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı dönemindeki talimatları ve Sayın Başbakanımızın yakın takibiyle Halk Bankası bir katılım bankası kuruyor. Bu şu demek; Katılım bankası kurulduğu andan itibaren artık, faizli sistemle değil de faizsiz sistemle Halk Bankası ile çalışmak isteyen esnafımız için yeni bir kapı açılacak, yeni bir alternatif sistem kurulmuş olacak. Bu güzel sistemi inşallah yıl sonuna kadar Türkiye'ye kazandırmak istiyoruz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.