Başbakan da emekli ama Ballı emekli!

Bilmeyenler için açıklayalım.1974 yılında 8769650 sigorta sicil no.su ile SSK’lı olarak işe başlayan Recep Tayyip Erdoğan, 3 Mart 2000’de SSK’ya emeklilik için başvurdu ve 1 Nisan 2000’den yani 46 YAŞINDAN İTİBAREN SSK’dan emekli aylığı almaya başladı. İlginçtir kendisi 46 yaşında emekli olan Başbakan, emekli yaşını daha sonra 65’e çıkardı!

Buraya kadar tamam… Bilin bakalım bundan sonra ne oldu?

HEM MAAŞ HEM EMEKLİ AYLIĞI

Erdoğan, önce milletvekili ardından Başbakan oldu. Sonra SSK emekliliğini dondurdu. İki yıl bekledikten sonra 2006 yılında TC Emekli Sandığı’ndan “yaşlılık aylığı” bağlanmasını talep etti. Ve 52 yaşından itibaren de 1’inci derecenin 4’üncü kademesinden emekli oldu.

2006 yılından bu yana Erdoğan, hem Başbakan olarak maaşını, hem de TC Emekli Sandığı’ndan emekli olarak, SSK emeklisinin birkaç misli milletvekili emekli aylığını alıyor.

Bunun adı ballı emeklilik değil de ne?

 VATANDAŞA YOK

TC Emekli Sandığı’ndan emekli aylığı alan bir vatandaş, Emekli Sandığı’na tabi bir kurumda (örneğin bir bakanlıkta) tekrar işe başlarsa, emekli aylığı kesiliyor.

Milletin aslında durum böyle ancak vekiline gelince durum değişiyor.

Başbakan da dahil milletvekilleri TC Emekli Sandığı’na tabi olarak hem normal ücret hem de emekli aylığı alabiliyorlar. Nedenine gelince, Anayasa’nın 86/2. maddesinde buna olanak sağlayan özel bir hüküm var!

Kıyak maddesine niye dokunulmadı?

Mil­let­ve­kil­le­ri­nin, gö­rev­le­ri de­vam eder­ken TC Emek­li San­dı­ğı­’n­dan hem üc­ret hem de emek­li ay­lı­ğı al­ma­la­rı­na ola­nak sağ­la­yan ay­rı­ca­lı­ğa ni­çin son ve­ril­me­di?

Ana­ya­sa­’nın 86/2. mad­de­sin­de “TBMM üye­le­ri­ne öde­ne­cek öde­nek ve yol­luk­lar, ken­di­le­ri­ne TC Emek­li San­dı­ğı ta­ra­fın­dan bağ­la­nan emek­li ay­lı­ğı ve ben­ze­ri öde­me­le­rin ke­sil­me­si­ni ge­rek­tir­me­z” di­ye im­ti­yaz­lı bir hü­küm var. Oy­sa Ana­ya­sa­’nın 10. mad­de­sin­de “Hiç­bir ki­şi­ye, ai­le­ye, züm­re­ye ve sı­nı­fa im­ti­yaz ta­nı­na­ma­z” di­ye ya­zı­yor!

Pe­ki… Mil­le­tin as­lı­na ol­ma­yan im­ti­yaz ni­ye ve­ki­li­ne var?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.