Bahçeli;Bizim, BDP, PKK ve aşırı uç örgütlerle yan yana gelmemiz, aklın inkârı ile eş değerdir!
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Taksim Gezi Parkı'nda çıkan olaylara ilişkin, "Türkiye'nin bölünme sürecine kararsız kalanlar, PKK ile şirinlik yapanlar, AK Parti'ye kredi açanlar, yıkım ve çözülmeye karşı 3 maymunu oynayanlar anında ağaç savunucusu kesilmiş, Taksim'deki eylemlerin başını çekmişlerdir" dedi.
 
Bahçeli, 25. Erdemli Türkmen Şöleni'nde yaptığı konuşmada, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayların "iktidarın tavrını ve tercihini göstermesi bakımından son derece anlamlı" olduğunu söyledi.
 
Yaşanan ilkel görüntülerin Türkiye'yi küçük düşürdüğünü ve ileri demokrasi maskesini de aşağı indirdiğini" savunan Bahçeli, şunları kaydetti:
 
"Ağacı sökerek, yeşil alanları kapatarak alışveriş merkezi yapma niyetinde olan ve Topçu Kışlası inşaa etme amacı güden AK Parti iktidarı, ülkemizin her tarafına yayılan itirazlarla karşılaşmıştır. Nitekim Başbakan Erdoğan'ın doğayı katletme pahasına alışveriş merkezi merakı anlaşılır gibi değildir. Taksim'i rantiyecilerin iştahına bırakma düşüncesinin ve hazırlıklarının kabul edilir, insaf ve izaha sığan hiçbir yanı yoktur. Erdemlili kardeşlerim bağı bahçesi ve ürünü para etmeyen tüm çiftçilerimizin sorunlarının altından kalkamaz bir hale gelmişken Başbakanın saçma-sapan işlerle vakit kaybetmesi İstanbul'u yandaşlara peşkeş çekme çabası yanlıştır ve çürümüşlüktür. Biber gazlı müdahaleler, şafak vakti operasyonlar, aşırı orantısız güç kullanımı, karşılıklı düşmanca muameleler, ülkemizin ne duruma geldiğinin açıkça kanıtlamıştır. Türkiye'yi bu duruma düşürenleri buradan kınıyorum."
 
Türk polisini suçlayanlara bazı hatırlatmada bulunmak istediğini söyleyen Bahçeli, Taksim'deki göstericilere yönelik tavrın ağır ve şiddetli olduğunu ancak emniyet güçlerinin de aldıkları talimatlar doğrultusunda hareket ettiklerinin de kimsenin unutmaması gerektiğine işaret etti.
 
Polisi zan altında bırakan açıklamaların olduğunu ileri süren Bahçeli, şöyle devam etti:
 
"Fırsatçıların önüne atan yaklaşımlar ve üstelik biber gazını ölçülü kullanma konusundaki uyarıları utanmazlıktır. Silsile yoluyla en başta siyasi irade olmak üzere emniyet mensuplarımıza müdahale emrini verenler hesaba çekilmeden polisimizi suçlamak çok ciddi bir seviyesizliktir. Ayrıca BDP, PKK, Kandil ve İmralı ile buluşan fakat Taksim'de ayrı düşen Başbakan ve hükümetinin süreç ihanetinin ele başlarıyla karşı kutuplara çekilmesi esasında son derece manidardır. Acaba Başbakan çözüm fitnesiyle yapamadıklarını halkla devleti karşı karşıyaya getirerek mi tamamlamak istemekte?"
 
"Ortadoğu yangınını ve kaosunu Türkiye'ye ithal etmeye çalışanların el altından AK Parti tarafından desteklenmiş, özendirilmiş ve teşvik edilmiş midir" diye soran Bahçeli, "Sözüm ona Türk baharı yaşatma hevesinde olanlar, bölünmeyi çabuklaştırmak ve kardeş kavgasını tetiklemek için Taksim provokasyonunu atlama taşı olarak mı değerlendirmişlerdir?" dedi.
 
Türkiye'nin bir oldu bittiye getirilmek istendiğini anlatan Bahçeli şöyle devam etti:
 
"Marjinal ve yasa dışı sol unsurların bölücü milletvekillerinin baş rolde olduğu Taksim'deki hadiseler, neyin olgunlaşması ve kabullendirilmesi hedeflenmiştir? Başbakan Erdoğan'ın, MHP'yi Taksim'de protesto gösterisi yapan bir kısım muhalefet partisinin içinde saymasıysa tamı tamına bir saptırmadır ve iftiradır. Bizim BDP, PKK ve aşırı uç örgütlerle yanyana gelmemiz aklın inkarıyla eş değerdir. Başbakan Erdoğan, bölücü kadroyla kimin ittifakı içerisinde olduğunu, kimlerin 'al takke ver külah' halinde bulunduğunu görmek istiyorsa, kesinlikle aynadakilere bakmalı, oturduğu sedirin çevresinde kümelenen namertleri görmelidir. Ne ilginçtir ki, Türkiye'nin bölünme sürecine kararsız kalanlar, PKK ile şirinlik yapanlar, AK Parti'ye kredi açanlar, yıkım ve çözülmeye karşı 3 maymunu oynayanlar, anında ağaç savunucusu kesilmiş, Taksim'deki eylemlerin başını çekmişlerdir."
 
Bahçeli, şunları kaydetti:
 
"Vatan topraklarını kesip biçmek için AK Parti'nin uzattığı etnik neşteri pervasızca sallayanların, bu kez de çevre ve doğa gönüllüsü mü olmuştur? MHP'nin bunlarla ne işi ne de benzeşen neresi olacaktır. Taksim'de mangalda kül bırakmayanlar, Türk milletinin mütecaviz tavırlara ve menfur saldırılara uğradığı her durumda hangi ağaç kovuğuna girmişler, hangisine sığınmışlar ve hangi mahsene saklanmışlardır? Söz konusu Türk milletinin birliği ve dirliği olunca anında sıvışanlarla ve mevsim gözetmeksizin kış uykusuna yatanlarla MHP'nin yan yana gelmesi zaten olmayacak duaya amin demekten farksızdır. Biz tek başımıza Türklüğü savunurken, bir başımıza Türkiye Cumhuriyeti için mücadele verirken hiç gıkı çıkmayanların şu işe bakınız ki Taksim aslanı kesilmesi traji komiktir."
 
"Biz bunlara kanmayız"
 
"AK Parti, CHP, BDP, PKK ve İmralı canisi arasında danışıklı dövüş şeklinde kurulan tuzağa" Türk milletinin düşmeyeceğini anlatan Bahçeli, "Ormanlarımızı yakan, doğamızı kirleten, caddelerimizi savaş alanına çeviren, varlıklarımıza zarar veren bazı mihraklar birden bire yeşili seven, doğa gönüllüsü olarak arzı endam etmişlerdir. Biz bunlara kanmayız, Türkmen kardeşlerim bunlara kesinlikle inanmaz" şeklinde konuştu.
 
İstanbul 6. İdare Mahkemesinin Topçu Kışlası'nın yapımı ile ilgili kararına da değinen Bahçeli, kararın gecikmeli de olsa sukunetin ve huzurun sağlanması açısından faydalı olduğunu ifade etti.
 
"Gezi Parkı 'cehennem parkı'na dönüştürülmemeli"
 
Başbakan ve hükümetin ısrarından vazgeçerek "Taksim merkezli kurulan gerilim stratejisini" terketmesi gerektiğini aktaran Bahçeli, "Gezi Parkı 'cehennem parkı'na dönüştürülmemeli. AK Parti yıkmaktan ve Taksim'i talan etmekten mutlaka caymalıdır. Bu vesileyle herkesi itidala davet ediyorum, kışkırtmalara dikkatli olunması gerektiğini Erdemli'den yineliyorum. Çakılacak bir kıvılcım, kestirilmesi mümkün olmayan neticelere, çatlamalara kapı aralamadan başta siyasi iktidar olmak üzere Taksim'den nemalanmak isteyenlere, sağduyunun ve aklı selimden ayrılmamaları gerektiğini samimiyetle bildiriyorum" ifadelerini kullandı.
 
Bahçeli, partilileri sosyal medya üzerinden yapılan davetlere karşı da uyardı.
 
MHP'nin, Taksim Gazi Parkı'nda sahnelenen tehlikeli senaryoyla kolkola olmaya devam edenlere hiçbir şart altında iltifat etmeyeceğini söyleyen Bahçeli, şunları kaydetti:
 
"Parti olarak hiç bir karanlık ilişkinin, gerilimin içinde olmama tercihimizden taviz vermeyeceğiz. Devlet millet çatışması için ellerini avuşturanlara tahrike yeltenenlere asla itibar etmeyeceğiz. Tüm dava arkadaşlarımın ve vatandaşlarımızın bu kapsamda hareket edeceğine inanıyorum. Bu aziz vatan hepimizindir. Türkiye'nin bir yıkıma sürüklenmesini önlemek hepimiz için milli bir görevdir. Herkes üzerine düşeni siyasi hesapları bir kenara bırakarak yapmalıdır."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.