Bahçeli: HDP’lilerin yargı önüne çıkarılmaları doğru bir karardır
 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye'ye düşmanca  saldıran, her gün şehadetlere neden olan bölücü terör örgütü PKK'ya güzellemeler  yapıp sürekli destekleyen HDP'lilerin yargı önüne çıkarılmaları doğru, yerinde ve  meşru bir karardır. Bundan hiç kimse rahatsız olmamalı, olan varsa da öncelikle  kendi niyet ve fıtratını sorgulamalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

    Bahçeli, bazı HDP'li milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkin yaptığı  yazılı açıklamada, TBMM'nin 20 Mayıs 2016 tarihli oturumunda, yürürlükteki  Anayasa'ya geçici bir madde eklenerek, haklarında yasama dokunulmazlığının  kaldırılmasına ilişkin dosya bulunan milletvekillerinin, üzerlerine atılı  suçlamalardan dolayı mahkemeye ifade vermelerinin önünün açıldığını anımsattı.

    Yasama dokunulmazlığının kaldırılmasının 53'ü HDP’li 142  milletvekilini doğrudan ilgilendirdiğini belirten Bahçeli, MHP'nin söz konusu  anayasa değişikliğini başından beri desteklediğini ve Meclis Genel Kurulunda  olumlu oy kullandığını ifade etti.

    Anayasanın 10. maddesinde herkesin kanun önünde eşit olduğunun    tartışma ve kafa karışıklığına yer bırakmayacak şekilde düzenlendiğine dikkati  çeken Bahçeli, "İster seçilsin, ister atansın, isterse de bunların haricinde  bulunsun, hiç kimse hukukun üstünde görülemeyecek, hukukun temel ilkelerini  çiğneyemeyecektir. HDP'li milletvekillerinin haklarında iddia edilen  suçlamalardan dolayı mahkemeye çağrılmaları aylardır milletimizin gözü önünde  cereyan etmektedir. Buna rağmen HDP’liler sanki imtiyazlı, sanki ayrıcalıklı bir  zümre gibi hareket ederek Türk adaletine meydan okumuşlar, çağrılara itibar  etmemişler, mahkemeye gitmemişlerdir. Elbette buna hak ve yetkilerinin olmadığı  çok açıktır." değerlendirmesini yaptı.

    - "Doğru, yerinde ve meşru bir karardır"

    Bazı HDP'li milletvekillerinin önceki gece gözaltına alındığını ve  bunlardan dokuzunun tutuklandığını hatırlatan Bahçeli, şunları kaydetti:

    "Türkiye'ye düşmanca saldıran, her gün şehadetlere neden olan bölücü  terör örgütü PKK’ya güzellemeler yapıp sürekli destekleyen HDP'lilerin yargı  önüne çıkarılmaları doğru, yerinde ve meşru bir karardır. Bundan hiç kimse  rahatsız olmamalı, olan varsa da öncelikle kendi niyet ve fıtratını  sorgulamalıdır. Anayasa'da yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, devletin  ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan  demokratik ve laik cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde  kullanılamayacaktır. Vahşi terör karşısında ikircikli ve izahı olmayan bulanık  bir duruş sergileyen sahte demokrasi havarilerinin HDP'lilere yönelik  operasyonlara karşı çıkmaları da tamamıyla hezeyan ve içi boş ezberdir. Maktulle  katil, kahramanla cani, şehitle şiddet yanlıları arasında tercih yapamayarak  terörün ardına takılan, Türkiye karşıtlarını sevindirip umutlandıran siyaset  bezirganlarını milletimiz ibret ve öfkeyle izlemektedir."

    - "Yaptıklarının hesabını hukuk karşısında vermedikçe milli vicdan  müsterih olamayacak"

    Herkesin Türk adaletinin kararını sabırla beklediğini vurgulayan  Bahçeli, "Terörizme aklını, vicdanını ve iradesini kiralayanların mevkisi ve  statüsü ne olursa olsun dokunulmaz, ulaşılmaz ve sorgulanmaz olmadıkları iyi  bilinmelidir. Terörle aynı hedefi benimsemiş bölücüler yaptıklarının hesabını  hukuk karşısında vermedikçe milli vicdan müsterih olamayacak, şehitlerimiz  yattıkları yerde huzur bulamayacaklardır." ifadelerini kullandı.

    Partisinin, HDP’li milletvekilleri için uygulanan hukuki tasarruf ve  yaptırım sürecini dikkatli, titiz ve teferruatlı şekilde takip ettiğine dikkati  çeken Bahçeli, "Ümit ve temennimiz ihanetin cezasız kalmaması, işlenmiş suçlara  söz, davranış ve eylemleriyle ortak olanların hak ettiklerini bedeli ne olursa  olsun bulmalarıdır." açıklamasını yaptı.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.