Bahçeli'den Mevlana Mesajı!

 "Üzerinde yaşadığımız bu aziz ve kadim vatan topraklarında sayısız arif, alim, tasavvuf ehli, ilim ve irfan kutbu büyüğümüz yetişmiştir" diyen Bahçeli yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 
"Hürmetle andığımız bu değerlerimiz yaşadıkları devirlerin manevi zırhı, kardeşlik anıtı, insanlık övüncü, vicdan burcu olmuşlar; bununla birlikte nesiller geçse de hafızalardan silinmemişlerdir.
 
Nitekim hikmetli söz ve öğütleri kalplere adeta mühür vurmuş, bulanıklığı gidermiş, anlaşmazlıkların düğümünü çözmüştür.
Bunlardan birisi de, 13. asırda Türk-İslam medeniyetinin üzerine güneş gibi doğan mutasavvıf, zahit, bilgin ve ihlas sahibi Mevlana Celaleddin-i Rumi'dir.
Hz. Mevlana halden hale giren, gönülden gönüle akan, dilden dile söylenen, kuşaktan kuşağa geçen büyük bir fikir ve şuur insanıdır.
 
Akıl ile duyguyu buluşturması, tevekkül ile tecrübeyi kaynaştırması, irade ile ibadeti aşk yoluna, hakikat güzergahına sabitlemesi gıpta edilecek, örnek alınacak bir marifettir.
 
Hz. Mevlana hiç kuşkusuz bir tasavvuf ustası, sevgi ve saygı sancağının yılmaz taşıyıcısıdır.
O'nda ümitsizliğin tortusu yoktur. O'nun kapısından karamsarlık ve çaresizlik girememiştir.
Gerçekten de "Bizim dergahımız umutsuzluk dergahı değildir." seslenişi fazilet dolu, iman ve heyecan yüklü mücadele ruhunun, imrenilecek duruşunun özetidir.
 
Sırtını Allah'a dayayan insan için elbette yalnızlık söz konusu değildir.
Hz. Mevlana bu gerçeği hem idrak, hem tatbik, hem de ömrü boyunca kendisine rehber etmiştir.
 
Yaşarken ölmeyi bilen, Rabbi'ne kavuşmayı vuslat olarak gören, vuslatını da düğün gecesi, yani Şeb-i Arus olarak nitelendiren manevi bir şahsiyet için hiçbir zorluğun, hiçbir engelin kıymet-i harbiyesi olmayacaktır.
Hz. Mevlana işte bu derin kavrayışı hayranlık uyandıran manevi bir teslimiyetle başarmıştır.
"Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük." diyen Hz. Mevlana, durgunluğu, duraklamayı, yenilgiyi, bezginliği ve hatta acziyeti elinin tersiyle itmeyi bilmiştir. 
Ölümle düğünü inancının potasında eriten yüksek bir ahlakın, manevi aşkı yokluk deryasıyla özetleyen fazıl ve adanmış bir yüreğin gerek eserlerinden, gerekse de hayırla geçmiş hayatından çıkaracağımız çok dersler vardır.
 
Hz. Mevlana dostluğu ve muhabbeti teşvik, kin ve düşmanlığı telin etmiştir.
Anadolu'nun toplumsal huzur ve dirliğine hayati destek ve katkılar vermiştir.
Milli ve manevi değerlerimizin canlı bir şekilde geleceğe intikalinde muazzam fedakarlıklar göstermiştir.
Sevgiyle kemale ermenin sırrını, aşkla sevgiliye ulaşmanın enfes lezzetini; insana, mahkukata ve eşyaya hoşgörüyle bakmanın tılsımını o'nda gördük, o'ndan öğrendik.
 
Hz. Mevlana dünyevi ve nefsani arzulara tamah etmeden; sabır ve cesaret timsali olmayı hak etmiş ve de Türk-İslam asırlarına kılavuzluk yapmış bir tefekkür ummanıdır.
Bu ummanda; hırs, riya, yalan, kibir, kıskançlık, fitne, dedikodu etkisiz kalmış, o'nun her derde şifa veren nasihatleriyle gerilemiştir.
 
Bugün de ihtiyacımız olan tam manasıyla budur.
 
Hz. Mevlana bir gönül mimarıdır, bir sevda ve sadakat mihveridir.
Daha çok bilinmesi, daha çok tanınması lazımdır.
 
Bu muhterem büyüğümüzü layıkıyla özümsediğimiz, cesaretle anladığımız ve kutlu bir emanet gibi benimsediğimiz sürece nifak ve husumet milletimizin arasına sızamayacak, kötü ve kötürüm niyetler aradıkları fırsatları bulamayacaklardır.
 
Hz. Mevlana'yı 742. Vuslat Yıldönümü'nde rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum.
Onun bizlere bıraktığı mirasın milli birlik ve manevi kalkınmamız için eşsiz imkanlar sunduğuna inanıyor, Şeb-i Arus'un hayırlara ve güzelliklere vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa kara 3 yıl önce

kutlu yürüyüşümüz,şiir söylemekle,dizi çevirmekle,nefse hoş gelen sözlerle olmaz ,yürümez.abantta,kazanda,otellerde yemek yemekle,resim vermekle,her şeye baş sallamakla, değil taban,üye ve millet arasında olmakla,sorunlar çözülür....

Misafir Avatar
n. 3 yıl önce @mustafa kara

kutlu yürüyüş, kalp kırarak, bölerek, küfrederek hiç olmaz. gönülleri fethetmeden yalın kılıç nereye?

Beğenmedim! (3)
Avatar
n. 3 yıl önce

mhp'nin bazı stratejilerinin farklı sonuca sebebiyet vereceğini, hakaret ederek anlatmak yerine, doğrusu budur diye söylemek gerekir kanımca. davaya ihanet hakaret, mhp yi güçsüzleştirmek isteyen karanlık elleri fark etmeyen bazı ülküdaşlarımızca sokuldu. yanlış adım atanlar uyarılmakla durmuyorsa, ne yapılmalı? size soruyorum? genel merkeze karga yuvası diyen, bahçeli ölse de kurtulsak diyenle ne konuşulur? onlar kenara süpürülür, dava yürür, hiç merak etmeyin.

Misafir Avatar
n. 3 yıl önce @n.

ülkücü zaten şahsi menfaat için çıkmaz yola. tamam da köklü değişimden muradınız nedir acaba? mhp politikaları aynı kaldıktan sonra, d gitsin m gelsinle ne değişecek? i̇rade diyorsunuz da 10 ay önce o irade mhp yönetimine 'devam' dedi. siz kimsiniz Allah aşkına? o iradenin üzerinde misiniz? velev ki 200 küsur imza bulundu, olağan üstü kurultay için 700 küsur delege tamam' demeli. olmayacak dua velhasıl.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
Mehmet DEMİR 3 yıl önce @n.

bu ülkenin birliyi dirliyi ve selameti için kafa yoran,mücadele eden,bedel ödeyen her kişi baş tacı,lakin siyaset ve ülke yönetimi kişilere ve keyfi kararlara bırakılamaz,hele mhp gibi ülkenin sigortası konumundaki bir partide kişilerin önemi yoktur mhp dava ve ideoloji partisidir,bu davaya inanmış ve şu zamana kadar hiçbir şahsi menfaat beklemeden mücadele vermiş ülkücü irade olarak bizler artık parti yönetiminde köklü bir deyişimin gerekli olduğunu düşünüyoruz,parti yönetiminin irademize saygı göstermesini ve gereyini yapmasını yani seçimli olağanüstü kongreyi toplamasını bekliyoruz,aksi halde karalıyız biz gereyini yapacağız

Beğenmedim! (3)
Avatar
EFE 3 yıl önce

DEĞİŞİM VE YENİLEŞME
Milliyetçi Hareket Partisi'nde değişim ve yenilik artık daha yüksek bir şekilde ifade ediliyor. Bu ülkücü irade açısından fevkalede önemli bir süreç. Bu süreç iyi degerlendirilmeli.
Önce genek merkez yöneticisi konumunda bulunan zevatın daha titiz bir üslup kullanmasını istemek en doğal hakkımız.
Hiç kimse bu davaya yıllarını vermiş insanlara hakaret etmemeli. Eğer hakaretler böyle pervasizca devam ederse onarilmaz yaralar açar. Bu yaralar da kapanmaz.
Artık Milliyetçi Hareket Partisi'nde değişim ve yenilenme kaçınılmaz. Bu öyle efelenerek kırıp dökerek tehdit ederek üstü örtülecek gibi görünmüyor.
Üzgünüz ama yönetim konumuna gelmişseniz eleştiriye de tahammül edeceksiniz. Bizi kimse eleştiremez deme lüksünüz yok.
Seçimin üzerinden neredeyse 50 gün geçti. Hâlâ siz neyin hesabını yapıyorsunuz?
Ortada siz kabûl etseniz de etmezseniz de bir başarısızlık var. O zaman bunun da bir bedeli olmalı degil mi? Bu bedeli ödemeden nicin kaçıyorsunuz?
Başkanlık Divanı ağzını aç

Avatar
EFE DAYI 3 yıl önce

evine lider olmamis birisine 18 senedir ülkeye lider olacakn diye pesinden gittik sonra turana lider olacak sanmistik elestriye tahamülü olmayanlar 2005 ten beri iftira atmadiginiz ülkücü kaldimi? birde meydanlarda bagirdik devletin basina devlet gelecek. sahi devletin basina devlet ne zaman gelecek 70 yasina kadar basarisi olmayandan bundan sonra basari beklemek bence aptalliktir.

Misafir Avatar
n. 3 yıl önce @EFE DAYI

evlenmedi lafı akp li kodamanların lafı.çok günah. kaderdir neticede.

Beğenmedim! (0)
Avatar
n. 3 yıl önce

"biliyorum, sığmazsın hiçbir yere bu sevdayla, dünya sana dar. ama dayan gönlüm! dayan ki her gecenin mutlaka bir sabahı var."

Avatar
n. 3 yıl önce

"bilemezsin kim dost kim düşman. bazen tuttuğun eldir seni arkandan vuran."

Avatar
40 kırsehır 3 yıl önce

1kasımda yıkıldın 1kasımı unutmayacagız abbas yolcu degısım olmassa alayımız gidecegiz

Avatar
mustafa kara 3 yıl önce

küfreden,bölen zaten milliyetçi olamaz.ülkücüyü,milliyetçiyi partiden atan,tehdit eden,hain ilan eden,salona almayan,üyeliğini silen,dövdürenle ise bu dava hiç yürümez,sayın nk...