Ayasofya Camii\'nin ibadete açılmasına çığ gibi destek

İstanbul’un fethinin sembolü olan Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılması için sosyal medyada başlayan kampanya büyük yankı uyandırdı. Hizmet Hareketi’nin önceki gün Twitter’dan başlattığı #AyasofyaİbadeteAÇILSIN etiketi de 14 dakikada Türkiye ve dünya TT listesine girdi.

Ayasofya’nın ibadete açılması çağrısına siyasilerden büyük destek geldi. Konuyu değerlendiren tarihçiler de Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesinin bir oldubitti ile gerçekleştiğini kaydetti.

MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy, Ayasofya’nın ibadete açılması için her türlü samimi çalışmaya destek vermeye hazır olduklarını söyleyerek, “Ayasofya’nın ibadete kapatılmasını doğru bulmuyoruz. İsteğimiz bir an önce ibadete açılmasıdır” dedi.

MÜZE KARARI ŞAİBELİDİR

BBP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Karaca ise Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi ile ilgili ciddi şaibelerin olduğunu söyledi.
Başta Atatürk olmak üzere Ayasofya’nın müzeye dönüştürülme kararına imza atan bakanlarla ilgili ciddi şaibelerin olduğunu belirten Karaca, “Bu şaibe iddiaları ortadan kalkmadığı sürece müzeye dönüştürülmesi kararı yok hükmündedir” diye konuştu.

“Ayasofya bir fetih camisidir. İstanbul’un fethinin sembolüdür” diyen Karaca, Ayasofya’nın dini bir sembolden ziyade siyasi bir sembol olduğunu vurguladı. Karaca “İstanbul’un bir İslam devleti olmasının ve büyük Türk milletinin bağımsızlığının siyasi sembolüdür. Ayasofya cami olarak ibadete açıldığı gün Türk milleti bağımsız bir devlet olma hürriyetini güçlendirmiş olacaktır” dedi.

YÜREKTEN DESTEKLERİZ

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın da “İyi, doğru ve düzgün olan her şeyin destekçisi olduk” dedi.  Aydın, “Bugün Ayasofya’nın açılması için atılan müspet adımları yürekten destekleriz” diye konuştu.

Bağımsız vekil Yıldırım: İlk teklifi ben verdim

Burdur Bağımsız Milletvekili Hasan Hami Yıldırım, Ayasofya teklifi için rol çalmak eleştirisine cevap verdi

Milletvekili seçildiği günden itibaren istifa edinceye kadar bütün grup ve istişare toplantılarına katıldığını anlatan Yıldırım, bu toplantılardan sadece birinde Ayasofya mevzuunun geçtiğini ve onu da gündeme getirenin kendisi olduğunu vurguladı.

BAŞBAKAN’A SORDUM

“Mayıs 2013’teki Kızılcahamam istişare toplantısında, Sayın Başbakan’a Ayasofya konusundaki beklentileri dile getiren ve hangi çalışmalar yapılıyor diye soran tek kişi bendim. Bu değerlendirmem ve sorum üzerine Sayın Başbakan’ın cevabı ise ‘Sultanahmet çok boş, Sultanahmet dolarsa Ayasofya’yı da gündeme alabiliriz’ şeklinde olmuştu” ifadelerini kullandı.

ROL ÇALMA ELEŞTİRİSİ

Yıldırım, rahatsızlığın sebebinin AK Parti dışındaki tarafların da Ayasofya’ya sahip çıkması olduğuna işaret etti. “Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması bir hakkın teslim edilmesidir” diyen Yıldırım, “Bu yönüyle bütün siyasi partilerin ve milletvekillerinin çok büyük bir ekseriyetle bu hassasiyeti paylaşması kadar tabii bir şey olamaz. Esasen istenmesi gereken de budur. Böyle bir durumdan ise rahatsızlık değil ancak
memnuniyet duyulur” dedi.  

HAÇ TAKARSANIZ HAVAYA UÇURURUZ’

Araştırmacı Yazar Mustafa Armağan: “ İtilaf devletleri İstanbul’a girdiklerinde Ayasofya’yı işgal etmek istediler ama gerek halk gerekse gönüllü birliği “Eğer burayı işgal edip kubbesine haç dikmeye kalkarsanız Ayasofya’yı havaya uçururuz” tehdidiyle buna karşı koydu.

Batı dünyasının Ayasofya’yı kilise yapmak gibi bir niyeti eskiden beri biliniyor. Bu niyet Lozan Antlaşması maddelerine yansımadı. 1930’ların başlarında Batı dünyasıyla yeniden ilişki kurulunca Ayasofya tekrar gündeme geldi.

Kilise yapamayacağımız için orta bir noktada, yani müze formülünde buluşuldu.   Karşılığında ne vadedildi bilmiyoruz ama Atatürk baskılara daha fazla direnemedi ve mozaiklerin üzerinin açılması görüntüsü altında cami fiilen ibadete kapatıldı. Bir daha da açılmadı ve 1935 Şubat’ında müze yapıldı.

FATİH’İN KEMİKLERİ SIZLIYOR

Talha Uğurluel: Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in bizlere yadigarı. İstanbul Peygamber Efendimiz’in müjdesi için çok önemli. İstanbul ve Ayasofya hiç putlara tapılmayan bir şehir, Ayasofya tertemiz bir mabet. Yine müze olsun bir tarafında turistler gezsin. Şu anki haliyle bile halılar döşense insanlar namazlarını kılar Fatih’in de kemikleri sızlamaz.

BM’nin merkezi yapılmak istendi

Sanat Tarihçisi Süleyman Faruk Göncüoğlu: “BM’nin ilk temelini atan teşkilatı İstanbul’da teşekkül ettirmek istiyorlar. Bir tek Vatikan buna şerh koyuyor. Çünkü İstanbul tampon bölge eninde sonunda Türkler’e iade edilecek. Kendisine kalamayacak.

BM burayı evrensel bir nokta olarak bırakmak istiyor. Vatikan’ın tavrı ise, İstanbul’un Türk İslam silüetinde bir şehir olduğu için evrensel olamayacağı yönünde oluyor.

ÇIKMAK ZORUNDA KALDILAR

Teşkilatlanma bir süre sonra Türkler’in kontrol altına alınacağına dair şerh kararı düşüyor. Bu yüzde şu anki BM merkezi buraya taşınamıyor. Bir süre sonra buradan çıkmak zorunda kalıyorlar. İstanbul’un işgal yıllarında ciddi bir kültürel tecavüz yaşandı.

Türkiye Cumhuriyeti kurulunca daha evrensel bir silüet için müze kararı alındı. Uluslararası tanınırlık uluslararası yaptırımlardan kurtulmak için yapılmış bir siyasi manevra.”

‘KANUNİ DAYANAĞI YOK’

MHP’li Yusuf Halaçoğlu, kasım ayında Ayasofya’nın cami olarak yeniden ibadete açılması için kanun teklifi verdi. Ayasofya’nın 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile müze haline getirildiği anımsatıldı.Gerekçede, bu kararın Resmi Gazete ve benzeri devletin hiçbir resmi yayınında yayımlanmadığı, bununla ilgili herhangi bir kayda da rastlanılmadığı belirtildi.

Son şekli Mimar Sinan’dan

Aya­sof­ya Ca­mi­i 916 yıl bo­yun­ca ki­li­se, 481 yıl da ca­mi ola­rak kul­la­nıl­dı. Bi­zans İm­pa­ra­to­ru Jus­ti­ni­anos ta­ra­fın­dan  532-537 yıl­la­rı ara­sın­da 10 bin iş­çiy­le ya­pı­lan ta­ri­hi ya­pı 1453 yı­lı İs­tan­bu­l’­un Fet­hi ile Müs­lü­man­la­r’ın iba­de­ti­ne açıl­dı. Dö­ne­min ün­lü mi­ma­rı Mi­mar Si­nan ki­li­se ola­rak kul­la­nı­lan ya­pı­ya mi­na­re, mih­rap, min­ber gi­bi İs­la­mi mo­tif­ler ek­le­ye­rek ca­mi­ye çe­vir­di.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kara 4 yıl önce

Tarihi esrleri değiştirmek dönüştürmek O eser veya O fikir karşısında eziklik duymaktır. Yarınlarda savaşa göndereceğin sırtından kahramanlık yapacağın insanların nabzına şerbettir. Ayasoyadan daha görkemli daha estetikdaha bir mimari şahaser yaratacağına el alemin emeğine göz dikmek nasıl bir soylu duruş ola ki Halacoğlu hocanında Teklif vermesine şaşırdım Hocada meclistekilerin seviyesine düşmüş yazık Hem de bir tarihçi.