Atatürk Barış Ödülü tamamen kaldırıldı mı?

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumundan yapılan yazılı açıklamada, "Anayasanın 134. maddesine dayanılarak çıkarılan 2876 sayılı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Kanunu ile kurulmuş ve kuruluş Kanunumuza bağlı olarak tüzük ve yönetmeliklerimiz hazırlanıp yürürlüğe konulmuş; 664 sayılı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile de yıllar içinde ortaya çıkan ihtiyaç sebebiyle Kurumumuzun yeniden yapılandırılması gerçekleştirilmiştir" denildi.

Açıklamada, bu doğrultuda 664 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 27. maddesine dayanılarak Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesi doğrultusunda dünya barışına, uluslararası dostluk ve iyi niyetin geliştirilmesine hizmet eden gerçek ve tüzel kişilere devlet ödülü niteliğinde verilecek olan Atatürk Uluslararası Barış Ödülü ile ilgili usul ve esasları belirlemek amacıyla Atatürk Uluslararası Barış Ödülü Yönetmeliği'nin 28585 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

14/11/1984 tarih ve 84/8769 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe giren Atatürk Uluslararası Barış Ödülü Tüzüğü'nün, 17/08/2013 tarihli 28738 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2013/5149 numaralı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlükten kaldırıldığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ancak bu durum 2876 sayılı Kanunun mülga hükümlerinden dolayı adı geçen tüzüğün hukuki olarak yürürlükten kaldırılmasının zorunlu hale gelmesinden ibaret bir durum olup, son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan Atatürk Uluslararası Barış Ödülü'nün tamamen kaldırıldığı ve bir daha verilmeyeceğine dair iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Zira iddia edilenin tam aksine 2876 sayılı Kanunun Anayasa Mahkemesince iptal edilen hükümlerinden dolayı 2000 yılından itibaren mevzuat boşluğu nedeniyle verilemeyen Atatürk Uluslararası Barış Ödülü'nün verilmesi 12/03/2013 tarihli mezkur yönetmelik ile mümkün hale gelmiştir. Yönetmelik incelendiğinde bu durum açıkça görülecektir."

Kaynak: AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.