Arınç: Çarşı gösterilerden çekilecek


Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Arınç, ''Başbakan Çarşamba günü eylemi düzenleyenlerin bir kısmıyla görüşecek.'' dedi. ''Olayların dış bağlantılı olduğuna dair delillerimiz var'' diyen Arınç, 'Çarşı grubunun gösterilerden çekildiğini de söyledi.
 
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Yeni Bina'da gerçekleştirilen toplantı, yaklaşık 6,5 saat sürdü.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın bir basın toplantısı düzenledi.
 
Gazetecilerin sorularını cevaplayan Bülent Arınç, Gezi Parkı olayları ile ilgili bazı CHP milletvekillerine tepki gösterdi. Arınç, "CHP Milletvekili Levent Gök’ün milletimizin evlatları olan polislere karşı ne kadar ağır hakaretler ettiğini, annelerine küfredecek kadar alçaldığını görmemiz lazım. Yine bir CHP Milletvekili Alaattin Yüksel’in, Başbakanımıza hakaret eden üç beş tane adamın slogan atmalarını görüp Başbakan’a ağız dolusu hakaretler edenlere para ikramında bulunduğunu ön plana çıkarmamız lazım. Bu nasıl bir siyasetçidir? Bunlar nasıl milletvekili olmuşlardır? Bunlar ne kadar büyük bir kötülüğü milletimize yapmaktadırlar? Sayın Kılıçdaroğlu’nun yapılanlardan haberi yok mudur? Yapmayın diyecek kadar gücü kendisinde bulamamakta mıdır?" diye sordu.

Bülent Arınç, kısa değerlendirmesinin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. “Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı ile görüşmüştünüz. Reyhanlı örneğinde olduğu gibi Taksim esnafının da mağduriyetinin giderilmesi için 0 faizli kredi verilmesini talep etmişti. Böyle bir çalışma yapılıyor mu?” şeklindeki soruya Arınç, “Şüphesiz bu taleplerini hükümetimiz görüşecek ve karar bağlayacaktır. Zarar gören esnaf için neler yapılabileceği bugün de görüşüldü. Zannediyorum kendilerine müjdeyi en kısa zamanda vereceğiz.” dedi. 
 

"DIŞ BAĞLANTILARLA İLGİLİ DELİLLER VAR"

Taksi Gezi Parkı'ndaki olayların dış bağlantısıyla ilgili ellerinde somut deliller olup olmadığı da sorulan Bülent Arınç, "Somut deliller var, sadece bir tek delil değil ama bir yargı süreci içerisinde de bir siyasi değerlendirme noktasındayız. Bugünden bunları tek tek ifade etmek doğru olmaz ama olayın hem iç hem de dış boyutları üzerinde gerçekten ciddiyetle duruyoruz. Çünkü bu olaylar adeta bir merkezden planlanıyor gibi yayılıp organize bir hareket haline gelmiş ama sadece bu değil, Türkiye’de de muhtelif çevrelerin bu konuyu olduğundan daha fazla büyüterek daha çok tahribat sağlanmasına yönelik hazırlıkları var. Bunları bütün kurumlarımızın dikkatle incelediğini ve süratle sonuca ulaşacağını söyleyebilirim. Eğer sonuca ulaştık dediğimiz anda da olayın dış boyutu ya da güvenlik boyutu, istihbarat boyutu sizlerle paylaşılmayabilir. Ama biz kamuoyunu aydınlatacak bir çağrıda bulunabiliriz." şeklinde konuştu.


Arınç'a ardından Ankara'da polis kurşunuyla öldürüldüğü iddia edilen Ethem Sarısülük ile ilgili bir soru yöneltildi. Arınç, "Ethem Salısülük ölmedi, tedavi altında olduğunu ve durumunun ciddi olduğunu biliyorum." dedi. Arınç, soruşturmanın sürdüğünü dile getirdi.

BORSANIN DÜŞMESİ

Taksim Gezi Parkı olayları ve Başbakan’ın dünkü açıklamalarının ardından ekonominin olumsuz etkilendiği iddiaları ve borsadaki düşüşler ve bunlara karşı ne gibi önlemler alınacağı da sorulan Başbakan Yardımcısı Arınç, "Sayın Maliye Bakanı’mız, Başbakan Yardımcımız Sayın Ali Babacan ve ilgili arkadaşlar bu olaylar sebebiyle mali piyasalarda ne olduğu konusunda Bakanlar Kurulu’na bilgi verdiler. Hamd olsun ki hiçbir olumsuzluk görünmüyor. Rakam rakam hem yabancıların Türkiye’ye getirdiği para hem de borsadaki alım satımlar konusunda hem de borsa endeksi konusunda belki dış dalgalanmalara bakarak yüzde 3’lük, yüzde 5’lik bir borsa düşüşünden söz edilebilir. Ama biz bu borsayı 2003’te 11 binden aldık 91 bine çıkardı. O zaman hiçbir siyasetçi ne kadar başarılısınız diye sormamıştı. Şimdi 91 binden 90 bine düşünce...Bu olaylara bağlı olarak ‘kısmen bir düşme yoktur’ dersek bu da yanlış olur. Ama ne kadarlık bir düşmeden söz ediyoruz; toplam endeks içinde yüzde 3’ü bile geçmiyor. Bu da dikkate alınacak bir konu değil. Halen Türkiye’de bulunan para miktarı, halen yatırımcıların getirmek istedikleri konularda dışarıda bazı çevreler Türkiye’nin mali bakımdan zora düşmesini isteseler de muvaffak olamadılar. Finansman boyutu da mali makro ekonomik göstergelerde de hamd olsun hiçbir gerileme söz konusu değil. Bu da Türkiye’nin sağlam ayaklar üzerinde durduğunu gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.


 
"ÇARŞI GRUBU GÖSTERİLERDEN ÇEKİLECEK"

“Çarşı Grubu'nun sözcüsü Bülent Ergenç, Gezi Parkı’nda alkole karşı olduğu için bıçaklandı. Gezi Parkı’nda alkolün yasaklanması çağrısında bulundu, nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise Arınç, şöyle cevap verdi: “Kendisi Çarşı Grubu içinde varlığı bilinen, takdir edilen bir insan. Maalesef kendisi, ‘Burada içki içilmesin’ dediği için bıçaklanmıştır. Hamd olsun ki hayati tehlikesini atlattı ve taburcu oldu. Söyledikleri Türkiye’ye ibret olmalıdır. Gezi Parkı’nda yaşananların asıl kimler tarafından provoke edildiğini, asıl kimlerin kötü amaçlara uymak için bir şekilde iyi insanları kullandığını göstermektedir. Bu arkadaşımızın duyarlılığına teşekkür ediyorum. Bir Beşiktaşlı olarak bana ulaşan haberlere göre Beşiktaş Çarşı grubu bu olaylardan tamamen çekilmektedir. Şüphesiz Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarlarının da işin geldiği bu boyutu gördükten sonra, ‘Biz de bu işte yokuz’ diyeceklerini veya tahmin ediyorum. Taraftar gruplarının kendi kulüpleri kadar Türkiye’yi çok sevdiklerini, Türkiye’de bir olumsuzluk istemediklerine inanıyorum. İnsanların gerçek yüzlerini görmek bakımından bu olayın fevkalade önemli olduğunu ve bunu yapanları kınadığımı ifade etmek istiyorum."

CHP'Lİ VEKİLLERE TEPKİ: BU NASIL BİR SİYASETÇİDİR

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun Twitter’daki mesajlarının sorulması üzerine, “Bu görevlerinin ifası sırasında emniyet müdürümüzün, valinin ihmali olmuşsa mülkiye müfettişlerimiz tarafından incelenmektedir. Sayın Vali’nin bugüne kadar yapmış olduğu görev itibariyle her şeyiyle başarılı olduğuna inanıyorum. Ama her olayı ayrı değerlendirmek gerekir. Bence iyi niyetli olarak bu tweetleri atan mülki amirleri sorgulamak yerine mesela CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün, Adana’da bir başkomiserimiz şehit edildiğinde, 'Reyhanlı’nın intikamı alındı' şeklindeki tweetinin sorgulamak lazım. Bu milletvekili, bundan önceki tweetleri, sözleri ve konuşmalarında da halkı tahrik eden, olaylara yön veren, daha çok kan akıtılmasını isteyen ve bundan memnun olan bir karakter içerisindedir. Mesela CHP Milletvekili Levent Gök’ün milletimizin evlatları olan polislere karşı ne kadar ağır hakaretler ettiğini, annelerine küfredecek kadar alçaldığını görmemiz lazım. Yine bir CHP Milletvekili Alaattin Yüksel’in, Başbakanımıza hakaret eden üç beş tane adamın slogan atmalarını görüp Başbakan’a ağız dolusu hakaretler edenlere para ikramında bulunduğunu ön plana çıkarmamız lazım. Bu nasıl bir siyasetçidir? Bunlar nasıl milletvekili olmuşlardır? Bunlar ne kadar büyük bir kötülüğü milletimize yapmaktadırlar? Sayın Kılıçdaroğlu’nun yapılanlardan haberi yok mudur? Yapmayın diyecek kadar gücü kendisinde bulamamakta mıdır? Bütün bunlar belki bir gün videolarıyla, belki fotoğraflarıyla zaman içerisinde halkımızın bilgisine sunulacak ve yargı sürecinde de bu kanunsuzlukları yapanların aleyhinde bir delil olarak elbette kullanılacaktır." diye ekledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.