Anayasa'ya aykırı bir cumhurbaşkanlığı yapacağını söylüyor'

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması halinde Bakanlar Kurulu'nu ayda 1 defa toplayacağını söylemesini eleştirirken, "Anayasaya aykırı bir cumhurbaşkanlığı yapacağını söylüyor. Anayasaya aykırılık suçu işlediğin gün zaten yüce divanlıksın. Sana kimse cuhurbaşkanlığı yaptırmaz" dedi.

Karabük'ün Ovacık İlçesi'nde davul zurna eşliğinde kurban kesilerek karşılanan Bahçeli, MHP'li Belediye Başkanı Mustafa Dursun'u ziyaret etti. Çıkışta belediye önünde toplanan halka hitap eden Bahçeli, Cumhurbaşkanı'nın ilk kez halk tarafından seçileceğini hatırlatarak, "Bu önemli bir demokratik gelişmedir. Siyasi kültürümüze yeni katkılar sağlayacaktır" dedi. Ancak seçimin aceleye getirildiğini savunan Bahçeli, şöyle konuştu:

'BAŞBAKANLIKTAN İSTİFA ETMELİYDİ'

"Cumhurbaşkanlığı seçimi düzenlenirken yasalarda eksiklikler, boşluklar olmuş. Demokratik yarış adaletsiz sürdürülecek şekilde getirilmiştir. Başbakan, adaylığı Yüksek Seçim Kurulu tarafından onaylandıktan sonra en erdemli davranış başbakanlık görevinden ayrılmak ve diğer adaylarla eşit haklarda yarışmak olmalıydı. Aday Erdoğan bey bu konuda tarihi bir hataya düşmüştür. Millet iradesiyle yapılacak seçimin meşruiyetini tartışabilir halde tutarak, 'Türkiye'ye cumhurbaşkanı olacağım' demek suretiyle, bin inatla girdiği yarışta farkında olmadan milletimize, devletimize, demokrasimize zarar verir bir konuma gelmiştir."

Televizyonlara bakıldığında, Başbakan Erdoğan'ın sabahtan akşama kadar devletin tüm imkanlarını kullandığının görüldüğünü ifade eden Bahçeli, "Başbakan nereye giderse gitsin jandarma, polis, kaymakamlar, valiler emirlerinde. Hangi kamu kuruluşu varsa onun müdüründen memuruna kadar hepsi görevlendirilerek bir çalışma sürdürüyor. Toplu tesislerin açılışı, toplu temel atma törenleri. Haksız bir rekabet var. Devletin imkanlarıyla yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçilecek olan cumhurbaşkanının hangi şaibeler altında kalacağı bugünden belli" dedi.

'İNSANLARIN TERCİHLERİNE AMBORGA KOYMAYIN'

Yandaş köşe yazarları, tv yöneticilerinin, "Artık seçimin sonucu belli olmuştur, Recep Tayyip Erdoğan kesin kazanacaktır" dediğini belirten Bahçeli, şöyle dedi:"Hele bunların içinde birisi, paralel devletten dolayı gölgelenmiş olan adam, 2 günde ne olduysa, aldatılmış, kandırılmış, beslemeye alınmış, şimdi Recep Tayyip Erdoğan kesin kesin kazanır' diyor. Bu nasıl bir edep, nasıl bir düşünce, nasıl demoktarik bir adam olmak demektir. Daha seçime 5 gün var. Saygılı olun. Burayı şereflendirilmiş olan insanların tercihlerine, bu günden ambgorga koyarak sanki kendisinin kulağına fısıldanmış da hepinizden evvel cumhurbaşkanının kim olacağını tahmin ediyor."

'AKP'LİLERİ KAMPA YARIŞINA DÖNERSE NE OLACAK'

Türkiye'nin bu tür yanlışlıklarla, hakaretlerle, kamplaşmalarla yönetilemeyeceğini vurgulayan Bahçeli, "Cepheleşmeyle toplum gerilemez. Gerilim stratejisiyle toplum çatışmaya sürüklenememez. Bugün için devletin imkanlarıyla bunu kullanmış olabilirsiniz Ama gün olur öyle bir gün gelir, bugün her sabah 6.30’da başlayan adam kapma AKP'lileri kapma yarışına dönüşürse ne olacak? Herkes geleceği kendilerine kimse dokunamaycak diye mi düşünüyor? Silahlı Kuvvetleri kaptılar, emniyeti kaptılar, 'kumpas' dediler, 'montaj' dediler, şimdi de 'dalga dalga geliyor' diyorlar. Bu dalga hep bizim sahile mi vuracak? Bir de döner AKP'ye vurursa ne olur? O zaman hiçbir emek sarfetmeden sizleri istismar ederek siyaset yapanlar gün gelir bu dalgaların içine kapılırsa ne olacak acaba?" diye konuştu.

AK Parti'ye oy verenler seçmenleri iyi düşünmeleri gerektiğini ifade eden Bahçeli, "AKP'ye oy vermiş kardeşlerimiz oturacaklar, aralarında değerlendirecekler. 'Sayın Başbakan sizi 12 yıldan bu yana destekledik. Siz toplumu gerdiniz, etnik temelli, mezhep temelli ayrımcılıktan tutun, doğduğu yere kadar ayrımcılık yapabilecek bir hataya düştünüz. Televizyonları acımasızca kullanıyorsunuz.' diyecekler" dedi.

'ANAYASA'YA AYKIRI CUMHURBAŞKANLIĞI YAPACAĞINI SÖYLÜYOR'

Başbakan Erdoğan'ın dün akşam bir televizyonda, "Ben Bakanlar Kurulu'nu an az ayda 1 defa toplarım. Ya oraya giderim ya yanıma alırım. Konuşuruz, görevlerimizi belirleriz, çalışırız" dediğini hatırlatan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Yani Anayasa'ya aykırı bir cumhurbaşkanlığı yapacağını söylüyor. Anayasa'ya aykırılık suçu işlediğin gün zaten yüce divanlıksın. Sana kimse cuhurbaşkanlığı yaptırmaz. Ama 'ille yapacağım' diyorsan, bunun sonuçlarına katlanacağını da söylemen lazım. Pazarlıklı konuşturduğu gazetecinin karşısında ayak ayak üstüne atıyor, sanki ayın 10'unda cumhurbaşkanı olmuş beyefendi, ondan sonra da ne yapacağını anlatıyor. Bu siyasi yönden yanlıştır. Demokratik kültürümüze aykırıdır. İstersen milletvekili sayın belli. Paralel hareket ettiğin, işbirliği yaptığın partiler, en az 32-33 kişi Meclis'te. 330 milletvekilini aşıyorsun. Mevcut anayasadaki cumhurbaşkanlığının görevini, sorumluluğunu, seçilme tarzını değiştir, kafandaki başkanlık sistemine göre bir anayasa yap, ondan sonra ister bağdaş kur, ister ayak üstüne ayak at, başkanlığı nasıl yapacağını anlat. Ama şimdi sayın başbakan anayasa suçu işliyorsun. Bugün burada sessiz kalınıyor ama günü saati geldiğinde 'artık yeter bizim oğlan' dendiğinde ne yapacaksın? Bunları da düşünmek lazım."

'DEVLETİN KAYDINA GİREN HİÇBİR ŞEY KAYITTAN DÜŞMEZ'

"Hele hele Başbakanlığın son yıllarındaki davranışını Cumhurbaşkanı olarak yapmaya kalkarsa, 'Ben havameydanı, yol, kanal yaparım, ihaleler benden sorulur' dersen, o zaman 17-25 Aralık'ın bir başka takvimi cumhurbaşkanlığına taşınacak demektir" diyen Bahçeli, "O zaman da zaten yolsuzlukla rüşvetin içinde boğulur giderin. Şimdilik bütün engelleri kendine göre kaldırdın. 'Montoj' dedin, 'kumpas' dedin, sorumluları görevlerinden aldın. Binleri aşan polisi sürdürdün, bazılarını sorguya çektirdin, yandaş savcılardan bir heyet kurdun, kendini akladığını zannediyorsun. Devletin kaydına düşen hiçbir şey devlet yıkılmadıkça kayıttan düşmez. Bunun hesabı bir gün sorulur. Fransa'yı görüyorsunuz. Popüler gezinen devlet başkanı görev süresi tamamladı, seçilemedi, 1.5 yıl dolmadan yolsuzluk ve rüşvetten hesap veriyor. Türkiye'de niye olmasın." 

MHP olarak tercihlerinin Ekmeleddin İhsanoğlu olduğunu belirten Bahçeli, "Tercihimiz Ekmel beydir. Onun kazanmasında ülkemiz için yarar görüyoruz" dedi.

'ÇIK YARGININ ÖNÜNE, AKLAN, PAKLAN'

Daha sonra Karabük'e geçerek belediye önünde toplanan halka da hitap eden Bahçeli, 

Türkiy'de öfke ve gerilimin arttığını belirterek, "17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvetten aklanmayan, paklanmayan bir Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olamaz. Olmaması gerekir. Çık yargının önüne aklan, paklan, temizlen, her türlü iftiranın yapıldığını ispat et, gel bu milletin başına geç. Bu milet sana saygı duysun. Yargıçları sürerek bu yol olmaz. Recep Tayyip Erdoğan'dan cumhurbaşkanı olmaz, olmamalı. Ama devlet de başsız kalamaz. 12 partinin bir araya gelişiyle Ekmeleddin İhsanoğlu aday olmuştur. MHP Ekmeleddin İhsanoğlu'na desteğini vermiştir" diye konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.