Anayasa Komisyonunda faşist tartışması

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yeni anayasanın tartışmaları maddelerinden biri olan ‘vatandaşlık’ konusunu masaya yatırdı. Dört parti, maddenin başlığında bile anlaşma sağlayamadı. Ak Parti ve BDP “Vatandaşlık” başlığını isterken, MHP “Türk vatandaşlığı”, CHP “Vatandaşlık-Türk vatandaşlığı” başlığını önerdi. Ak Parti taslağında, “Devlete vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır” önerisine yer verirken, CHP, “Türk vatandaşlığı dil, din, ırk, cinsiyet, etnik köken, siyasi düşünce, felsefi inanç, mezhep ve benzeri sebeplere bağlı olmaksızın herkesin eşitlik temelinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması anlamına gelir” cümlesinin yer almasını istedi. MHP, “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür” ifadesinin yeni anayasada yer almasını isterken BDP, maddenin “Türkiye vatandaşlığının kazanılmasında, kullanılmasında ve kaybedilmesinde, dil, din, ırk, etnik köken, kültür, cinsiyet, cinsel yönelim ve benzeri farklılıklar gözetilemez” şeklinde yazılmasını önerdi.

6-7 Eylül olaylarını anlattı
Sık sık seslerin yükseldiği toplantıda ilk olarak BDP’li Bengi Yıldız söz alarak, Cumhuriyet’in ilk yıllarında gayrimüslümlere yönelik ‘Trakya Olayları’, ‘Varlık Vergisi’ ve ‘6-7 Eylül Olayları’nı anlatarak, “Türk” kavramının üst kimlik olamayacağını anlattı. Yıldız, “Üst kimlik onları koruyordu madem, o insanlar neden bu ülkeyi terk etmek zorunda kaldı?” diye sordu. Yıldız, Mahmut Esat Bozkurt’un “Bu ülkede Türk olmayanların tek bir hakkı vardır, o da köle olma hakkı” sözlerini de anımsattı.

Türmen 301’i anımsattı
CHP’li Rıza Türmen ise ‘Türklüğe hakaret’ ile ilgili TCK’nın 301. maddesini anımsatarak, “Türklüğe hakaret edenlere dava açılmış ama Kürtlere hakaret edenlere açılmamış. Buradan hareketle vatandaşlık tanımında ‘Türk’ ifadesinin bütün kimlikleri kapsamadığı anlaşılır” dedi.

Tansiyon yükseldi
Daha sonra söz alan CHP’li Süheyl Batum ise partisinin görüşünü savunurken, “Türk vatandaşlığı” tanımının “Burada Kürtler yaşamıyor, burada Araplar yaşamıyor, burada Çerkezler yaşamıyor, sadece Türk soyuna, Türk ırkına mensup insanlar yaşıyor” anlamına gelmediğini belirtti. BDP’nin danışmanı Meral Danış Beştaş ise Baskın Oran’ın bir sözüne atıf yaparken, MHP’li Oktay Öztürk, “İlber Ortaylı ne kadar geçerli değilse bu da bizim için o kadar geçerli değil” diye karşı çıktı. Bunun üzerine Beştaş, “İster esas alın ister almayın. Yani siz gidip bize 18’inci yüzyıldaki tezleri getirirken biz bir şey demedik burada, dinledik saygıyla” yanıtını verdi.

Faşist’ tartışması
MHP’li Öztürk ile Beştaş arasında tartışma sertleşirken, Beştaş’ın, Öztürk’e, “Siz, demin, Bengi Bey sunum yaparken, Mahmut Esat Bozkurt’un lafını.. Siz döndünüz Hasan Hoca’ya, ‘Ne kadar doğru söylemiş’ dediniz ve ben gözlerimle ve kulağımla tanıklık ettim buna. Bana hikaye anlatmayın” dedi. Bu söz üzerine MHP’nin Komisyon danışmanı Prof. Hasan Tunç, “Adalet Bakanı mı? dedi” diyerek düzeltmek istedi. Beştaş ise “Hikaye anlatmayın bana. Köle olmak olarak, hak olarak görüyorsunuz bunu ya. Böyle bir şey olur mu” diye sözlerini sürdürüü. MHP’li Öztürk, “Bir bayan nezaketi içerisinde konuşun” derken, Öztürk’ün, “Yalan söylüyorsunuz, doğru söylemiyorsunuz” sözü üzerine Beştaş “Siz yalan söylüyorsunuz” diye yanıt verdi. Tartışmanın uzaması üzerine 2 saat ara verildi. Verilen arada da tartışma devam ederken, Öztürk’ün Mahmut Esad Bozkurt’un sözüyle ilgili “Siz öyle diyorsanız ben hala öyle düşünüyorum” demesi üzerine Beştaş, “Siz böyle düşünüyorsanız asıl köle sizsiniz, ırkçı ve faşistsiniz” diye yanıt verdi.

“Tehcir Ermenileri korudu”
Tartışmalar toplantının öğleden sonraki bölümünde de sürdü. BDP, “Dersim Olayları”na ilişkin fotoğraflar getirerek komisyon üyelerine dağıttı. MHP’li Öztürk ise Ermeni tehcirinden sözederek, “Ermeni çeteleri, Erzurum’da Türkleri katletti. Askerden gelen Erzurumlular da Ermenilere saldırdı. Tehcir Ermenileri kurtarmak için yapıldı” görüşünü savundu. Bunun üzerine BDP’li Yıldız, “Ermeni katliamının içinde Kürtler de vardı. Ben Ermenilere yönelik girişimi soykırım olarak tanıyorum. Biz özür diledik. Ama bunu yapan devletin kendisiydi. Devlet fermanı çıkarınca herkes kendi cephesinden girişti” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.