Alperen Ocakları İl Başkanına hapis cezası

Karaköy’deki Neve Şalom Musevi Sinagogu’nun önünde düzenlenen protestonun ardından, sinagoga yönelik saldırıyla ilgili davanın ikinci duruşmasında karar açıklandı. Alperen Ocakları Vakfı İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican’a, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlamasıyla 1 yıl hapis cezası verildi. Mican, “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit suçu ile inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engellemeye azmettirme” ve “ibadethane ve mezarlıklara zarar vermeye azmettirmek” suçlamalarından ise beraat etti.


 
İstanbul 50’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmaya, tutuksuz sanık Kürşat Mican katıldı. Müdahil Türkiye Hahambaşılığı Vakfı avukatı Abdulvahit Kaya da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan Kürşat Mican, İsrail’in Filistinlilere yönelik uygulamaları nedeniyle Türkiye’deki Musevi asıllı vatandaşların bu konuda tepkisiz kalmamalarını sağlamak amacıyla başkanı olduğu Alperen Ocakları Vakfı tarafından basın açıklaması düzenlendiğini söyledi.

‘SİNAGOGA TAŞ ATANLAR BİZİM GRUPTAN DEĞİL’

Herhangi bir şekilde, halk arasında korku, panik yaratmak veya kin ve düşmanlığa tahrik etmek gibi bir niyetlerinin olmadığını savunan Mican, şunları söyledi:

“Eylemin yapıldığı dönemde ibadetin engellenmesine yönelik bir faaliyet olmamıştır. Eylem sonrası güvenlik kamerası görüntülerini inceledikten sonra bizimle ilgisi olmayan bazı şahısların sinagogun kapısını tekmeleyip taşladıklarını gördüm. Normal koşularda bu tip gösterilerde güvenlik güçleri olay yerinde bulundukları halde bu olayda yoklardı. Söz konusu sinagoga taş atan şahıslar bizim gruptan değildir. Yönlendirmem söz konusu değildir. Suçsuzum beraatımı istiyorum.”

Müdahil vakıf avukatı Abdulvahit Kaya’nın, “Sinagogda görevli polis memurlarının etkisiz hale getirildiği yönünde bir bilgisinin olup olmadığına” yönelik sorusunu yanıtlayan Mican, “Polislere müdahalemiz söz konusu değildir. Polisleri de görmedik” dedi.

BİR SUÇLAMADAN CEZA, İKİ SUÇLAMADAN BERAAT KARARI 

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme, sanık Kürşat Mican’ın, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan, 1 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, yargılama sürecindeki davranışlarını göz önüne alarak yasal indirim uygulamayan mahkeme, geçmişi ve daha önceden 3 aydan fazla hapis cezasını gerektirir mahkumiyeti bulunması nedeniyle sanığın cezasının ertelenmesi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması yoluna gitmedi.

Mahkeme, sanık hakkında, “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit suçu ile inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engellemeye azmettirme” ile “ibadethane ve mezarlıklara zarar vermeye azmettirmek” suçlarından da, yasal koşullar oluşmadığı ve suçun işlendiği sabit olmadığı gerekçeleriyle beraat hükmü kurdu.

NE OLMUŞTU?

Alperen Ocakları’na bağlı bir grup, 21 Temmuz 2017’de İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Neve Şalom Sinagogu önünde, İsrail tarafından Mescid-i Aksa’nın kapılarına metal arama dedektörleri yerleştirmesini protesto etti. Musevilere yönelik tehditkar ifadelerinde yer aldığı açıklamanın ardından bazı kişiler, sinagogun kapısına tekmelendi ve taşla saldırıldı. İnsan Hakları Derneği (İHD), saldırıyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Saldırıdan bir yıl sonra, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Kürşat Mican’ın öncülüğünü yaptığı grubun, ibadethane olan sinagog önünde 20 Temmuz 2017’de yapılan basın açıklamasının ardından, sinagogun kapısına ve duvarlarına saldırdığı, taş, tekme atmak suretiyle zarar verdiği, toplu olarak dini ibadet ve ayinlerin yapılmasının cebir ve tehdit kullanarak engellediği iddia ediliyordu.

Grubu azmettirdiği savunulan Mican hakkında “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme”, “ibadethanelere ve mezarlıklara zarar vermeye azmettirme” ve “inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engellemeye azmettirme” suçlarından 6 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

İlk duruşmada soruşturmanın genişletilmesi istenmişti. Avukat Eren Keskin, “Bir güruh halinde toplu geliyorlar, taşlıyorlar, tehditler savuruyorlar, camları kırıyorlar… Burada etkili fiilde bulunan insanların hiçbiri yargılanmıyor. Bunun nedeni de Alperen Ocakları’nın bir suç olarak görülmesinin önüne geçilmesi. Bu nedenlerden dolayı soruşturmanın genişletilmesini talep ettik” demişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.