Ali Babacan ve Nihat Zeybekçi arasında Merkez restleşmesi

Babacan, son 12 yıllık dönemde başarılı bir ekonomik performans ortaya konulduğunu belirterek, "Bu süreçte Merkez’in katkısı da çok çok büyük. Başarısız bir Merkez’le başarılı bir ekonomik sonuç oluşmaz. 230 milyar dolarlık milli gelirimizi 820 milyar dolara yükseltmişsek, burada bütün ekonomik birimlerin katkısı vardı" dedi.

Revizyon ihtiyacı yok

Babacan, bugün itibariyle yüzde 4 olarak belirlenen yıl sonu büyüme hedefiyle ilgili bir revizyon ihtiyacı duymadıklarını belirtirken, cari açığın GSYH'ye oranının da bu yıl yüzde 6 veya altında gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

Lüks konut çıkmaza sokabilir

Babacan, ekonomiye ilişkin riskleri değerlendirirken ise lüks alışveriş ve lüks konut gibi unsurlara dikkat çekti. Babacan, "Üretmeden dışarıdan sağlanan krediyle lüks alışveriş, lüks konut Türkiye'yi çıkmaza sokabilir" uyarısında bulundu.

Merkez geleceği yönetemiyor

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle iftarda buluşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise adeta Merkez Bankası’nı topa tuttu. Zeybekçi, faiz kararları üzerinden adeta topa tuttuğu Merkez Bankası’nın geleceği yönetememekle suçladı. Zeybekçi, Merkez Bankası’nın geçmiş bir yıllık enflasyon üzerinden gelecek dönemde uygulanacak faizi belirlediğini, dolayısıyla enflasyonları karıştırdığını ifade etti.

‘VATAN HAİNİ Mİ LA BU’

Bakan Zeybekci, ekonomiyi durgunluktan kurtarmak için faiz indiren AB Merkez Bankası yönetiminin ‘Euronun değerlenmesini istemiyoruz” diye açıklama yaptığını hatırlatırken de, “Biz bunu yapamıyoruz. Bizden biri çıksa da ‘TL’nin değerlen-mesini istemiyoruz’ dese, ‘Vatan haini mi la bu’ derler” diye konuştu.

BOYKOTA İTİRAZ ETTİ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kamuoyunda oluşan İsrail mallarına ambargo uygulan-ması yönündeki taleplere itiraz etti. Zeybekci İsrail’e yönelik topyekun bir ambargo uygulanmasını doğru bulmadığını, ambargonun sadece İsrail vahşetini destek-leyen şirketlere yönelik olması gerektiğini belirtti.

Jet yakıtı sattık ama…

Ba­kan Zey­bek­ci, Tür­ki­ye­’nin İs­ra­il jet­le­ri­ne ya­kıt sa­tıp sat­ma­dı­ğı so­ru­su­na ka­yıt­lar­da İs­ra­il­li şir­ket­le­re 130 bin do­lar­lık jet ya­kı­tı sa­tıl­dı­ğı­nın gö­rül­dü­ğü­nü söy­le­di. Bu­nun yak­la­şık 130 ton jet ya­kı­tı de­mek ol­du­ğu­nu ifa­de eden Zey­bek­ci, “Bu tu­tar, Tür­ki­ye­’ye inen İs­ra­il­li ha­va­yo­lu şir­ket­le­ri ya da özel jet­ler ya­kıt al­dık­la­rın­da ke­si­len fa­tu­ra­yı ifa­de edi­yor. Yok­sa İs­ra­il'e sa­tı­lan 1 lit­re bi­le jet ya­kı­tı yok­tur. As­la ve as­la yok­tur. THY’­nin de ora­dan al­dı­ğı jet ya­kı­tı var­dır, fa­tu­ra­la­rı var­dı­r” de­di.

BUGÜN GAZETESİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.