Alevi\'ler AKP\'ye öfke saçtı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde 2 Temmuz Sivas Madımak katliamının 20. yılı dolayısıyla Kadıköy İskele Meydanı'nda miting düzenlendi.

Alana, "Unutmadık, unutmayacağız", "Madımak Oteli'nin müze olması için 2 Temmuz'da Sivas'tayız" yazılı dövizleri asıldı.

Aleviler ve dostları, Haydarpaşa ve Söğütlüçeşme olmak üzere iki güzergahtan alana girdi.

Söğütlüçeşme kolunda, PSAKD, DİSK, KESK, ESP,SKM, BDP, ÖDP, CHP, SDP ve TKP'nin de içinde olduğu siyasi partiler ve dernekler yürüdü. ESP'nin alana girişi sırasında kürsüden ESP'ye yönelik Taksim direnişi nedeniyle başlatılan tutuklama operasyonu protesto edildi, kitle "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganını attı.

Haydarpaşa kolundan TÖPG, Alınteri, Çağrı, Devrimci Hareket, Sürekli Devrim Hareketi ve Hisarüstü Gençlik gruplarının da içinde olduğu gruplar girdi. Katılımcıların büyük bir kısmı ise gruplar halinde bağımsız bir şekilde alana girdi.

Çarşı ve Sol Açık taraftar gruplarının alana girişi, büyük bir coşku ile karşılandı. "Zorunlu din dersi kaldırılsın", "İnanca saygı, düşünceye özgürlük" yazılı pankartlar açıldı.

Taksim direnişinin temel sloganlarından biri olan "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganını sıkça atıldı.

Sivas, Erzincan, Malatya, Tokat, Amasya'nın da içinde olduğu çok sayıda ilden yöre dernekler ile cemevleri katıldı.

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, CHP Milletvekili İlhan Cihaner, ÖDP Eş Başkanı Alper Taş, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın da içinde olduğu çok sayıda kurum temsilcisi de alanda yerini aldı.

Alandan Hükümete ve Başbakan Erdoğan'a çok yoğun tepki yükseldi.

Alandaki binaların üzerine Ethem Sarısülük ve Hz. Ali'nin büyük posteri ile "Dün Yavuz, bugün Tayyip. Boyun eğmeyeceğiz", PSKAD imzalı "İnanç özgürlüğü istiyoruz", "Boyun eğme", "Partizan" yazılı pankartlar açıldı.

Kürsü programı saygı duruşuyla başladı. Sivas Katliamı'nda yaşamını yitirenlerin isimleri sayıldı, kitle hep bir ağızdan "Burada" yanıtını verdi.

“DURAN ADAM” EYLEMİ YAPILDI

Binlerce insan yüzünü, talan edilen Galata, Haydarpaşa ile direnen Taksim ve Gazi'ye dönerek, “duran adam” eylemini gerçekleştirdi. Eylem sırasında "Her yer Taksim, her yer direniş", "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganı atıldı.

"BURADA BİNDİRİLMİŞ KITALAR YOK"

Sahneden katılımcılara seslenen tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, "Burada bindirilmiş kıtalar taşınan insanlar yok. Başbakan gör burayı. Bu katil geldiği gibi gidecek. Bu meydan kardeşliğin, barışın meydanıdır. Eşitliğin, özgürlüğün meydanıdır. AKP'nin yalanını söndürenlerin meydanıdır. Türklerin, Kürtlerin, Lazların, Gürcülerin tüm halkların meydanıdır. Kardeşlik burada, bu meydandadır" diye konuştu.

Mitingde ilk olarak PSAKD Başkanı Kemal Bülbül söz aldı. Hükümetin "teklik" politikasını eleştirdi, "Bu teklerin hiçbiri kabul etmedik, etmeyeceğiz" dedi. Hükümetin "Milli Birlik" mitinglerine dikkat çeken Bülbül, "Bu mitingler Erdoğan'ın mitinglerinin bittiğinin göstergesidir" diye konuştu.

"BU İSMİ KABUL ETMİYORUZ"

Alandan "Tayyip istifa" sloganları yükseldi.

Köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesine tepki gösteren Bülbül, "Bu ismi kabul etmiyoruz. Köprünün meydana getirdiği doğa katliamı unutuldu" diye konuştu.

'HAKİKATLERİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN'

Cumhurbaşkanı'na seslenen Bülbül, "Şimdi ben Alevi kültürüne sahip çıkan bir Alevi kurumu adına diyorum ki, Sivas'taki üniversitenin adını Pir Sultan Üniversitesi yap, Hacı Bektaş Doğa ve Toplum Bilimleri Üniversitesi kur, Tunceli ismini derhal Dersim yap, Dersim'deki üniversitenin adını da Seyit Rıza Üniversitesi yap" dedi. Ermeniler, Süryaniler, Kürtler ve katledilen tüm halklar için hakikatleri araştırma komisyonu kurulmasını talep eden Bülbül, katledilen halklardan maddi ve manevi özür dilenmesini de talep etti. "Çok ironik bir vaka ile karşı karşıyayız. Tayyip Erdoğan 'Ali'yi sevmek Alevilikse ben de Aleviyim' diyor. Ben de ona diyorum ki, sen de onu sev cehaletten kurtulursun. Ali'yi sevmek ilim, adalet, merhamet, keramet, haya, edep demektir. Bunların hiç biri sende yok. Sen nasıl Ali'yi seviyorsun?" diyen Bülbül, Sivas Katliamı'nın yıldönümünde herkesi Madımak Oteli önünde buluşmaya çağırdı.

"DAHA FAZLA EYLEM, DAHA FAZLA DİRENİŞ"

Bülbül, muhalefete de bir araya gelme çağrısı yaparak, "Bir araya gelmekten başka çare yoktur" dedi. Başbakan'a "Sen bu kafayla mı Kürt sorununu çözeceksin? Sen de bu irade, bu yetenek yok" diye seslenen Bülbül, "20 yıldır Madımak hala yanıyor. Dava zaman aşımına uğratıldı. Uğratıldığı yetmiyormuş gibi Başbakan dedi ki, 'bu sonuç Türkiye'ye hayırlı olsun'. Bu en basit tarifi ile siyasi terbiyesizliktir, aymazlıktır. Biz burada bulunan bütün etnik kimlikler olarak bu tarihe sahip çıkmak zorundayız. Daha fazla eylem, daha fazla direniş. Bu bizim tarihimiz ve sorumluluğumuzdur" dedi. Bülbül'ün ardından ise grevdeki Hava İş üyesi havayolu çalışanları sahneye çıkarak yurttaşları selamladı. KESK'li tutsakların ailelerinin de "Devrimci tutsak memurlar onurumuzdur" mesajı okundu. Gezi direnişine destek veren Ankara, İzmir, Eskişehir, Mersin gibi iller selamlandı.

"MADIMAK'TA OLACAĞIZ"

Bülbül, bir hafta sonra Madımak Oteli'nin önünde olacaklarını duyurdu, "Katledilen tüm canlarımız için Madımak'ın önüne gelin" diye konuştu.

Bülbül şöyle konuştu: "20 yıldır Madımak yanıyor. Dava zaman aşımına uğratıldı. 28 Haziran'da bir duruşma daha var. Başbakan kalkıp dedi ki, 'bu dava, Türkiye'ye hayırlı uğurlu olsun.' Bu en basit tabiriyle siyasi terbiyesizliktir. Tarihimize sahip çıkmak zorundayız. Daha fazla cesaret, daha fazla eylem, daha fazla direniş."

Kitle, "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganıyla karşılık verdi.

AKSİM DAYANIŞMASI: TALEPLER SADECE BİZİM DEĞİL

TTB Merkez Konsey üyesi Osman Öztürk Taksim Dayanışması adına  yaptığı konuşmada "25 gündür AKP'nin zulmüne direnen insanlar, milyonlarca çapulcu adına sizleri selamlıyorum” diyerek  sözlerine başladı.

“Yaşamın olduğu her alanda bir aradayız”  diyen Öztürk,“Taleplerimize cevap gelmediği gibi talepleri dile getirilenler şiddet ve gözaltı ile susturulmaya çalışılıyor" dedi.

Tutuklamalara işaret eden Öztürk, tutuklananların serbest bırakılarak haklarında soruşturma açılmamasını isteyerek, tüm alanların halka açılmasını talep etti. "Bu talepler sadece bizim değil dünyadaki bütün duyarlı insanların talepleridir" ifadelerini kullanan Öztürk, "Tutuklanan, gözaltına alınan ve hastanelerde tedavi altında olanlara her türlü hukuki desteği vermeye, davalarını takip etmeye söz veriyoruz. Yaşamlarının baharında aramızdan koparılan canlarımızın önünde saygıyla, özlemle eğiliyoruz. Mücadeleleri her zaman yolumuza ışık tutacaktır. Unutmuyoruz, unutmayacağız" diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.