AKP'nin Sağlıkta Dönüşüm Programı çöktü

 Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı'nın (TÜRKAV) 20 Haziran 2014 tarihinde Ankara'da Türk Harb-İş Sendikasında düzenlediği toplantıda, "Sağlıkta Dönüşümün Gerçek Yüzü" konusunda konferans veren MHP Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul, AKP hükümetinin uyguladığı Sağlıkta Dönüşüm Programının (SDP) amacının, sağlık hizmetlerinin etkili, verimli ve hakkaniyete uygun bir şekilde organize edilmesi, finansmanının sağlanması ve sunulması olarak 2003 yılında açıkladığını ancak uyguladığı SDP sonucunda sağlık harcamalarının belirgin şekilde artış gösterdiğini, Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) açıklarının arttığını, vatandaş açısından cepten harcamalarının artış gösterdiğini, sağlıkta şiddetin arttığını ve SDP'nın uygulanabilir bir program olmadığını bilimsel verilerle açıkladı.

Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul, toplam sağlık harcamalarının 2003 yılında 24 milyar TL iken 2013 yılında 117.6 milyar TL'ye çıkarak yaklaşık 5 kat arttığını ifade etti.

Prof. Dr. Yurdakul, "Türkiye'de sağlık harcamaları içinde tedavi ve ilaç giderleri pastanın büyük kısmını doldurmaktadır. Hem toplam kamu harcamaları içinde hem de SGK harcamaları içinde ilaç giderleri birinci sırada yer almakta ve SGK gelir-gider dengesinde açık miktarı gün geçtikce artmaktadır." dedi. Sonuç olarak; ülkelerde uygulanan sağlık reformları ya da programlarının uluslararası değerlendirme parametreleri ile değerlendirildiğinde AKP'nin uyguladığı SDP'nın başarılı olmadığını belirtti.  

Yurdakul, sağlık kuruluşlarına başvuran vatandaşlarımız açısından ve sağlık alanında çalışan ve yer alan tüm birimler açısından da değerlendirmelerde de bulundu. Sağlık kuruluşlarına başvuran vatandaşlarımız açısından yaptığı değerlendirmede,  "Vatandaşlarımız SDP uygulanmadan önce herhangi bir katkı payı ödemeden muayene ve tedavilerini alma imkanına sahiptiler.  Şu anda devlet ve üniversite hastanelerinde 5+3 TL, özel hastanelerde ise 12+3 TL baştan ödemek zorundadırlar. Bu katkı paylarının az olduğu ve bunların zamanla artacağı SGK görüşleri ve düşünceleri takip edildiğinde açıkça görülecektir.  

Ayrıca önceleri ilaçlardan alınan %10-20 katılım paylarına ilaveten 3 kutu ilaçtan sonra her ilaç için 1 TL ek katkı payı alınmaya başlamıştır." diye konuştu.

Başlangıçta "hoca farkı doğru değildir", "hasta-doktor arasına para girmemelidir", "bıçak parası yanlıştır", "vatandaşımız sağlığı için ayrıca ek bir para vermemelidir" gibi söylemlerle bu uygulamanın doğru olmadığını belirten AKP hükümetinin şimdi tekrar "hoca farkını" uygulamaya koymasının çelişki olduğunu belirtti. Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul, "Şu anda uygulanan sistem nedeni ile hasta başına muayene, tetkik isteme ve tedavi verme süresi 5 dakika civarındadır. Normal süre ise hasta başına 20 dakika olmalıdır. Hasta başına ayrılan bu

sürenin kısa olması yani sağlık çalışanının bir günde çok hasta bakmaya mecbur bırakılması, hastaların tanı ve tedavilerinde gecikmelere ve gereksiz birçok pahalı ve hasta için yan etkileri de olabilen tetkikler istemeye doktoru mecbur bırakmaktadır. En önemlisi de sağlık sistemindeki hatalar ve aksaklıklar nedeni ile her zaman sağlık çalışanı ile vatandaş karşı karşıya getirilmektedir. Halbuki sağlık sisteminin bu şekilde uygulanmasını isteyen iktidardaki hükümetlerdir ve sağlık çalışanları ile ilgisi yoktur" dedi.

MHP Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul konuşmasının sonunda, "Uygulanan bir sistemde kaybeden varsa daima bir kazanan da vardır. AKP'nin uyguladığı SDP ile kazanan kimdir? sorusuna cevap: "Küresel Sermaye"dir. Çünkü onların isteği sistemin tamamıyla özelleştirilerek sağlığa ayrılan pastadan olabildiği kadar hatta hepsini almaktır. Bu yanlış bir sistem ve düşüncedir." açıklamalarında bulunarak konuşmasını tamamladı.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.