AKP\'nin ihya ettiği \'faiz lobisi\' 157 ülkeden daha büyük

Başbakan Erdoğan'ın her fırsatta Gezi eylemlerin nedeniyle hedef gösterdiği “faiz lobisi”nin toplam aktif büyüklük açısından dünyadaki 157 ülkenin ekonomik büyüklüğünü geride bıraktı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile 2012 yılına ilişkin Dünya Bankası ekonomik büyüklük listesi verilerinden derlenen bilgilere göre, bankaların toplam aktif büyüklüğü haziran ayı sonunda geçen yıl sonuna kıyasla 157 milyar lira artarak 1 trilyon 528 milyar liraya ulaştı.

Merkez Bankasının 28 Haziran 2013 tarihli dolar satış kuru dikkate alındığında aktif büyüklüğün dolar bazında karşılığı 792,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aktif büyüklük bu anlamda Türkiye'nin 2012 ekonomik büyüklüğünü geride bırakırken, Türkiye'den sonra gelen 157 ekonominin de üzerinde yer aldı.

LİSTE DE GELİŞMİŞ BATI ÜLKELERİ DE VAR

Dünya Bankası'nın 2012 yılı sonu verilerine göre, 157 ülke Türkiye'den daha düşük ekonomik büyüklüğe sahip bulunuyor. Dolayısıyla aynı zamanda Türk bankacılık sektörünün de aktif büyüklüğünün gerisinde kalan bu ülkeler arasında Hollanda (772,23 milyar dolar), İsviçre (632,19 milyar dolar), İsveç (525,74 milyar dolar) ve Norveç (499,67 milyar dolar) gibi gelişmiş Avrupa ülkeleri de yer alıyor. Ayrıca, aktif büyüklük tutarı, krizdeki Yunanistan'ın 3 katından fazla bir oranda bulunuyor.

“FAİZİN DANİSKASI”

Başbakan Erdoğan, Gezi eylemlerinin arkasından “faiz lobisi”nin olduğunu açıklamasını ardından
"Faiz dışı gelirlerde oynanan oyunlara da hele hele çok karşıyım. Faiz lobisi uyanık" demişti.

Erdoğan bu sözlerinin devamında “Geçenlerde faiz lobisi derken boşuna demedim. Bir şeyi bildiğim için bunları söylüyorum. Zira faiz dışı gelirlerle abad olan bir lobi var. Hani şu banka kartları falan filan diyorsanız ya. Onları almayın. Onlara ödediğiniz para, sadece bir bankayı örnek vereceğim isim vermiyorum 600 trilyon bir yılda” ifadelerini kullanmıştı.

AKP İHYA ETTİ

Başbakan iddialarının aksiner göstergeler “faiz lobisi”ni AKP'nin ihya ettiğni gösteriyor. Gazetemiz yazarı ekonomist Mustafa Sönmez, “Faizin “daniskasını” RTE rejimi verdi yıllardır. Öyle ihya etti ki bankaları, süper kazançlarından mecburen vergi rekortmeni olunca Bakanı Mehmet Şimşek de onları “kahramanlarımız” diye alkışladı” diyor.

Sönmez şöyle devam ediyor: “Hatırlatalım; 2006 sonrası faiz bilançosuna bakıldığında, bir kere kamunun yıllık ortalama 48 milyar TL faiz dağıttığı anlaşılıyor. Bunun yarısı tabi ki yabancıların kontrolündeki bankalara… Para-sermaye sahipleri ya da mevduatı olanlara, bankalar, mesela 2012’de 58 milyar TL faiz ödemişler, ama hisselerinin önemli bir kısmı yabancılara ait olan bankalar, topladıkları mevduatı, kredi vererek, menkul kıymetlerden faiz geliri elde ederek,  kendileri de 52 milyar TL, net faiz geliri elde etmişler.Dış rantiyelerin gerek devlet kağıtlarına yatırım yaparak gerek bankalara, reel sektöre borç para vererek,  mevduat yatırarak elde ettikleri faizler, toplam faizde büyük bir tutar ve yılda bunun sadece  6-7 milyar dolarını transfer ediyorlar. Yabancı bankalar da faizden oluşan kârlarını zaman zaman transfer ediyorlar. Böylece yaklaşık üçte biri devletin ödedikleri olmak üzere, yerli-yabancı haramilere ödenen faiz, (tefeci faizi hariç) milli gelirin yüzde 13’ünü bulmuş.”

YÜZDE 60’I FAİZ…


Türkiye ekonomisi son 10.5 yıldır, dış kaynak girişi ile büyüyor ve 1980-2000 döneminde gelen yabancı kaynağın 10 kat üstünde giriş oldu. Doğrudan yabancı sermaye, özelleştirmelere ve satılık bankalar için geldi. Sıcak para, borsaya ve devlet kağıtları için geldi, ama en çok da dış kredi geldi.

Sönmez “bunların” diyor ve ekliyor: 10.5 yıldaki toplamı 421 milyar doları buldu. Bu kadar yatırımdan elbette önemli kâr ve faiz geliri de elde etti yabancı yatırımcılar ve bunları, istedikleri zaman parça parça transfer ediyorlar. Ödemeler dengesinde yatırım gelirleri olarak yer alan transfer edilmiş yabancı gelirleri AKP iktidarındaki yaklaşık 10.5 yılda 121 milyar doları bulmuş görünüyor.

Yabancıların transfer ettikleri kazançlar içinde faiz gelirleri yüzde 52 pay ile 63 milyar dolar. Ancak, bu kadar değil faiz. Borsa yatırımlarının bir kısmı hisse senetlerine bir kısmı ise devlet kağıtlarına yapılıyor. Dolayısıyla borsadan elde edilen kazançların da bir kısmının faiz olduğu anımsandığında, Türkiye’ye yatırım yapan yabancıların kazançlarının yüzde 60’ına yakınının faiz gelirlerinden elde edildiği söylenebilir.”

Anahtar Kelimeler:
Gazete2023AkpFaizLobisi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.