AKP,HDP,CHP sarsılıyor,MHP kazanıyor!
"1-2 Kasım'da, AK Parti ve CHP, yaptıkları hafta sonu kamplarıyla, seçim startı verdiler. Artık seçim dönemindeyiz. Hem de, çok kritik bir seçim öncesi dönem. Türkiye'nin, yakın geleceğini belirleyecek bir seçim. Peki, partilere, liderlere, performanslara baktığımız zaman, bugün, ne görüyoruz?"

Bu soruların yanıtı Radikal yazarı ve Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Keyman bugünkü yazısında verdi. 

Keyman'a göre, "2015 Genel Seçimleri'ne giderken: AK Parti, HDP, CHP sarsılıyor, MHP kazanıyor."

Yazısına Kobani, IŞİD, Halep, Soma, Ermenek, Yırca, çözüm süreci ve diğer sorunlara kısa bir gönderme yaparak başlayan Keyman, "Tüm bu, her taraftan mantar gibi çıkan sorunlar ve çalkantılar arasında, 2015 Genel Seçimleri'ne gidiyoruz" dedi. 
Partilerin seçim startını verdiğini de söyleyen Keyman, Haziran 2015'te yapılacak seçimler öncesi partilere ilişkin çarpıcı tahminlerde bulundu. İşte Fuat Keyman'ın bugünkü yazısından öne çıkan bölümler:

"...
Artık seçim dönemindeyiz. Hem de, çok kritik bir seçim öncesi dönem. Türkiye’nin, yakın geleceğini belirleyecek bir seçim. Partilerin, liderlerin, aktörlerin, siyasi hesapların kaderini tayin edecek bir seçim. 2019 öncesi son seçim.

Peki, partilere, liderlere, performanslara baktığımız zaman, bugün, ne görüyoruz?

Hızlı bir inceleme ve araştırma, bugün için gösteriyor ki; yaşadığımız türbülans, AK Parti, HDP, CHP’yi farklı derecelerde, fakat ciddi sarsarken, MHP’yse bu sürecin kazananı.

Partilere bir bakalım:

AK PARTİ: 30 Mart ve 10 Ağustos seçimlerini kazandıktan sonra, Başbakan Sn. Davutoğlu, hedefini, 
2015 seçimlerinde yeni Anayasa yapacak çoğunluğu, yani, en az 330 milletvekili kazanmak” olarak koymuştu. AK Parti, çoğunluk hükümeti olduğu için de, türbülanstan ciddi etkilendi. Gerek bölgede ve sınırımızdaki savaş ve değişim, gerekse de, ülke içinde yaşanan şiddet, AK Parti’yi zorladı. IŞİD; Çözüm Sürecinin yara alması; merhametsiz büyümenin yarattığı acılar, AK Parti’yi sarstı. Dışardaki AK Parti üzerine olumsuz algı, düzelmek yerine, hala olumsuzluğunu sürdürüyor. 

İçeride de, türbülans var. 

AK Parti, hala birinci parti, rakipsiz, ama, seçim hedefi olan yüzde 50 üzeri oy alma giderek zorlaşıyor. AK Parti içinde, bu sarsıntı ciddiye alınıyor. Alevi açılımı; ekonomik hizmetler; çözüm sürecini devam ettirmek; bugün için AK Parti’nin hamlelerini oluşturuyorlar. 2015 seçimlerine AK Parti rahat gitmeyecek. Seçimlerin önemi giderek büyüyor. Bu nedenle de, 2015 Nisan sonu, ya da Mayıs başına alınma ihtimali olan seçimlerin, ya dada erkene, Mart’a çekileceği, ya da, Haziran 2015’de yapılacağı dedikodusu, Ankara’da yayılıyor...

HDP: 30 Mart ve 10 Ağustos seçimlerinden başarıyla çıkan HDP, türbülanstan en fazla etkilenen parti oldu. Kobane ve 6-7 Ekim olayları, HDP’yi ciddi sarstı. 

İki önemli gelişmenin altını çizmek gerekiyor:

Birincisi; HDP, 6-7 Ekim olaylarında kontrolü elinden çok hızla kaçırdı. Kürt üst aktörler arasında, Selahattin Demirtaş’ın başarısı, belki de, “çok güç kazandı” olarak algılandı. 6-7 Ekim olaylarında, Demirtaş’ta büyük yara aldı. Dahası, son dönemde, Türkiye’nin farklı yerlerinde gelişen olumlu HDP algısı bozuldu. 

İkincisi; IŞ(İD) sorunu, başta, Öcalan olmak üzere, Kandil, Avrupa Kürt diasporası, ve HDP’nin “kafasını karıştırdı”. Bir taraftan, IŞ(İD)’e karşı mücadele de, Kürtlerin, Batı’ya en yakın aktör olmaları, Kobane direnişi, ve Kürtlerin silahlandırılması, bölgede, Kürtlerin “aktör” olarak önemini arttırdı; Kürtleri, “kazanan aktör” konumuna getirdi. Diğer taraftan, Erbil son anda düşmekten kurtuldu, Kobane’de, büyük bir insanlık dramı, IS(İD) militanları tarafından yaratılabilirdi. Kürtler, bölge de, “güvensiz” olduklarını da anladılar. Kürt aktörler, yükselen aktör olmayla yaşamsal güvensizlik duyguları arasında gidip geliyorlar. 2015 seçimlerine, Kürt aktörler, çözüm süreci için muğlak, ve bölgesel konumları açısından kafaları karışık bir durumda gidiyorlar. Onlar içinde, seçimler zor geçecek.

CHP: Ana muhalefet partisi olarak CHP, teorik olarak, türbülanstan en fazla siyasi düzeyde yararlanması gereken aktör. Fakat, böyle olmuyor. CHP, istifalarla, ihraçlarla, medya önünde yapılan tartışmalarla, parti içi kavgalara savruluyor, toplumda güvenini arttıramıyor. Soma’dan sonra, Ermenek’te de, belli CHP milletvekilleri hariç, CHP yok. İŞ(İD) ve Konabe için aktif bir CHP girişimi yok. Çözüm Süreci üzerine CHP’nin tutumu hala muğlak. 2015’e CHP adalet ve özgürlük temelinde sosyal demokrat bir söylem ve stratejiyle gitmek istiyor, ama, parti içi kavgalar buna izin vermiyor. Bakalım, CHP, parti içi kavgalardan hızla çıkıp, kendisini seçim için net ve güçlü konuma getirebilecek mi? Göreceğiz...

TÜRBÜLANSIN KAZANINI MHP OLDU

MHP: Türbülansın bugün için kazananı. Türkiye için güvenlik riskleri arttığı zaman, MHP kazanıyor. MHP’nin, kazanmak için çok aktif olması da gerekmiyor. İç ve dış gelişmeler, MHP’nin yararına işliyor. Sn. Devlet Bahçeli’nin toplumdaki olumlu algısı artıyor. MHP, 2015 seçimlerinin “kilit partisi” olacak. Bu, belli oldu.

2015 Genel Seçimleri, giderek ana gündem maddesi olmaya başlıyor. Yeni kurulan partilerin şansının olmadığı, bu dört parti arasında geçecek seçim yarışı başladı. Bakalım, türbülans içinde koşulan bu yarışta kim kazanacak...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
birol gür 3 yıl önce

yazarın son tahlilde yapmış olduğu MHP yorumu aslında bizleri sevindiren bir nokta olmamalıdır.ne diyor yazar; türkiye için güvenlik riskleri arttığı zaman...MHP güvenlik şirketi değildir, iki ülkemizde sadece güvenlik meselesi yoktur.işsizlikten tutun, ekonomik hayatın zorluğu, yaşam kalitesi,iş ve işveren sorunları, gençliğin gelecek kaygısı, sağlık ve eğitim politikaları, adalet mekanizmasının sağlıklı çalışmaması vs.gibi.MHP akla gelecekse yazdığım veya yazamadığım sorunların çözüm adresi olarak akla gelmelidir.artık güvenlikçi milliyetçilik anlayışını bir adım kenarda tutmak fayda var kanaatimce.yine yazar, MHP''nin kazanması için çok aktif olması gerekmiyor..derken tembellik aşılama algısına hizmet etmemek lazım.

Avatar
mustafa kaykaç 3 yıl önce

gibi olmamalı artık.kazanaamdığımız yerlerde,bir önceki yerel seçime göre oyunu yüzde yirmibeş artıramayan belde,ilçe,iller görevi bırakmalı...