AKP’de 3 dönem yasağı kalkıyor!

AKP, cemaatle yaşadığı gerginlik ne­de­niy­le 3 dö­nem ya­sa­ğın­dan ge­ri adı­m atmaya ha­zır­la­nı­yor. 2001’de ku­ru­lan AKP, tü­zü­ğün 132. mad­de­siy­le 3 dö­nem ku­ra­lı ge­tir­di. Bu­na gö­re AK­P’­den be­le­di­ye baş­ka­nı, il baş­ka­nı ve mil­let­ve­ki­li olan­lar ke­sin­ti­siz 3 dö­nem gö­rev ya­pa­bi­li­yor­lar­dı. Bu sü­re­yi ta­mam­la­yan­lar ise ara ver­mek zo­run­day­dı. 318 ve­kil­den 74’ü, 26 ba­kan­dan 13’ü ge­le­cek dö­nem ve­kil ola­rak de­vam ede­me­ye­cek­ti.

Er­do­ğan bile ses­siz kal­dı

Baş­ba­kan, haf­ta için­de AK­P’­li ­ve­kil­le­rle yap­tı­ğı kah­val­tı­da bu ko­nu­da so­ru­lar­la kar­şı­laş­tı. 2 ve­kil, ya­sa­ğı sor­du. Da­ha ön­ce bu tür so­ru­la­ra sert ce­vap ve­ren ve “Ben ol­du­ğum sü­re­ce de­ğiş­me­ye­ce­k” di­yen Er­do­ğan, bu de­fa ses­siz kal­dı. 3 dö­nem ku­ra­lı­nı tü­zü­ğe ko­yan isim­ler­den bi­ri olan Güm­rük Ba­ka­nı Ha­ya­ti Ya­zı­cı­’ya gö­re bu ya­sa­ğın sü­re­si­ni MKYK de­ğiş­ti­re­bi­lir.

Göz­ler 30 Mar­t’a çevrildi

Bü­yük Kon­gre­’ye ge­rek kal­ma­dan 50 ki­şi­lik MKYK, tar­tış­ma­yı bi­ti­re­cek bir ka­rar ala­bi­lir. AKP ku­lis­le­rin­de, 30 Mar­t’­tan son­ra olu­şa­cak tab­lo­ya gö­re bu ko­nu­da dü­zen­le­me ya­pı­la­ca­ğı ko­nu­şu­lu­yor. Özel­lik­le san­dık­tan yüz­de 38’in al­tın­da des­tek çık­ma­sı ve muh­te­mel ye­ni par­ti ha­zır­lık­la­rı­na kar­şı AK­P’­nin de bu ya­sa­ğın sü­re­si­ni de­ğiş­tir­me­si bek­le­ni­yor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.