AKP'nin seçim bildirgesinde Başkanlık da olacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede başkanlık sistemine ilişkin konuştuklarını belirterek, “Sayın Başbakan da başkanlık sistemiyle ilgili olarak bizzat kaleme aldığı oradaki sisteme yönelik anlayışını baya da detaylı ele almış. Ben de bizzat orada kendim de okudum. Kendi kanaatlerimi de ifade ettim ve öyle zannediyorum ki bu çerçevede kendileri seçim bildirgesinin içerisine başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerini yansıtacaklar. Böylece 'hükümetimizin iktidar partisinin başkanlık sistemine yönelik anlayışı nedir' bu orada yerini alacaktır. Bu şahsen benim çok çok olumlu bir gelişme” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya'ya gitti. Hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulunarn Erdoğan, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. İran ziyaretine ilişkin soru üzerine Erdoğan, “Yemen konusu ile alakalı yaptığımız açıklama biliyorsunuz Yemen'in toprak bütünlüğüne ait saygımız sebebiyle bu toprak bütünlüğünün korunması, gerek içeride gerekse dışarıda yapılan bu müdahalelerin doğru olmadığı hususundadır. Dolayısıyla bu müdahaleleri yapanların Yemen'den çekilmesi gerektiğini ısrarla ifade ettik. Şimdi bu konuyla ilgili olarak tabii İran’dan iki farklı ses çıktı. Birincisi parlamentoda bir komisyon başkan yardımcısı veya herhangi birisini, bilemiyorum ki bunlar benim muhatabım değil. Kaldı ki bizim ziyaretlerimizi de o tür kişiler belirleyecek değil” dedi. İran’a gidilip gidilmeyeceğine ilişkin karar kendilerinin vereceğini ifade eden Erdoğan, “Şu anda biz programımızı aynen koruyoruz ama Yemen'i de izliyoruz. Yemen'deki gelişmeler bizim için çok çok önemli, her türlü kararı vermemizi gerektirecek adımlar olabilir ama şu anda programımızda herhangi bir değişiklik söz konusu değil” değerlendirmesinde bulundu.

SEÇİM BİLDİRGESİE BAŞKANLIK SİSTEMİYLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİ YANSITACAKLAR

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın başkanlık sistemine ilişkin "alaturkamı olacak alafranga mı olacak, denge ve fren mekanizmaları nasıl hesaplanacak, bunu da görmek lazım" şeklindeki sözlerini anımsatılması üzerine Erdoğan, “Başkanlık sistemiyle ilgili açıklamalarımı, başbakanlığımın ilk anlarından itibaren değil, büyükşehir belediye başkanlığımdan itibaren, bir siyasetçi olarak gündemde tutmuş bir insanım. Bunu da açıklarken hep şu örneği vermişimdir; 'dünyanın neresinde başkanlık sistemi uygulanıyorsa, yarı başkanlık sistemi uygulanıyorsa, adeta biz bir arı maharetiyle hepsinden faydalı olanları alırız, ondan sonra da kendi sistemimizi ortaya koyarız' demişimdir” diye konuştu.

Türkiye’ye özgü başkanlık sisteminin kurulmasına yönelik iradeye ve kabiliyete sahip olunduğunu belirten Erdoğan, Türkiye’nin bir devletçik veya kabile devleti olmadığını ifade ederek, Cumhurbaşkanlığı forsunda 16 tane yıldız bulunduğunu, bunların her birinin bir devleti ifade ettiğini ve güçlü bir devlet geleneğine sahip olunduğunu anlattı. Devlet geleneğinin Osmanlı imparatorluğu döneminde zirve yaptığını kaydeden Erdoğan, geçtiğimiz hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede başkanlık sistemini ilişkin konuştuklarını belirtti. Erdoğan, “Sayın Başbakan da başkanlık sistemiyle ilgili olarak bizzat kaleme aldığı oradaki sisteme yönelik anlayışını baya da detaylı ele almış. Ben de bizzat orada kendim de okudum. Kendi kanaatlerimi de ifade ettim ve öyle zannediyorum ki bu çerçevede kendileri seçim bildirgesinin içerisine başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerini yansıtacaklar. Böylece 'hükümetimizin iktidar partisinin başkanlık sistemine yönelik anlayışı nedir' bu orada yerini alacaktır. Bu şahsen benim çok çok olumlu bir gelişme” dedi.

BİZ BİZDEN GERİDEKİLERE BAKAMAYIZ

Türkiye’nin artık patinaj dönemini aşabilmesi için başkanlık sistemine geçmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, parlamenter sistemin artık tıkandığını savundu. Patinaj dönemini atlatıp, sıçramaları yaparak muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkılması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bizim bu süreç içerisinde 2023 yaklaşımımız, 2053 hedefimiz var. Torunlarımız için dolayısıyla bu hedefleri yakalayabilmek noktasında artık bir 1 trilyon doları konuşamayız, bundan sonra bizim 2 trilyon, 3 trilyon, 4 trilyon dolarları konuşmamız lazım. Bunu konuşabilmek içinde bir sistem değişikliğine ihtiyacımız var. Bu sistem değişikliğini yapacak irade Türkiye’dir. Tabi ki bu yerli olacaktır. Yerli olurken dünyadaki sistemlerden istifade edemezsiniz diye bir şey var mı? Şu anda bu konuda pratiğini en iyi yapan ülkeler hangisi ise kişi başına milli gelirin 40 bin, 50 bin, 60 bin dolarlara çıkmış olan ülkelerin tabi ki sistemini daha farklı bir şekilde ele almamız gerekiyor. Türkiye’de oraları yakalamanın gayreti içerisinde olmalı. Biz bizden geridekilere bakamayız. Bizden ileride olanlara bakacağız. Şu anda uluslararası kuruluşları bir kenara koyarsak, G-20 ülkelerinin içindeki uluslararası kuruluşlarla G-20 oluyor onları bir kenara koyduğumuz zaman 10 tane ülke başkanlık sistemi ile yöneltiliyor. Bu manidardır. Bunlar en önde olan ülkelerdir. Herhalde bunlar bu işin faydasını gördükleri için bu sistemi uygulamada tuttular, şu anda da bu sistemle de yönetiliyorlar. Biz kendimize inanalım kendimize güvenelim ve kendi sistemimizi de kurabilecek kabiliyette olduğumuzu bilelim.”
Anahtar Kelimeler:
ErdoğanAkpSeçim Bildirisi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.