AKP MHP\'ye saldırmaya devam ediyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan’ın Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda mutabakat varılan 48 maddenin Meclis’ten geçirilmesi teklifini hatırlatan Elitaş, “CHP hayır diyerek ipe un sermiş, BDP şarta bağlı destek vereceğini ifade etmiş, MHP Grup Başkanvekili biz hazırız hatta ötesine de geçerek hodri meydan getirin, 48 maddeyi bir an önce çıkartalım demiş. Ama bakıyoruz ki Sayın Bahçeli, Grup Başkanvekili'nin sözünü düzeltircesine yaptığı bir toplantıda 48 madde ile ilgili acele etmenin gereksiz olduğunu, biraz daha beklemenin gerektiğini, Meclis Genel Kurulu’na getirmenin çok erken, çok gereksiz olduğunu ifade etmiş.” diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hakareti ve küfürü olağan bir söylem haline getirdiğini savunan Elitaş, Bahçeli’nin bazı sözlerini okuyarak, “Yani aşağılık, ihanet, satmak, peşkeş çekmekten başka hiçbir söylem bulamayan, kısır bir zihniyetin ürününden başka bir şey değildir bu söylemler. Bir siyasi partinin muhalefet partisinin genel başkanını yapması gereken eleştiridir, çözüm sunmaktır, örnek vermektir… Ama üretken olmayanlar, fikir üretemeyenler maalesef sadece hakareti kendilerine ilke edinmiştir. Fikir üretemeyenler küfür üretirler. Sayın Genel Başkan’dan başlamak üzere Genel Başkan Yardımcıları dahil olmak üzere, grup başkanvekilleri dahil olmak üzere müthiş bir hakareti edebiyat haline getirmişler, söylem haline getirmişler, MHP’nin resmi dili haline getirmişler.” dedi.

Hz. Ali’den, Yunus Emre’den, Mevlana’dan ‘edep’ ile ilgili bazı sözleri hatırlatan Elitaş, “Bugün bu edepsizliklere karşı hakaretlere karşı seviyesizce, ahlaksızca söylemlere karşı susuyorsak, Genel Kurul'da sakin davranıp sabrı birbirimize telkin ediyorsak Hz. Mevlana’nın, Hz. Ali’nin sözlerini kendimize şiar edindiğimizden kaynaklanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Elitaş, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve grup başkanvekillerin sarf ettiğini belirttiği bazı cümleler de okuyarak, şöyle devam etti: “Ben Sayın Bahçeli’ye diyorum ki, bazı parti yetkililerinin ağzına filtre taksın. Hele bazı Genel Başkan yardımcıları var ki onların ağızına filtre de yetmez, arıtma tesisi kurdursun. Bu mübarek günde böylesine seviyesizce, dini mübarek günleri ortaya çıkartacaksınız, sonra kimsenin kabul edemeyeceği Hüseyin Çelik’in oruç tutup tutmadığı ile ilgili yargılama sorgulama sürecini getiren, mübarek günlerde olmaması gereken diye ifade etmeye çalışan Sayın Genel Başkan Yardıcısını ağzı buram buram pislik kokan diye ifade etmektedir. Sayın Bahçeli’ye diyorum ki bu Genel Başkan Yardımcısı’nın ağzına İstanbul’un ihtiyacı olan arıtma tesisi büyüklüğünde bir arıtma tesisi kurdursun. Bazılarının da ağzına filtre taktırsın.”

“BİRAZ DAHA EDEP, DAHA DA EDEP, HEP EDEP”

Elitaş, AK Parti’nin yaptıkları ile yarışamayanların, küfretmeyi siyaset olarak gördüklerini söyleyerek “Bunların yaptığı küfür ve hakareti Hz. Mevlana’nın, Hz. Ali’nin , Yunus Emre’nin sözleri ile cevapladığımız ifade ettik. Bunu bu mübarek günlerde yüce milletimizin vicdanına havale ediyorum. Bu toplantıyı bu mübarek günde yapmak istemezdim ama sadece uyarı amaçlı, sadece bu hassasiyet ile İslam hassasiyetinin doruğa çıktığı bir günde biraz daha edep, daha da edep ve hep edep diyerek uyarma maksatı ile bu toplantıyı yaptım.” dedi.

“BAHÇELİ’NİN SADECE KÜFÜR SÖZCÜKLERİNDEN BİR KİTAP ÇIKAR”

Bir gazetecinin, “Sayın Hüseyin Çelik’in, Sayın Devlet Bahçeli’ye yanıtlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna karşılık Elitaş, “Bahçeli’nin grup toplantılarında yaptığı konuşmalarından aldığınız küfürlerden bir kitap çıkar, sadece küfür sözcüklerinden… Sayın Bahçeli’nin 48 madde ile ilgili yaptığı açıklama bardağı taşıran damla olmuş. Siyasette ilkeli olmalı, ağızdan çıkanı kulağı duymalı.” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır’ın bugün yazılı bir açıklama yaparak, ‘o meale gelecek bir şey söylemedim’ dediğini aktaran Elitaş, “Bakıyoruz gazetelere Sayın Şandır, hodri meydan diyor. 15 Temmuz Pazartesi günkü gazetelerde. Bugün düzeltme yapıyor. İmza kişinin bağıdır. Söz, insanın bağıdır… Kendi imzasının arkasında duramayan kendi sözünün arkasında nasıl durur?... Sayın Şandır herhalde bunu oruç ağzı ile aç karna bilmeden söylemiş değil. Hem bunu söylüyor, hem de canlı yayınla hodri meydan diyor. Grup Başkanvekilleri 40 düşünecek bir söyleyecek. Bir düşünüp 40 söylerse farklı sonuçları olabilir. Sayın Şandır’da 40 düşünüp bir söyleyenlerdendir. Belki Oktay Vural, bir düşünüp 40 söyleyenlerden olabilir ama Sayın Şandır, 40 düşünüp bir söyleyenlerdendir. Sayın Bahçeli ile herhalde konuşmuştur, o söylemde bulunmuştur. Ne değişti ki birden bire Sayın Bahçeli vazgeçti bu işten. Hangi ittifak hangi kutsal ittifak Sayın Bahçeli’nin Sayın Şandır’a verdiği talimat ile 48 maddede varız, hodri meydan dediği meseleyi birden bire Sayın Bahçeli hangi gök kuşağı uzlaşması ile koalisyonu ile vazgeçti acaba bundan? Kimler baskı yaptı, kimler diretti?” diye sordu.

Elitaş, okuduğu Bahçeli ile tanıdığı Bahçeli arasında fark olduğunu söyleyerek, “İki yüzlü, iki ruhlu gibi geliyor bana.” ifadesini kullandı.

TSK İÇ HİZMET KANUNU 35. MADDE DEĞİŞİKLİĞİ

Öte yandan Elitaş, darbe gerekçesi olarak gösterilen TSK İç Hizmet Kanunu 35. maddesinde yapılan değişikliğin kamuoyunu psikolojik olarak rahatlattığını belirterek, “Türk siyasi hayatını rahatlattığını düşündüğümüz sembol bir madde olan TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesinin Genel Kurul iradesi ile kaldırıldığını ifade etmek istiyorum.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.