AKP'li Vekiller arasında kıpırdanma var

İstanbul seçimlerinin Türkiye siyasetinin geneli hakkında ipuçları verdiğini belirten Şener, halkı ve siyasi partileri ayrıştırmaya dayalı siyaset tarzının kaybettiğini, ileriki dönemlerde partilerin kırıcı, yıkıcı ve bölücü üslupları kurmayacağını ifade etti.

Siyasi iktidarın 31 Mart seçimlerinde HDP’ye yönelik dışlayıcı yaklaşımlarına işaret eden Şener, “23 Haziran’da ise HDP’nin oyunu kazanmaya dönük strateji izledi. Bu önemli bir dönüş. Tüm patiler gereken dersi almalı. Kimseyi bu ülkede yok saymayacaksınız. Meclis’te bulunan bir siyasi partinin Meclis yasama sürecine iştirakini meşru saymayıp, verdiği oyları gayrı meşru sayarsanız kendinizle çelişirsiniz. Buradan şuna geleceğiz demek ki seçmeni dışlamayacaksınız, seçmenin yüzde yüzüne hitap edeceksiniz. Şu anda CHP hükümet partisi dışında en fazla milletvekiline sahip parti olduğuna göre iktidarın ve önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı'nı yakalayabilmenin mümkün olduğu bir partidir. İktidar alternatifidir. Bunu iyi şekilde değerlendirmek durumundadır. İstanbul seçimlerinde de bütün partiler gibi CHP’nin de bunu bir ders olarak da hanesine yazdığını düşünüyorum.”

‘SORUNU ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİYLE AŞMAYI HESAPLIYOR’

Şener, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanma şansının riske girdiğini ifade etti. Erdoğan’ın aynı sistemle yeni bir seçimi kazanacağından emin olmadığını belirten Şener, “Erdoğan’ın kaçamayacağı bir sorun var; kendi eliyle inşa ettiği ve Türkiye’ye büyük zarar veren bu rejiminde sürdürülemez olduğunu gördüğü için aşması gereken bir nokta olarak bunu görüyor. Seçim yerine partilerle uzlaşarak anayasa değişikliğine gitmeyi denemeye niyetli gibi” diye konuştu.

‘SAĞ VE MUHAFAZAKAR SEÇMENDE BİR DEĞİŞİM VAR’

“23 Haziran seçimlerinde AK Parti’nin seçimleri kaybetmiş olması Türkiye’ de sağlıklı bir arayış ortaya çıkarmıştır” tespitinde bulunan Şener, Hem AKP içinde hem de AKP tabanını oluşturan sağ ve muhafazakar seçmende rahatsızlıkların ve yeni arayışların olduğunu belirtti. Şener, şunları ifade etti: “Kendi yükledikleri anlamın AK Parti’de olmadığını hisseden geniş bir AK Parti seçmeni var. İnançları ile partisinin politikaları arasında bir iç çelişki yaşamaya başlamıştır. Bu çelişki sorgulamayı getirmiştir. Bunun neticesinde ise 16 Nisan referandumu ile gelen Türkiye’de ki mevcut rejim tartışılmaya başlanmıştır” ifadesinde bulundu.

‘AKP’Lİ VEKİLLERDE KIPIRDANMA VAR’

Kötü ekonomi yönetimi, kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı dil ve nefret söylemlerinin AKP içinde rahatsızlıklara neden olduğunu ifade eden Şener, şunları ifade etti: “Moral bozukluğu görüyorum. Eski havaları zayıflamıştır. Ahmet  Davutoğlu ve Ali Babacan-Abdullah Gül grubu yeni bir parti arayışlarına girmiştir. AK Partili milletvekilleri arasında da kıpırdanma olduğu izlenimleri içerisindeyim. Koparlar mı  kopmazlar mı bilmiyorum ama parti içinde milletvekilleri arasında yaptıkları yanlışların algılanmaya başladığını hissediyorum”  diye konuştu.

‘BİR MUTABAKATA İHTİYAÇ VARDIR’

Yeni Anayasa tartışmalarıyla ilgili görüşlerini aktaran Şener, Anayasa değişikliği konusunda bir ihtiyacın olduğunu ve değişiklik için Meclis’in büyük bir kabulüne ihtiyaç olduğunu belirtti. Şener, “Mademki, tüm partiler bir değişiklikten yanadır Meclis’te komisyonlar kurulacaktır. Bir uzlaşma komisyonunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Bir mutabakata ihtiyaç var. Toplumsal talepleri karşılayacak bir metin ortaya çıkmalıdır” dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.