AK Parti\'yi dış mihraklar kurdu

Kamalak, Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti projesinin dış mihraklarca planlandığı iddiasına 1997 ve 1998 yıllarında Milliyet Gazetesi'nde yayınlanmış iki makaleden örnek gösterdi.. Biz de Milliyet'in arşivinden Talat Halman ve Güneri Civaoğlu'na ait o iki makaleye sizler için ulaştık. 

UMUT YAVUZ / ROTAHABER - ÖZEL

Bugünkü Balıkesir konuşmasında Türkiye'nin bugün ikinci İttihat Terakki dönemini yaşadığını öne süren Mustafa Kamalak, şöyle devam etti: "Birinci İttihat ve Terakki döneminin ülkeyi nerelere sürüklediğini, koskoca imparatorluğu nasıl batırdığını hepimiz biliyoruz. Taşları yerine koyduğunuzda birebir oturuyor. Birinci İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin önde gelenleri, Abdülhamit Han'ın öğrencileri ve subaylarıydı. Abdülhamit Han'ın siyasetinin 33. yılında öğrencileri tarafından yolu kesildi. Orada üç tane paşa vardı. Cemal Paşa, Enver Paşa ve Talat Paşa. Amaç, İsrail'in kurulmasıydı. Bunun için Osmanlı Devleti'nin yıkılması gerekiyordu. Yıkılabilmesi için savaşa sokulması icap ediyordu. Bütün bunlar adım adım gerçekleşti ve İsrail devleti kuruldu."

'AK PARTİ'Yİ DIŞ MİHRAKLAR KURDU'

SP Genel Başkanı, AK Parti'yi kurduranların dış mihraklar olduğunu iddia ederek, şunları söyledi: "30 Nisan 1997 tarihli Milliyet Gazetesi'ne bakın, Talat Halman'ın bir makalesi var. Yine 24 Eylül 1998 tarihli Güneri Cıvaoğlu'nun bir makalesi var. Makalede, 'Millî Görüş camiası içinden bir isim, allanıp pullanıp iyice cilalanarak, 'İşte Millî Görüş'ün müstakbel genel başkanı' diye lanse edilecek.' deniyor. Kimdi bu isim? Recep Tayyip Erdoğan. Hatırlarsanız Sayın Başbakanımız, milletvekili bile olmadan Beyaz Saray'da ağırlandı. Batı ülkelerinde krallar gibi karşılandı. İttihat ve Terakki'nin önde gelen üç tane paşası vardı, Abdülhamit Han'ın öğrencileriydi. Burada da Erbakan'ın üç öğrencisi var. Tevafuk, burada da Erbakan Hoca'nın siyasetinin 33. yılı. Oradaki üç paşayı saydım, buradaki üç beyi de siz zaten bilirsiniz. Orada oluşun amacı İsrail devletinin kurulmasıydı, kuruldu. Şimdi amaç, büyük İsrail devletinin kurulmasını sağlamaktır ancak Arz–ı Mevud denilen arazi tam anlamıyla elde edilemedi daha. Onların inancına göre İsrail vatanı, Nil'den Fırat'a kadar olan alanı kapsar. Bu alanın önemli bir kısmı, Türkiye'nin sınırları içinde kalıyor."

İŞTE KAMALAK'IN SÖZÜNÜ ETTİĞİ O MAKALELER

Kamalak’ın sözünü ettiği iki makale Milliyet’in arşivinde hala duruyor… Her iki makaledede Refah Partisi'nin bölüneceği ve Recep Tayyip Erdoğan'ın parlatılarak lider yapılacağı fikri dikkat çekiyor. 

TALAT HALMAN: MİLLETÇE OKUYALIM ÜFLEYELİM Kİ RP BÖLÜNSÜN

30 Nisan 1997 tarihli Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan Talat Halman’ın “RP’yi Bölmek” başlıklı makalesinde, “Aslında, sosyal demokratlar gibi, din partilerinde de, görüş farkları yüzünden bölünmeler olması doğaldır. RP'de yakın gelecekte çatlamalar, kopmalar olması beklenebilir. Refah bölünmese bile, yeni din partileri kurulması mümkündür.” İfadeleri dikkat çekiyor. Halman işi daha da ileriye götürerek, “ Milletçe okuyalım, üfleyelim de birleşik din cephesi delinsin, bölünsün, parçalansın.” temennisinde bulunuyor.

GÜNERİ CİVAOĞLU: ERDOĞAN İYİCE CİLALANIP PARLATILACAKTI

24 Eylül 1998 tarihli Güneri Civaoğlu’nun makalesi ise, daha ilginç ayrıntılar içeriyor. Civaoğlu Recep Tayyip Erdoğan’ın okuduğu şiirden dolayı hüküm giyip seçilme hakkını yitirdiği gün yazdığı makalesinde, “Siyasetin doruklarında, FP'yi bölme planı yapılmıştı... Recep Tayyip Erdoğan ismi, iyice cilalanıp parlatılacaktı. Fazilet Partisi'nin başına geçerse, bu partiyi - neredeyse - tek başına iktidara taşıyacağı havası estirilecekti." ifadeleri dikkat çekiyor… Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.