28 Şubatta kapatıla vakıflara af geliyor

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 28 Şubat sürecinde kapatılanlar dahil 22 vakfın tekrar kurulmasını sağlayacak yasa tasarısının Meclis’e gönderileceğini açıkladı. Arınç “Bu vakıfların geçmişte ellerinden alınan, Vakıflar’ın idaresine verilen tüm gayrimenkullerini kendilerine iade edeceğiz” dedi.

ÇOĞU 28 Şubat sürecinde kapatılan vakıflara “af” geliyor. El konulan malvarlıkları da iade edilecek bu vakıflar arasında Milli Gençlik, İslami Dayanışma, Zehra ve Sahaba eğitim ve kültür vakıfları da yer alıyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç dün TBMM’deki Vakıf Haftası etkinliğinde, bu konudaki tasarının Meclis’e sevkinin kararlaştırıldığını söyledi. Bundan yararlanacak vakıfların sayısı 22, malvarlıkları iade edilecek vakıfların sayısı ise 7. Heybeliada Ruhban Okulu’nun bu kapsamda olmadığını kaydeden Arınç, şu ana kadar azınlık, farklı inanç grupları ve cemaat vakıflarının 120-125 gayrimenkulünün iade edildiği, 3’nün de tazminat olarak bedelinin ödendiğini açıkladı. Arınç, özetle şunları söyledi:

 

   

“Azınlıkların ve farklı inanç gruplarının ellerinden bir şekilde alınmış olan gayrimenkullerinin iadesi ne kadar haklı ve doğru bir keyfiyetse, bizim için de Türkiye’nin geçirdiği zorlu süreçlerde mahkeme kararlarıyla kapatılmış vakıfların yeniden hayat bulmasını temin etmek de öylesine büyük bir mesuliyetti. Ben de şahidiyim ki Türkiye’de bazı vakıfların, olağanüstü müdahale dönemlerinde yazı yazılmasına bile gerek duyulmadan bizzat tehdit ve şantajlarla kapatılması temin edilmiştir. Bunlar çok yüksek mahkemelere sirayet edecek kadar da etkili olmuştur, ilk derece mahkemelerinde bu işin başarıldığı zamanlar da olmuştur. Mahkemelere gönderilen belge ve bilgi olduğu söylenen bazı yazı ve kağıtlarda da kendi sübjektif kanaatleri suçlayıcı olarak mahkemeleri etki altına almıştır.

 

 
GALATASARAY'I KUTLADI, FENERBAHÇE'YE 'KIZDI'
Hükümet Sözcüsü Arınç, Galatasaray'ın Spor Toto Süper Lig'de 2012-2013 sezonunun bitimine 2 hafta kala şampiyonluğunu ilan etmesine ilişkin soruyu da yanıtladı. Bakanlar Kurulu toplantısında konunun gündeme gelmediğini, kendisinin ise basın toplantısına bu konuyla başlamayı planladığını ancak gazetecilerin gündeme ilişkin yoğun beklentileri üzerine kararından vazgeçtiğini aktaran Arınç, Galatasaray'ın şampiyonluğunu tebrik ettiklerini söyledi. Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Süper lig şampiyonluğu önemli bir şampiyonluk. Fenerbahçe'nin 2-0 yenilmesi çok garip. Onun 2-0 yenilmesi Akhisar Belediyespor'un işini zora soktu, kızmıyor da değilim ama Galatasaray'ın Süper Lig şampiyonluğunu kazanmış olması tabii muhteşem bir başarıdır. Bu başarıdan dolayı hem kulübün bütün futbolcularını, şüphesiz başkanını, teknik direktörünü ve milyonlarca Galatasaray sempatizanı, taraftarı olan insanımızı yürekten kutluyorum. Onlara inşallah Avrupa'da da büyük başarılar temenni ediyorum."

SEMBOLİK KATILIMLA FAALİYET İZNİ

1990’dan başlayarak günümüze kadar dağılmasına veya dağıtılmasına karar verilmiş, aralarından cımbızla seçerek değil, tüm vakıfların yeniden bir prosedür dahilinde ihya olunmasına imkan sağlıyoruz. Yani kurucuları sembolik bir katılımla bu vakıfları tekrar kurabileceklerdir. Bu vakıfların geçmişte ellerinden alınan, şüphesiz Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün idaresine verilen tüm gayrimenkullerini kendilerine iade edeceğiz. Bunu kendimize vazife bildik. Şüphesiz AİHM’e gitmiş ikiyi geçmeyen vakıf dışında, Türkiye yargısından sonra kendisine başka yol seçmemiş tüm vakıflarımız da bundan istifade edeceklerdir. İsimleri malum vakıflardır. Bize göre 20 civarındadır ama sadece 7’sinin gayrimenkulü vardır. Biz hepsinin açılmasına ve yeniden kanunlar çerçevesinde faaliyette bulunmasına izin ve imkan vereceğiz.”

28 Şubat sürecinde 8’i kapatıldı

BÜLENT Arınç’ın da çalışmada dikkate alındığını söylediği Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu raporunda 28 Şubat sürecinde irticai faaliyet gerekçesiyle 8 vakfın kapatılarak malvarlığına el konulduğu belirtildi. Raporda, suçlamalara ilişkin, “Laiklik ve anayasal düzen karşıtı eylemler, Tevhidi Tedrisat Kanununa muhalefet, siyasal amaçlı faaliyetlerde bulunmak, izinsiz kurban derisi toplamak, yasak yayın bulundurmak, 8 yıllık eğitimi protesto etmek” bilgisi aktarılırken, bu vakıflar da şöyle sıralandı:

* Milli Gençlik Vakfı: Necmettin Erbakan’ın gençlik örgütünün bu vakfı, 1997’de hazırlanan teftiş raporuna dayanılarak açılan dava sonucu 2004 ‘te dağıtıldı. Vakfın çoğunluğu büyükşehir sınırları içinde arsa ve tarla niteliğindeki 156 taşınmazına el konuldu.
* Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı: Vakıf, Kürtçülük ve Ümmetçilik faaliyetleri çerçevesinde Şer’i esaslara dayalı bir Kürt devleti kurma amacı taşıdığı gerekçesiyle 2001’de açılan dava sonucunda 2005’te dağıtıldı. Arsa, tarla ve konutlardan oluşan 21 taşınmazına el konuldu.
* İslami Dayanışma Vakfı: Malatya merkezli vakıf 1999’da açılan dava sonucunda 2009’da dağıtıldı. Bir taşınmazına el konuldu.
* Zöhre Ana-Ali Sosyal Hizmet Vakfı: 1999’da açılan dava sonucu 2001’de dağıtılan vakfın Ankara Mamak’taki 4 arsasına el konuldu.
* Sahabe Eğitim ve Kültür Vakfı: 1999’da açılan dava sonucu 2004’de dağıtıldı.
* Davet Eğitim Kültür ve Kardeşlik Vakfı: 2000’de açılan dava sonucu 2005’te dağıtıldı.
* Polatlı Eğitim ve Kültür Vakfı: 2001’de açılan dava sonucu 2004’te dağıtıldı ve bir taşınmazına el konuldu.
* Dünya Spastik ve Ortopedik Özürlüler Vakfı: Yasadışı bağış toplama ve dolandırıcılık iddialarını içeren teftiş raporuna dayanılarak 2000’de açılan dava sonucu 2001’de dağıtıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.