Canan Karatay Obezite ve Diyabeti gündemden düşürdü

  Karatay hazır gıda endüstrisinin adamı mı? Prof Dr Canan Karatay'a meslekdaşından şok suçlama...

"Bu bence bir algı operasyonudur" Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta;" kongredeki bilim adamlarına adeta yukarıdan bakan Canan Karatay, başımıza bir “gebelikte şeker testi” çıkardı ve dünyanın bir numaralı sağlık problemi obezite ve diyabeti gündemden düşürdü" dedi....

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta son yazısında , Canan Karatay'ı yalanlama kongresi yapılmalıdır" diyerek "EndoBridge 2015Kongresi’ne giden ve orada uzmanlardan görüş aldığı alan Mesude Erşan’ın da Canan Karatay'ın işbirlikçisi olabileceğini ima ederek;"Böyle büyük bir kongreden “Gebelikte şeker testi şart” başlıklı bir haber çıkarmak şapkadan tavşan çıkarmaktan farksızdır" ifadesini kullandı.

İşte hekim yazar Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'nın söz konusu yazısının tamamı:

CANAN KARATAY’ I YALANLAMA KONGRESİ YAPILMALIDIR

Obezite ve diyabetin neden arttığı ve çarelerinin hararetle tartışılmış olduğunu sandığım kongre Hürriyet’ e “Gebelikte şeker testi şart” başlığıyla haber oldu. Bu hastalıkların gündemden düşmesine, sebep ve çarelerinin tartışılmamasına sebep olan Karatay aslında endüstrinin adamıdır. “Gebelikte şeker yüklemesine” konuşma ve tartışma yasağı getirilmelidir.

18 Ekim 2015 tarihli Hürriyet gazetesinin 8. sayfasında “Gebelikte şeker testi şart” başlıklı bir haber yer alıyor (1).

Habere gazetenin web sayfasında rastlayamadım, bu sebeple internet bağlantısını veremiyorum.

Haberden, gazetenin sağlık muhabiri Mesude Erşan’ ın EndoBridge 2015Kongresi’ ne gittiği ve orada uzmanlardan görüş aldığı anlaşılıyor.

Böyle büyük bir kongreden “Gebelikte şeker testi şart” başlıklı bir haber çıkarmak şapkadan tavşan çıkarmaktan farksızdır.

Papa’ nın New York ziyaretinden “Papa uçaktan iner inmez New York’ ta genelev var mı diye sordu?” başlıklı haber yaratan Amerikalı gazetecinin haberinin yeni bir versiyonu gibidir.

Endokrinoloji alanında dünyanın birçok ülkesinden ve bizden çok değerli bilim adamlarının katıldığı anlaşılan kongrede, bugün zengin-fakir tüm ülkelerin bir numaralı sağlık problemi olan “obezite ve diyabetin” masaya yatırılmış olması beklenir.

Kongrede, obezite ve diyabetin son senelerde neden birkaç kat arttığı, tip 2 diyabet başlama yaşının neden 5 yaşın altına kadar indiği, bu çılgın artışın sebeplerinin neler olduğu ve bunları ortadan kaldırılmak için nelerin yapılması gerektiği, gıda endüstrisinin bu artıştaki rolü hakkında hararetli tartışmalar yapılmış olmalı diye düşünüyorum.

Oysa haberde Amerikan Endokrin Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Lisa Fishin de, Avrupa Endokrinoloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Jens Bollerslev’ in de, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. Sait Gönen’ in de sadece gebelikte şeker yükleme testi ile ilgili açıklamaları var.

Nitekim yüzlerce uzmanın işlerini güçlerini, araştırmalarını, öğrencilerini, hastalarını bırakıp Canan Karatay’ a cevap vermek için bir araya gelmiş olamazlar düşüncesiyle kongrenin web sayfasına baktım (2):

“EndoBridge 2015’in, endokrinolojinin önde gelen uzmanları, klinisyenleri  ve bilim insanlarından oluşan bir çeşitlilik ile uluslararası bilimsel camiayı klinik endokrinoloji konularını sunmak ve tartışmak üzere bir araya getirmesini bekliyoruz.”

Kongrenin çok “zengin” bilimsel programını da inceledim (3).

Bu arada kongrede Rusça, Arapça ve Türkçe “simültane” tercüme yapılacağını da öğrendim.

(Kusura bakmasınlar ama milletlerarası tıp kongrelerinin dili İngilizcedir, konuşulanları anlamayacak olanlar ya evlerinde oturmalı veya İngilizce kursuna gitmelidir.)

Birçok konu var ama kongrenin ikinci günü yarım saatlik bir “Gebelik diyabetinde güncel tartışmalar” başlıklı bir oturum dışında “gebelik ve diyabet” ile ilgili hiçbir başlık yok.

Bu sürede de Canan Karatay’ ın kulaklarının bol bol çınlatıldığını tahmin etmek zor değil.

Bilimsel programda sosyete diyetisyenlerinin “günde 3 ana 3 ara öğün” tavsiyelerine uygun olarak bol bol kahve molası ve öğle yemeği araları verildiği dikkat çekiyor ama ne obezite ve diyabetteki artışı ne de bunun sebeplerini konu alan bir oturuma rastlayamadım.

Karatay endüstrinin adamı olabilir

Şimdi gelelim resmi gazetede kongredeki bilim adamlarından çok daha büyük basılan ve onlara adeta yukarıdan bakan Canan Karatay’a.

“Ünlü diyetisyen” (!) Canan Karatay başımıza bir “gebelikte şeker testi” çıkardı ve dünyanın bir numaralı sağlık problemi obezite ve diyabeti gündemden düşürdü.

Bu bence bir algı operasyonudur.

Gebelerin hepsi ne güzel şekerli sularını kusa kusa içiyor, ayılıyor, bayılıyor ve mutlu mesut doğuruyorlardı.

Şimdi ne obeziteyi ne diyabeti ağzına alan var.

Gıda ve ilaç endüstrisi size minnettardır Sayın Karatay!

Karatay’ ın hazır gıda endüstrisinin “adamı” olduğunu düşünüyorum.

Koskoca dünya çapında kongreyi şeker testine indirgeyen Mesude Erşan da onun “gizli ortağı” çıkarsa hiç şaşırmam.

Gelelim neticeye

BİR: Gerçek bir sağlık muhabiri bu kongreden “Yendi içildi ama endokrinoloji kongresinde obezite ve diyabetteki artış gündeme gelmedi” başlıklı bir haber çıkarırdı.

İKİ: Canan Karatay’ a “endüstri sana minnettardır” ödülü verilmelidir.

ÜÇ: Yarım saatlik oturumla bu mesele çözülmez, tez zamanda bir “C. Karatay’ ı Yalanlama Kongresi” düzenlenmeli ve ibreti âlem için de her sene tekrarlanmalıdır.

DÖRT: Kongrede obezite ve diyabetin neden arttığına, alınması gereken tedbirlere dair “tek bir oturumun bile olmaması”  mümkün olmadığına göre endokrinologlar acaba “Aman kimse duymasın” diye gizli bir oturum yapmış olabilirler mi, bilemiyorum.

BEŞ: “Gebelikte şeker yüklemesi” konusuna konuşma ve tartışma yasağı getirilmeli ve endokrinoloji dünyası gerçek gündemine dönmelidir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.