Şişli Endüstri Meslek Lisesi ne olacak?

İstanbul'da bulunan Şişli Endüstri Meslek Lisesi, Kurtuluş Ortaokulu’na taşınıyor. Kurtuluş Ortaokulu da Mahmut Şevket Paşa Ortaokulu'na… Velilerin sert tepkisini çeken bu durum neden kaynaklandı? Şişli Endüstri Meslek Lisesi ne olacak?

Şişli Endüstri Meslek Lisesi yapılaşmaya açıldı. Peki taşınan Şişli Endüstri Meslek Lisesi yerine gerçekten ne yapılacak? Şişli Endüstri Meslek Lisesi'nin kaçak yapıldığını söyleyen İstanbul Bulgar Eksarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı, 1965'ten beri arazinin işgal altında olduğunu söylüyordu. Şehir Plancıları Odası'nın çabalarıyla mülkiyeti okula kalan arazinin belli bölümü de inşaat çalışmalarından payını aldı.

OKUL ARSASI VAKFA AİTTİ, İNŞAAT KAÇAK YAPILMIŞ

İstanbul Bulgar Eksarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı'na ait arazideki belirsizlik yıllara dayanıyor. Kamuoyunda çeşitli tartışmalara neden olan azınlık vakıfları mallarının iadesiyle ilgili Bulgar Eksarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı, 2012 yılında bu arazi üzerindeki haklarını geri aldı.

2012'de Vakıftan yapılan açıklamada, “Yaklaşık 50 yıldır işgal altında olan bu arazilerden vakfımız hiçbir şekilde faydalanamamıştır. Haksız yere işgal edilen mülklerimiz Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Bulgar Eksarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı’na geri iade edilmiştir” denildi.

Bulgar Eksarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı tarafından yapılan açıklamada “Şişli’de bulunan mülkiyeti vakfımıza ait olan araziye 1965 tarihinde, dönemin yönetimi tarafından el konmuş ve üzerine kaçak inşaatlar inşa edilmiştir." deniliyor.

2012 yılındaki açıklamada "50 yıllık işgale son verme kararlılığını gösteren Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne müteşekkiriz. Geçmiş dönem izinsiz ve haksız kullanıma ilişkin maddi ve manevi haklarımızı saklı tutmakla beraber, Şişli’de bulunan arazilerin nasıl değerlendirileceğine ilişkin tasarruf yetkisi, mülk sahibi olan vakfımıza aittir.” ifadeleri yer alıyor. 

Bu tarihten sonra Vakıf tarafından yapılaşmaya açılan arazi üzerinde çevreciler, Şehir Plancıları Odası ve Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesiler ile Vakıf arasında hukuk savaşı başlıyor. Bölgenin yapılaşmaya açılmasına karşı çıkanlar 2012'den bu yana öne sürülen imar planlarına karşı mücadele ediyor.

ŞEHİR PLANCILARI ODASI VAKFA DEVİR ARDINDAN YAYINLANAN İMAR PLANINA DAVA AÇMIŞTI

Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin bulunduğu arazinin, Bulgar Ekzarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı'na devrinin ardından imar planı değişikliğine gidilmişti. İmar planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2 Ekim 2013'te onaylandı. İmar planı değişikliğine, arazinin okul olarak devam etmesini isteyen mezunlar tepki gösterirken, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, konuyu yargıya taşıdı.

İstanbul 8. İdare Mahkemesi'nin, Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi arazisine ilişkin hazırlanan imar planı değişikliğinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davada ilk kararında yürütmeyi durdurma kararı vermişti. 

Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin, yaklaşık 5 bin öğrenci ve 250 kişilik öğretmen kadrosuyla tarihi Sanayi-i Nefise Mektebi'ne kadar giden Türkiye'nin en köklü ve önemli meslek liselerinden biri olduğu vurgulayan Şehir Plancıları Odası, "İçerisindeki atölyeler, sosyal tesisler ve idari birimler ile bir bütün olan bu eğitim alanının ortadan kaldırılması, parçalanması veya merkezi konumundan uzaklaştırılarak taşınması, işlevini büyük ölçüde kaybetmesine yol açarak kamu yararına açıkça aykırı bir durum teşkil edecektir. İstanbul 8. İdare Mahkemesi'nin verdiği karar bu önemli eğitim alanının korunması ve kamu kullanımında kalması açısından son derece önemlidir" ifadelerine yer verildi.

İmar planı değişikliğinin, arazi üzerinde AVM ya da rezidans gibi yoğun yapılaşmayı öngördüğü için yürütmesinin durdurulması kararı ise Bölge İstinat mahkemesi tarafından bozuldu.

600 DÖNÜM ARAZİDEN 17 DÖNÜMÜ OKUL ALANI OLDU

İnsiyatifi vakıfta olan arazinin imar planlarına karşı, 2016 yılı Haziran ayında Şehir Plancıları Odası, Şişli Merkez Mahalle Forumu ve Şişli Endüstri Meslek Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği üyeleri bir araya gelerek, “Okul arazisi ile ilgili yapılan, ranta dayalı imar planı değişikliğinin iptalini istiyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

Bu tarihten sonraki mücadelelerinde 600 dönümlük arazi üzerindeki 17 dönümün Milli Eğitim mülkü olduğunu yasal olarak güvenceye alan aktivistler, Mevcut okulun 40 dönüm arazide kurulu olduğunu belirtiyor. Arazinin geri kalanına cami, alışveriş merkezi, rezidans yapılacak şekilde imar değişikliği onaylanmış. Okul alanının vakıf tarafından devlete bağışlanmasına rağmen boşaltılmaya çalışması ise bölge sakinleri ve velilerin tepkisinin hedefinde. 

Boşaltılan okul ve etrafında bulunan kapalı spor salonu ve konferans salonun yıkılacağı, konferans ve kapalı spor salonu yerine yapılacak barakalar da okulun mevcut atölyelerinin kurulacağı belirtiliyor. 

VAKFIN MEB'E BIRAKTIĞI ARAZİYE TAŞ YAPI KONDU

Bu plana göre, okul öğrencileri müfredat derslerini Kurtuluş Ortaokulun'da meslek derslerini ise bu atölyelerde alacak. 

Taş Yapı Şirketi'nin inşaat izni aldığı alanın boşaltılma çabasına karşı aktivistlerin önerisi ise, konferans ve kapalı spor salonun yıkılıp okulun bu noktaya yeniden yapılması. O okul yapılıncaya kadar da öğrencilerin bu mevcut binada eğitim görmeleri yönünde. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar değişikliği yapılarak imar izni Taş yapı'ya verilen okulun ivedilikle ve önerileri dinlemeden boşaltılma çabası nedeniyle kriz büyümüş durumda. 

Yarın da Okul önünde buluşacak olan veliler yanıt alamamaları halinde Ankara'ya gitmeyi planlıyor.

Veliler: “Okulun bulunduğu alan Bulgar Ekzarhlığı’na mülkiyet değil, okul yeri olarak kullanımına tahsis edilmiştir, bu nedenle taşınmazın tekrar Hazine adına kayıt ve tescilin yapılmasını, bu mümkün olmadığı takdirde 1958 tarihli tahsis kararı doğrultusunda kamulaştırılması yapılmasını istiyoruz. Okul arazisi ile ilgili yapılan ranta dayalı imar planı değişikliğinin iptalini istiyoruz." diyor. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.