Machivalli 16.yy’da laikliği savunduğu halde, devletleri idare edenlerin gerekirse dini kavramları da kullanması gerektiğini söyler. Akıl vicdana tabi olursa doğruyu bulabilir. Sadece nefsiyle düşünen insanlarda vicdan mecazi olur. Bu yüzden din, önce vicdanda, sonra akılda kabul bulur. Vicdanı ölmüş insanın rehberi nefsi olunca, işine gelen her yanlışı doğru olarak savunmaya başlar. Tarih boyunca kullanılmaya müsait iki değer vardır. Din ve Milliyet. Peygamberlerin önündeki en büyük engel, krallar veya ordular değil, sahte din adamları ve geçimini toplumun inanç değerlerinden sağlayan din tüccarları olmuştur. Hz. İbrahim’in karşısına ilk çıkan ve onu ölümle tehdit eden, geçimini ve makamını put yaparak sağlayan, puthane görevlisi, öz babası Azer olmuştur. Çünkü, oğlu Hz.İbrahim’in getirdiği hakikatler, baba Azer’in işine gelmiyordu. Hz. İsa’nın tebliğdeki ilk muhatabı Yahudilerdi. Çünkü hahamlar, Hz.Musa’nın getirdiği dini, kendi heves ve arzularına göre uydurmuş, insanların samimi inançlarını kullanmış, menfaatlerine araç yapmışlardı. Ya İsa gitmeliydi, ya da menfaatleri. Hahamlar, Kudüs valisi Platus’a: “İsa olduğu sürece, hem bizim, hem senin menfaatlerin zarar görür.” diyerek  öldürülmesini söylediler. Çünkü Hz.İsa’nın getirdiği hakikatler, sahte din adamlarının işine gelmiyordu. Hz.İsa’dan sonra üç yüz yıl boyunca çile çeken, işkence gören Hristiyanların, Roma’daki en büyük engeli heykeltıraş ve pagan rahipleriydi. Hristiyanlığın özünde heykel haramdı. Hızla yayılan, insanları cezbeden bu yeni din, heykeltıraşların ve pagan rahiplerinin menfaatine zarar veriyordu. İmparator Neron’un kaybettiği savaşların suçlusu olarak, Hristiyanların uğursuzluğu gösteriliyordu. Efendimiz (sav) döneminde, Mekkeli müşrikler putlar sayesinde makamlarını ve servetlerini temin ediyordu. Putlara ilişilmesi, aslında onların menfaatine ilişilmesi demekti. Yoksa onlar da putlara samimi olarak inanmıyorlardı.

 21.Asır modern olsa da aslında putçuluğun zirvede olduğu asır. İnsanlık tarihi boyunca menfaatlerin bu kadar putlaştırıldığı bir asır olmamıştır. İsterseniz, çorap markalarından, elbise firmaları isimlerine. Ulaşım şirketlerinden, holdinglere, üniversite ve vakıf isimlerinden, lokanta isimlerine, tv ve radyo isimlerinden, gazete adlarına bir bakın, Müslümanların inançlarının nasıl kullanıldığını fark edeceksiniz. Günümüzde sadece menfaatler değil, fikirler de putlaştırılmıştır. Put sadece taş ve çamurdan yapılmaz. Hangi din olursa olsun, hangi fikir olursa olsun, menfaate araç yapmak, o şeyi putlaştırmaktır. Toplumu aldatmanın en kolay yolu, dini kavramları kullanmaktır. Bir pazarlamacıdan duymuştum. “Sakalı şöyle yapıyorum, şunu giyiyorum. Anacak öyle pazarlama yapabiliyorum. Yoksa kimse itimat etmiyor.” demişti. Aldatılmaktan zevk alan toplumu, aldatmak zor değildir. siyaset ütmektir diyen birine oy veren de Müslüman parti diye veriyor. Bu yeni olan bir şey değil. Merhum Demirel, 40 yıl dindar kesimin oyuyla siyaset yaptı. Bir fikrin doğruluğu değil, kim tarafından söylendiğine bakılıyorsa, bu toplumun pazarında en çok rağbet cehalete olur. Çünkü cahilin, hakikate tahammülü yoktur. Milliyet kavramı da öyle. Zamanla insanımız anlayacaktır, bu millet için kimlerin siyaset yaptığını veya kimlerin milli kavramları istismar ettiğini. Allah, hakiki İslam’ı yaşayan ve bu millete hakiki hizmet edenlerden eylesin. Müslüman toplumun başına güven ve emniyet sıfatını kaybetmek gibi afetlerin en büyüğü gelmiş ama farkında değil maalesef.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dr.Sezai SAYIN 2 yıl önce

ya putlaştırılan,bir insansaşöyle bir hafızamızı tazeleyelim.kim olduklarını bildikleriniz kim için neler söylemişler;Allah ın bütün vasıflarını üstünde taşıyan(hatırlatma :Allahın zati sıfatları arasında yaratılmamış olmak,yaratan olmak var.bu şirk değilse nedir ?)adeta ikinci peygamber (hatırlatma:son peygamber i̇slam dininde hz.muhammeddir.bu ikinci peygamber olayı i̇slam dininde olamayacağına göre , bu din hangi dindir? ) (onun)sözü sünnettir(hatırlatma:sadece hz.muhammedin sahih hadislerde geçen sözleri sünnettir.reenkarnasyon vardı da (sümme haşa) Allah bize söylemedi mi? ).sözün özü,i̇slam özgür kılınmalı,siyasetin prangasından kurtulmalı.türkiyenin huzuru,birlik ve beraberlikten; birlik ve beraberlikse milliyetçi görüşten geçer.etnik,ırkçı olmayan,kutuplaştırmayan,barış isteyen ancak gerektiğinde bu bayrak ve bu ülke için canım feda diyebilen,türkiyeli olmayı benimseyen milliyetçi görüşten.saygılarımla