Pakistan’ın Mehmed Akif’i sayılan merhum şair Muhammed İkbal, Müslüman Türk milletinin cevherini tespit etmiş ve enfes bir kıssayla adeta fotoğrafını çekmiştir. Koyun sürüsü ve aslan yavrusu kıssası ile, bize kim olduğumuzu hatırlatan hikayeyi, ondan dinleyelim:

“ Türk milletinin özünü keşfetmesi için, bir imtihan geçirmesi gerekiyordu. Bunun için ona bir fırsat lazımdı. Beklenilen en müsait an ve  en müsait zemin de Çanakkale oldu.” der.Ve şöyle devam eder:

           “Bir aslan, yavrusunu doğurduktan sonra kaybeder. Çoban, aslan yavrusunu bulur, koyun sürüsünün içine katıverir. Aslan yavrusu başlar koyunlar gibi yaşamaya. Onlar gibi melemeye, onlar gibi otla beslenmeye çalışır. Koyunlardan biri sürekli ona:  “Yahu sen aslansın, koyun değilsin. Neden bizim gibi olmaya çalışıyorsun? ” diye uyarır. Aslan, bu cümleden rahatsız olur ve kendisini kabullenmiyorlar diye sürekli kederlenir, dışlanmış hisseder. Aradan zaman geçer, yavru büyür ve artık aslan olur. Ama ne olduğunun hala farkında değildir. Koyunlar gibi davranmaktadır. Bir gün çayırda otlarken sürüye kurt saldırır, koyunlar kuzular canlarını kurtarmak için, son hızla kaçmaya başlar. İşin şaşılacak tarafı ise, aslan da tabanları yağlamış, kaçmaktadır. Koyunlar bir kurda, bir kendilerine, bir de kurttan kaçan aslana bakar ve derler ki; “A be kardeşim! Hele biz koyunuz, kurttan korkup kaçıyoruz. Sen niye kaçıyorsun? Utanmıyor musun şu zelil halinden? Sen aslansın, şöyle dön bir kükrede, biz canımızı kurtaralım, sen de aslanların izzetini ve şerefini kurtar.” Ruhen koyunlaşmış olan aslan, kendisinin farkında olmadığından, bu cümleden de incinir ve: “Siz zaten beni hiç kabul etmedinizki. Ben de bir koyunum, ama beni hep dışlıyorsunuz” der. Soluk soluğa bir ırmağın kenarına gelirler. Susuzluktan bağrı yanan ve dilleri dışarı çıkmış olan koyunlar sıraya dizilir, su içerler. Bu arada aslan ve koyunların yüzleri suya akseder. Aslan bakar ki, diğer yüzler birbirinin aynısı ama kendi yüzü farklı. Kendinin koyun olmadığını anlayan aslan, yanındaki koyuna: “ Kardeşim, ben size hiç benzemiyorum, acaba ben koyun değil miyim? ” deyince, koyun da: “ Hele şükür anladın koyun olmadığını. Biz sana diyoruz ama sen bir türlü inanmıyor, kabul etmiyorsun. Dön şu kurda aslan gibi kükre, haddini bildir ki, yoksa aslanlığın kalmayacağı gibi, koyun da olamayacaksın” der.    

            Ardından Muhammed İkbal hükmünü verir: " İşte üç asırdan beri, kendi asil kimliğinden uzaklaşmış, kimlik bunalımına düşmüş, dirilişi bataklıklarda arar olmuş Müslüman Türk milletinin, tarihi misyonunu eda etmesi için, kendisine ne olduğunu hatırlatacak an Çanakkale mahşeriydi. "

            Müslüman Türkler, sadece kendi tarihi izzet ve şerefini değil, kıyamete kadar gelecek bütün Müslüman ve mazlumların şeref ve haysiyetini muhafaza etmekle vazifeli bir millettir. Tarihin bazı dönemlerinde, kendine yakışanı yapmasa da, sendeleyip düşse de, düştüğü yerde uzun boylu yatmamış, kendinden beklenen misyonu yerine getirme adına, tekrar doğrulmayı bilmiştir. ( Kantura kitabından)

             Her asırda kendine yakışanı yapan Müslüman Türk milleti, vatanı ve dini uğrunda, tüm mazlum milletlerin sığınacağı liman olma adına, yine kendine yakışanı yapacaktır. Yeryüzünde zulüm altında inleyenlere emniyet diyarı olan, ana şefkati sıcaklığındaki Anadolumuzu Türk, Kürt, Çerkez, Laz demeden, ortak menfaatlerde muhafaza etmek, hepimizin ortak görevidir. Şunu unutmayın, bu ülkeye bir şey olursa, sığınacak sadece kara toprak vardır. Kimse bize kucak açmaz. Önümüzde kritik seçim var. MHP lideri Sn. Devlet Bahçeli, her zaman olduğu gibi, devlet geleneğine yakışır tavrıyla, milletin bütünlüğünü temin için, bütünleştirici mesajla seçime girmesi sevindirici işaretler. Millet kaderini tayin edecek. Tüm partilerin ve bağımsız milletvekili adaylarını Rabbim vatana millete, din-i mübin- i İslam’a ve insanlığa hizmet ettirsin. Allah, milletvekili adaylarımıza, niyetlerine göre muamelede bulunsun.   Tarih boyu istismar edilen aziz milletimizi, her türlü istismarcılardan muhafaza etsin. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.