Yıpranan, enerjisini kaybeden, güçsüzleşen insanın kendi güç kaynaklarını kaybetmesi gibi örgüt-teşkilatlarda tükenir.

Bir örgütün-teşkilatın ruhu o örgüt-teşkilatın mensuplarıdır ve mensuplarda tükenmişlik duygusu hâkim olmaya başladığında örgüt-teşkilat içinde tükeniş başlamış demektir.

**

Belli amaçlar doğrultusunda bir araya gelen insanlardan oluşan örgüt-teşkilatları güçlü kılan o insanların örgüte-teşkilata duyduğu güven ve gösterdikleri bağlılıktır.

Bu bağlılık ve güven duygusu zayıfladığında örgütsel sinizm kaçınılmazdır.

Örgütsel bağlılık örgüt-teşkilat mensubunun örgüt-teşkilatın değerlerini benimsemesi hedeflerine ulaşması noktasında gayret göstermesi isteğidir.

**

Sinizm ya da Örgütsel Sinizm duymaya pek alışık olmadığımız bir kavram.

Daha çok iş hayatı üzerine çalışan uzmanların aşina olduğu bu kavram ve yansımalarını

siyasal örgüt-teşkilatlarda da görmek mümkün.

Bir kişiye, gruba, ideolojiye, siyasal-sosyal kuruma duyulan güvensizlik ve bunlara karşı gösterilen olumsuz tutumlar olarak ifade edilen Sinizmden yola çıkarak Örgütsel Sinizmi de mensuplarının bağlı bulunduğu kuruma güvensizliği olarak tanımlayabiliriz.

Mensupları ile tek taraflı bir iletişim içinde olan ve mensuplarını aldatmaya yönelik uygulamaları sıkça tekrarlayan, mensuplarına karşı ikiyüzlü bir tutum takınan, bencil yöneticileri arkalayan kurumları da sinik örgütler olarak ifade edebiliriz.

**

Peki, ne olursa örgütsel sinizm dediğimiz sorunlar yaşanır?

Eğer bir örgüt-teşkilatta ahlaki değerlerden yoksunluk, doğruluktan uzaklaşma, samimiyetsizlik ve riyakârlık yaşanıyorsa örgütsel sinizm ortaya çıkar.

Bu unsurlar ortaya çıktığında örgüte-teşkilata mensup insanlar arasında negatif tutumlar yoğunlaşır ve güven sarsılır.

Örgütsel Sinizm’in yayılmasında kayırmacılık gibi liyakatin göz ardı edilmesi gibi davranışlarda önemli rol oynar.

Örgütsel Sinizm belirtisi gösteren örgüt-teşkilatlarda mensubiyet şuuru zayıflar ve öfke, kızgınlık gibi duygular öne çıkar.

Özellikle yüksek beklentilere ya da gerçekle bağdaşmayan beklentilere sahip insanlardan oluşan örgüt-teşkilatlarda ya da hak ettiği halde hakkını alamadığını düşünen insanlardan oluşan örgüt-teşkilatlarda ortaya çıkan sinik manzara örgüt-teşkilat mensuplarında aldatılmışlık, kandırılmışlık ve ihanete uğramışlık duygusunu hâkim kılarken kullanılmışlık duygusu mensupların davranış bozukluğu göstermesine ve örgüt-teşkilattan intikam alma hissine yol açmaktadır.

Yaşanan hayal kırıklığı ile sağlıklı değerlendirmeden uzaklaşan örgüt-teşkilat mensubu bağlı bulunduğu örgüt-teşkilata karşı kızgınlık, öfke hatta kin duyabilmektedir.

Bu duygu ve düşünce içindeki örgüt-teşkilat mensubu bağlı bulunduğu kurumsal yapı da adalet,eşitlik, dürüstlük ve samimiyet sorgulaması yaparak kurumuna karşı güvensizlik duymakta, bağlılığı zayıflamaktadır.

Tükenmişlik psikolojisinin hâkim olduğu, güven duygusunun yitirildiği, değerlerin ve inancın zayıfladığı bu tip örgüt-teşkilatlarda kişileri bir arada sadece kişisel çıkarlar tutar.

Kişisel çıkarların öne çıktığı örgüt-teşkilatların siyasal ve toplumsal hedefleri gerçekleştirmesi, sadece kişisel çıkarların hâkim olduğu yapıların başarıya ulaşma şansı son derece zayıftır.

Bu tip yapılarda kimse yapması gerekeni yapmayacak kişisel çıkarları doğrultusunda hareket ederek yapının başarısına değil kişisel kazancına yönelik faaliyette bulunacaktır.

Örgütsel sinizmin hâkim olduğu yapılarda birey önce bağlı bulunduğu yapı içinde sonra toplum içinde olumsuz davranışlar sergileyecektir.

Eğer Örgütsel Sinizm belirtisi gösteren örgüt-teşkilatlarda hataları kabul etmek, iletişim çabası göstermek, mensupları alınan kararlara dâhil etmek gibi ataklar yapılamaması halinde örgütsel sinizm yerini tükenmişliğe terk edecek ve başarısızlık kaçınılmaz hale gelecektir.

Müjdat ÖZTÜRK

02-10-2018

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.