Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararını verdi.
 MHP üst kurul delegelerinin olağanüstü kurultay talebini haklı buldu ve yapılması gerektiğine hükmetti.
Türkiye’nin dikkatini üzerine çeken MHP’de olağanüstü kurultay talebi ve devamında yaşanan karışıklıklar siyasi partilerimizdeki parti içi demokrasinin düzeyini gösterirken davaya bakan mahkeme üzerinde yaratılan spekülasyonlar başta siyasi partiler yasası olmak üzere siyasi partilerin tüzüklerinin, ilgili yasaların net, anlaşılır biçimde düzenlenmesi gerektiğini bizlere gösterdi. 
Yeni anayasa yapımı esnasında siyasi partiler yasası da karışıklığa yol açmayacak biçimde gözden geçirilmeli ve partilerde parti içi demokrasiyi yaşatmaya elverişli hale getirilmeli. 
Demokrasiyi yaşatacak olan siyasi partilerdir.
Buradan hareketle önce siyasi partiler işleyiş bakımından demokratik olmalıdır. Maalesef Türkiye’de lider odaklı siyaset anlayışının yerleşik olması siyasi partilerimizde parti içi demokrasinin gelişmesinin önünde engel olarak duruyor. 
**
Gönül isterdi ki MHP olağanüstü kurultay talebi sorununu mahkemelerde çözmesin ve kendi içinde halletsin. Ama MHP Genel Merkezinin takındığı olumsuz tavır MHP’yi ve muhalifleri mahkemeye sürükledi.
MHP artık olağanüstü kurultay sürecine girmiştir ve kurultayın yapılmama ihtimali ortadan kalkmıştır. Elbette MHP Genel Merkezinin itiraz hakkı vardır ve konuyu Yargıtaya taşıyacakları bellidir ama daha önce benzer davalar dikkate alındığında temyiz sürecinin beklenmesine gerek olmadığı ortadadır.
Siz bakmayın Genel Merkez semalarından yükselen bu kurultay yapılmayacak nidalarına.
Tabanından gelen sese kulak tıkayan her partinin yaşadığını yaşıyor MHP.
**
Peki, şimdi ne olacak?
Süreç nasıl işleyecek?
Mahkemenin belirlediği Çağrı Heyeti Yargıtay Cumhuriyet Savcılığından hazirun listesini alarak kurultay salonunu tutacak ve Çankaya İlçe Seçim Kuruluna başvuracak.
MHP Genel Merkezi de konuyu temyiz için Yargıtaya taşırken kurultayın iptali için Çankaya Seçim Kuruluna itiraz edecek.
Geçmişte CHP ve Saadet Partisinde de neredeyse birebir işleyen bu süreçte Yargıtay da kurultayın yapılması kararı almıştı MHP’de de benzer bir karar bekleniyor.
Dolayısıyla emsal kararlar dikkate alındığında olağanüstü kurultayın toplanması engellenemeyecek ve son sözü MHP üst kurul delegesi söyleyecek.
**
MHP Genel Merkezi olağanüstü kurultay taleplerine kulak vermek yerine en başından beri bu gelişmeleri MHP’ye operasyon olarak değerlendiriyor. 
Aslında mevcut otoriteye başkaldırıları operasyon olarak değerlendirmek sadece MHP’ye mahsus bir siyaset hastalığı değil. Lider odaklı işleyişe sahip olan Türk siyasetinde bütün muhalif hareketler ihanetle, hainlikle, operasyonla suçlanıyor.
MHP’de de her bir adaya bir kılıf bulunmuş. 
Özellikle son dönem de pek revaçta olan cemaat ile bağlantı kurma ve paralel darbe modasına MHP’de sarılmış gözüküyor. Yandaş yazarların endişe ederek izlediği ve bir gayretle MHP üzerine yazılar kaleme alarak yerli-milli iltifatları arasında bir algı oluşturma çabası gözlerden kaçmıyor.
Elbette MHP’de yaşanan gelişmeler bütün Türkiye’nin dikkatini çekiyor.
AKP karşısında alternatif arayışında olan kesimler MHP’de yaşananları memnuniyetle izlerken AKP yanlısı kesimler de duydukları endişeyi dışarıya yansıtıyorlar. Bu durum muhaliflerin bir kesimle irtibatlandırılmasına zemin açarken AKP yanlısı kesimlerin endişeli tavırları da AKP-MHP arasında işbirliği dedikodularına yol açıyor.
Her iki durum da kabul edilemez.
MHP’nin kendi içindeki arayışları cemaate- paralele bağlanamayacağı gibi MHP ile AKP arasında bir işbirliğinden söz etmek doğru olamaz.
Ama siyasetin kendine has mücadele biçimi var ve bazıları bu kirli yöntemlere başvurmaktan kaçınmıyor ne yazık ki.
Oysa ne MHP’ye operasyon var ne de AKP ile bir işbirliği.
Yaşanan çok açık;
Uzun süredir engellenemeyen heyecan ve güven kaybı, siyasal başarısızlıklar ve AKP’nin iktidarını pekiştirerek devletleşmesi MHP tabanını bir arayışa sürüklüyor. Keşke kurultayı var gücüyle engellemek yerine MHP önünü açabilse bugün varlığını sürdüren kadronun meşruiyetini sağlayan 

Oysa kısa bir zaman önce Sayın Bahçeli’yi seçen delegenin bir kısmı yaşanan olumsuzluklar sebebiyle tüzükten doğan hakları gereğince olağanüstü kurultay yapılmasını ve tüzüğe sonradan yerleştirilen anti demokratik bir maddenin kaldırılmasını istiyor.
Bir yıl evvel kendisine destek veren 543 delegenin niçin bu noktaya geldiğini anlamak yerine bu talebi AKP ağzı ile MHP’ye operasyon olarak değerlendirmek ve savuşturmaya çalışmak ne yazık ki bir siyasi tükenmişlik göstergesidir. Ömrünü MHP’ye vakfeden insanların bugün niçin böyle davrandığını anlamaya çalışmak ve kurultay yaparak MHP'nin önünü açmak yerine dün omuz omuza çalıştığınız insanların her birini ayrı ayrı bir güç merkezine bağlamak hem üzücü hem de Ülkücü hukuku zedeleyen bir davranış.
**
Sonuç olarak mahkemenin aldığı kararla Milliyetçi Hareketin en üst karar organı olan kurultay toplanacak ve kurultay delegeleri Milliyetçi Hareketin geleceğini belirleyecek.
Burada bütün Genel Başkan adayları ortaya koydukları vizyon, kadro ve gelecek tasarımı ile delegenin hassas terazisinde tartılacak.
Neticede kim seçilirse seçilsin Milliyetçi Hareket değerlerinden uzaklaşmadan iktidar mücadelesine devam edecektir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet DEMİR 1 yıl önce

kendi seçtiyi delegenin iradesini beyenmeyenler mahkeme kararınıda beyenmedi,lakin ülkücü irade kararını verdi,geri adım yok 8 mayısta ülkücüler,vatanseverler,ülkenin geleceyinden endişe duyanlar,milliyetci hareket sevdalıları ankarada olacaktır,kurultoy toplanacak milliyetci hareket liderine kavuşacaktır,hak hukuk tanımayanlarla,ülkücü iradeyi yok sayanlarla mücadele etmekde kararlıyız,bedel ödemeye hazırız,yüreyi kaldırmayacak olanlar karşımıza çıkmasın,büyük bedeller ödemeyi göze aldık,mesele bahçeli ile recebin ikbal meselesi deyildir,mesele memleket meselesidir,receb,bahçeli teferruat bile olamaz

Avatar
nk 1 yıl önce

delege söylesin kabul de, faullü yargı kararı ile nasıl doğru sonuca yürüyeceğiz?
sivaslı yiğitin müjdesi nasıl oldu? bu işi biraz karışık.

Avatar
neval kavcar 1 yıl önce

540 delegenin zaman içinde kendilerine yakın vekiller yolu ile dizayn edildiğini, bugün vekil olamayanların o delegeleri harekete geçirdiğini görüyoruz. ortada demokrasi şöleni” yok. şu anda mhpye operasyon yapılıyor.

örnek olarak aydın delegasyonunu örnek verebilirim . ali uzunırmak, kendi sözünü dinleyecekleri delege seçtirdi. ve koray aydın'a imza verenleri. bırakın "demokasi şöleni" masalını.

Avatar
neval kavcar 1 yıl önce

hep deniliyor ki, kendi seçtiği delegenin iradesini beğenmeyenler... genel merkez hangi delege kime karışmış, seçmiş? vekiller vekilliklerini kuvvetlendirmek için kendileri belirliyor. mesela aydın delegasyonu ali uzunırmak ve koray aydıncıdır. ali bey belirledi. trabzon öyle..geçen yıl bahçeli'yi seçen delege için ne değişti? şu değişti. bir kere eski vekiller aday yapılmadı, sonra mhp'nin nevrinin bükülme sırası geldi. hepsi birleşince kaos ortaya çıktı.

Avatar
NKavcar 1 yıl önce

müjdat bey, ahir ömrünüzde "mutant mhp" oluşturma çabasına destek veriyorsunuz?

niçin?

Avatar
öznur yiğitbaşı 1 yıl önce

müjdat bey yazınızı mükemmel.genel merkezin tavrı anti demokratik ve korkakça.cesaretleri varsa mahkemeye değil kurultaya giderlerdi.siz has ülküdaşsiniz

Avatar
mustafa kara 1 yıl önce

dünyanın en büyük teşkilatının başkanının,kırım,orta doğu,suriye,ırak,ekonomi,mülteciler,terör konularında doğru-dürüst bir tane lafı,sözü,projesi yok.ama,kendisine karşı aday olanlara iftira,yalan-dolan,gıybet konusunda ise çok çömert.akp nin siyasette çizdiği,uyguladığı taktiği,içimizde yürütmesi pek anormal değil,bizler için...

Avatar
mustafa kara 1 yıl önce

kendinden başkasını tanımayan,ben gidersem yok olursunuz mantığı insanı putlaştırır,şirke götürür....

Misafir Avatar
the cemaat 1 yıl önce @mustafa kara

seni cemaate yapıştırmış bu iş

Beğenmedim! (2)