Türkiye’nin geleceğini ve gündemini Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP belirliyor hepimiz seyrediyoruz. Türkiye belki de bir savaşa sürüklenirken MHP kendi içinde bütünlüğünü sağlamakla uğraşıyor.
Tarihin bu önemli kavşağında kendi iç barışını sağlamaktan uzak bir MHP’nin gidişatı durdurmakta rol oynaması zor görünüyor.
 İşte MHP'de bir değişimin hem fikri hem siyasal yenilenmenin en büyük gerekçesi MHP'nin mevcut işleyişi ile gerçekleşmesi muhtemel bu gidişatı durduramayacak olmasıdır.
Bir olağanüstü kurultay yapılmasına ayak sürüyen MHP eğer kendini sorgulamaz, siyasal eylem ve yöntemlerini gözden geçirmez kadrolarını yenileyemezse hem Ülkücüler kaybedecek hem de Türkiye…

**

Türk Milliyetçileri değişen Türkiye sosyolojisi ve siyaset dinamikleri dikkate alındığında kendisini iktidara taşıyacak siyaset üretmede yetersiz kaldı. 
Kendi içinde fikri ve siyasi yenilenmeyi gerçekleştiremeyen Ülkücü Hareket bir yandan cazibe merkezi olmaktan uzaklaşırken diğer yandan yaşanan siyasi yenilgiler Ülkücülerin umutsuzluğa düşmesine sebep oldu. 
Türk dünyası-Turan gibi Türk Milliyetçiliğinin güçlü kavramlarının Türkiye meseleleri karşısında arka plana itilmesi parti içinde oligarşik bürokratik yapı oluşması beraberinde idealizmin örselenmesi gibi bir sonucu da doğurdu.
Vizyon eksikliği, kadro zayıflığı, kitle iletişim araçlarının doğru kullanılamaması, stratejik yetersizlik, çözüm üretememe gibi dinamikler de ilave edildiğinde bugün yaşadığımız bir tükenmişlik sendromu durumu. 
Türkiye’nin en köklü siyasi hareketinin yaşadığı bunalımdan çıkış yolu ciddi bir sorgulama, özeleştiri, demokratik olgunluk, birbirine tahammül ve önce Ülkücülere sonra topluma bir gelecek sunabilme gücünü ortaya koyabilmesidir.
Türk Milliyetçiliği-Ülkücü Hareket ne öz ne de içerik açıdan herhangi bir sıkıntı yaşamamaktadır. Sıkıntı, değişen ve gelişen dünya-Türkiye dinamizmine, politik hareketliliğine düşünce-siyaset- eylem üretmekteki yetersizliğidir. 
Ülkücü Hareket başta kendi sorunları olmak üzere Türkiye'nin sorunlarına cevap verecek biçimde kendini yenileyici adımlar atmak zorunda.
Sorun kişisel bir değişim değil. Çok daha ciddi…
Kendisini fikir üzerinden ifade eden bir siyasi hareketin niçin alternatif olamadığını sorgularken bu sorgulamaların kişilere sıkışıp kalması, somut olgular ortaya konulamaması, sadakat ve ihanet kavramları üzerinden tartışılması ve daha çok kişisel kaygılar öne çıkarılarak yapılması sorgulamayı verimsizleştireceği gibi sonuçsuz da bırakacak. 
Buradan hareketle ihtiyaç olan sadece bir "olağanüstü kurultay" değil Türk Milliyetçiliği fikrinin yenilenmesine ve kitleselleşmesine katkı sağlayacak fikir kurultaylarının da yapılmasıdır.
İdeoloji ve söylem arasında çok yakın ilişki vardır. İdeolojilerin şekillenmesi, yenilenmesi ve toplumsal kabul görmesi (kitleselleşmesi) söylem üzerinden gerçekleşmektedir. 
Türk Milliyetçiliği-Ülkücü Hareket içinde değişimden söz edenler bir ideoloji-dünya görüşü değişikliğini kast etmekten ziyade söylem, eylem ve zihniyet değişikliği talep etmektedir.
Bu söylem-eylem-zihniyet değişikliği günümüzde fikri ve siyasi kan kaybı yaşayan Türk Milliyetçiliğine can suyu değeri taşımaktadır. Statik, siyaset üretmeyen ve sürekli milleti suçlayan anlayışın Türk Milletine katacağı bir şey yoktur.
Bakın, Cumhuriyetin kurumları korunamadı. Yargının bağımsızlığı ortada. Rejim değiştirilmeye çalışılıyor. Güneydoğu’da devlet yok. Musul’da, Kerkük’te, Suriye’de Türkmen sahipsiz. 
47 yıllık mazisi ile övünülen Ülkücü Hareket devletten, bürokrasiden, ekonomik hayattan tasfiye edildi. 
Dün “düzen karşıtı” bir siyasi hareket, “yeni ve milli bir düzen” kurma iddiasındaki bir fikir bugün nasıl düzeni korumaya çalışır hale geldi? 

**

Düşünmek, sorgulamak zorundayız.
Sadece siyasete odaklanmadan çağı kavrayan bir Ülkücülük anlayışı ortaya koymak zorundayız. Tarihi referanslarımızdan güç alarak başta kavramlarımız olmak üzere geleceği yeniden kurgulamalıyız…
Sadece seçim sonuçları üzerinden değil siyasetin çok ötesinde kültürel, sosyal ve ahlaki cephelerde de kendimizi sorgulamaya ve bir muhasebeye ihtiyacımız var.
Herkesin seçim sonuçları üzerinden değerlendirme yaptığı ve suçlu arayarak vicdanını rahatlattığı bu kritik süreçte yaşananların tek müsebbibi politik yanlışlıklar değildir.
Dünyada yaşanan gelişmeleri doğru anlama ve yorumlamada yanlışlıklar yapılmıştır.

**

Bütün dünya da sınırları ortadan kaldıran etnik ayrışmayı körükleyen küreselleşmenin Türkiye’de başlattığı değişim ve dönüşüm anaforuna karşı sadece siyaset üzerinden karşı koymak gibi bir yanlışın içine sürüklenen Türk Milliyetçiliği düşüncelerini kitlelere çok daha kolay ve etkili aktarabilecek sinema, tiyatro, edebiyat gibi alanları rakiplerine terk etmiştir.
Özellikle toplumun büyük kesimini yönlendirmede etkili televizyon ve gazeteler konusunda ortaya konan yetersiz çalışmalar propaganda üstünlüğünün kaybedilmesine ve Türk Milliyetçiliğine yönelik saldırılarda propaganda zaafına yol açmıştır.
Türk Milliyetçiliği gibi Cumhuriyetin kurucu felsefesini temsil iddiasındaki bir siyasal hareketin görüşlerini ifade edebileceği yüksek tirajlı bir gazetesi, çok reytingli bir televizyonu, sineması, tiyatrosu, romanı, okunacak gazetecisi, seyredilecek televizyoncusu yoksa küresel destekli bir kuşatma karşısında nasıl netice alması beklenmektedir.
Yaşadığımız yüzyıl kendisini okuyamayan siyasal hareketlere yaşam hakkı tanımamaktadır.

**

Türk Milliyetçiliği merkez medyada yazacak çapta bir gazeteci, büyük televizyonlarda program yapabilecek bir televizyoncu niçin yetiştirememiştir? Niçin hala kitapları çok satan bir romancıdan, edebiyatçıdan, ismi çok bilinen bir şairden mahrumuz.
Niçin Orhan Türkdoğan, Nevzat Köseoğlu, Sevinç Çokum, Emine Işınsu aşılamamıştır?
Sürekli günah keçisi aramak yerine bu soruların peşine düşmek zorundayız.

**

Şimdi esas ne yapılmalı sorusu önümüzde duruyor. 
Geçmişte geleceği en iyi okumak ve haklı çıkmak gibi tarihsel bir gerçeğe sahip Türk Milliyetçileri bugün hiç vakit kaybetmeden önce olağanüstü kurultayı toplamalı daha sonra bu sorgulamaları genişleterek kaybettiği zamanı telafiye çalışmalıdır.
Türk Milliyetçileri küresel gelişmeleri, Türk dünyasının ve Türkiye Türklüğünün sorunlarını bilimsel ve sistematik bir şekilde tartışmalı ve sorunlara gerçekçi çözümler üretmelidir.
Türk Milliyetçileri, Türkiye’nin milli çıkarlarını küreselleştirilen dünyada yeniden tanımlamalı ve yol haritasını bu küresel gerçekleri dikkate alarak belirlemelidir.
Türk Milliyetçileri, Türkiye’de yaşanan toplumsal değişimi ve sosyolojik kaymayı doğru tahlil etmeli ve Türk Milliyetçiliğini iktidara taşıyacak analizler yapmalıdır.
Bu soruların cevabı bulunmazsa değişen pek fazla bir şey olmayacaktır. 
Evet, MHP’yi korumak zorundayız. Ama Türkiye Cumhuriyetini koruyamazsak MHP’nin korunması anlamsızdır.   
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
akp "çözümü", siz "değişim" 5 yıl önce

"akp'lisi, bbp'lisi, chp'lisi, hdp'lisi, vatan partilisi, cemaatçisi mhp'ye düşman olduğu halde mhp'de niye "değişim" ister? bu soru başlı başına cevabı bulmaya yöneliktir.
mhp çizgisini koruduğu sürece mhp'dir. mhp'den rahatsız olanlara bakarak çizgisini koruyup- korumadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.
herkes şunu anlamalıdır ki, "büyümek için büyümek; bir kanser hücresinin ideolojisidir"
mhp değerlerinden, özünden kopmadan büyüyecektir. bu mesele de hareketin öz evlatlarının meselesidir. kanser hücresi yaratmak için hormonlu arayışlara girmeye gerek yok" y.ç

Avatar
iç barışı kim bozdu? 5 yıl önce

bu arada mhp'nin iç barışını bozanlarla, mhp'de huzuru yakalamak mümkün müdür?
defolu adaylarla, mhp'de ne birlik olur, ne de gelecek için iyi bir nokta.

Avatar
İldeniz Kutlutöre 5 yıl önce

nevzat kösoğlu'nun nesi aşılamamış, fethullahçı olduğu, 1980'den sonra said nursi hakkında uyduruk kitap yazdığı, amerikancılık yaptığı için mi aşılamamış... yazarın bütün ufku bu 4 isimse, yazık ki ne yazık...

Avatar
SAKİT aRAS 5 yıl önce

i̇deoloji dediğiniz kürt-arap melezi sahte seyit arvasi'nin türk-islam ülküsü ise bu parti akp, sp ve bbp'ye adam yetiştiren fidanlık olur ancak...

Avatar
Abdülhamit Karaca 5 yıl önce

akp beslemesi,aktrol mehmet demir adindaki müfteri adam,sen ve senin kafada olan akp trolleri var olduğu müdetçe kahrolasi rtte zihniyeti hakimiyetini devam ettirecekdir.ülkücü hareketi rabbim sizlerin şerrinden korusun.amin

Misafir Avatar
ülkücülükten önce insan ol 5 yıl önce @Abdülhamit Karaca

hayatın boyunca mhp nin içinde olman hareketin liderine hakeret etmeni gerektirmiyor mehmet demir!!

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Mehmet DEMİR 5 yıl önce @Abdülhamit Karaca

bu zihniyet kaybetmeye mahkumdur,ben ne diyorum sen ne yazıyorsun,şu anki parti yönetimi ile aramızdaki fark bu,ama giderken 3 kuruşluk haysiyetinizide götüreceksiniz bu belli oldu

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
Abdülhamit Karaca 5 yıl önce @Abdülhamit Karaca

dediğini,yazdığını dahi inkar eden, ülkücü hareketin liderine ,mhp kadrolarina arsızca ve hlaksızca iftiralarla saldıran ,birde tiksindirici bir pişkinlikle ben böyle bir şey demedim yazmadım diyebilecek kadar küstahlaşan bay mehmet demir, bir hekim olarak sana tavsiyem mutlaka bir piskolok uzmana gidip muzdarip olduğun bu illete bir deva bulman ve ülkücülere,liderlerine satmaşmanı bırakmandır.ttk

Beğenmedim! (4)
Misafir Avatar
Mehmet DEMİR 5 yıl önce @Abdülhamit Karaca

hayatim boyunca mi̇lli̇yetci̇ hareket i̇çi̇n mucadele ettim sonradan olmalardan deyi̇l atadan ülkücüyüm,mi̇lli̇yetci̇ hareketi̇n davasina i̇dealleri̇ne i̇nandim bu sebeple davanin ceremesi̇ ne i̇se bedeli̇ni̇ ai̇lece ödedi̇k ödemeye devam edi̇yoruz,şi̇mdi̇ aşağidaki̇ yaziya eleştri getirip beni akp beslemesi,aktrol ve müfteri ilan eden abdülhamit karaca ve onun gibi düşünenlere soruyorum yazımda yanlış yalan ve iftira olan nedir,yazıdan akp beslemesi olduğumu nasıl çıkarabildiniz,hakaretlerinizi misliyle iade ediyorum,hakaret zayıf adam işidir,tanımadığı anlamadığı veya kendisi gibi düşünmeyene hakaret kişinin kendi karekterini yansıtır,benim meselem memleket meselesi arkadaş sen ve senin gibi düşünenler teferruat bile olamazsınız,olay ülkenin bekası meslesidir bahçeli yada recebin meslesi deyil,bunu o kalın kafanıza sokun

Beğenmedim! (4)
Avatar
Mehmet DEMİR 5 yıl önce

akp,koltuk sevdalıları,statüko bekcileri ve genel merkez beslemeleri ülkücü iradeyi yok sayıp mahkeme yolu göstererek siyasi ahlaki ve insanı vasıflarını iki paralık ettiler.oysaki mart ayında alel acele yapılan kurultay normal tarihinde yapılsa,isteyen adaylar gibi genel merkezde kendi adayını seçtirebilirdi.gelinen noktada genel merkez adayının seçilme şansı olmadığı gibi bahçelinin de aday olacak ne yüzü nede mecali kaldı,ilahi adaletin şaşmaz terazisi suyu yoluna akıtıyor,genel merkez beslemeleri ile koltuk sevdalıları ne kadar çırpınsada deyişim kaçınılmazdır,milliyetci harekete genç,dinamik,vizyoner kadrolar gerkmektedir,kağıttan gazel okumakla,tabana teba muamelesi yaparak lider olunmuyor,türkiyenin şartları her geçen gün ağırlaşıyor,ülkede iktidar denetlenemiyor,denge sağlanamıyor,iktidar zaafiyet içinde ama muhalafetin hali içler acısı,muhalefetin olmadığı yerde demokrasi olamaz,ülke ya tek adam rejimi yada savaş denklemine sokuldu,baskın bir seçim yada referandumda mhp nin...

Avatar
KADIR MERAL 5 yıl önce

ulkucu hareketin ve turk milletinin sizi gibi dogru ve tarafsiz analiz yapip fikir ureten siyasetci ve yazarlara ihtiyaci var

Avatar
Akp ''kriko'' siz ''stepne'' 5 yıl önce

akp li gayet memnun mhp nin şimdiki halinden,şu an seçim olsa mhp nin baraj altında olduğunu görmemek için gerizekalı olmak lazım,kanser hücreleri gibi sarmışsınız mhp yiyirsunuz sizde bu mide varken büyümek ne mümkün. b.c