Zaman'ın mizah eki 'Püff' pazartesi okuyucusuyla buluşacak

Siyasi gündemin ağırlığıyla bunalan Türkiye'de yazıyla anlatılamayanı çizgiyle söylemek amacıyla yola çıkan Zaman gazetesinin mizah dergisi Püff, pazartesi okuyucuları ile buluşacak. Gazete binasında gerçekleşen tanıtım toplantısında sanat dünyasının renkli simaları bir araya geldi. 

Açılış programında konuşan Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, kitaplar dolusu bilginin bazen bir karede çizgilerle anlatılabileceğini söyledi. Dumanlı, "Türkçemizde 'püf' noktası diye bir tabir var. Hem oradan esinlendik hem de sıkıldığımızda, usandığımızda, bir rahat nefes alırken 'püff' yaparız. Hem de yalancı mumları söndürmek için bir ‘püff’ yaparız. Yani böyle çok zengin çağrışımları vardır." dedi.

Mizahın sağı ve solu olmadığını vurgulayan Dumanlı, "Hep muhafazakarlar espriden biraz daha uzak böyle daha ciddi kabul edilir, görünürler. Ama mizah insani bir şey, sağı solu olmaz. Buna bir üslup tutturmak lazım. Mizaha bir kalite, bir seviye ile yaklaşmak lazım. Zaman gazetesinde 30 yıl içerisinde bir fikri kalitenin oluştuğunu düşünüyoruz. Ama mizaha girebilmek için fikri olarak da çok önemli bir yere gelinmesi lazım. Bu dönemin geldiğini düşündüm. Aslında mizah bizim kültürümüzde olan bir şey. Fıkralar, hicivler yani edebiyatımızın en büyük mecralarından birisi hicivlerdir." ifadelerini kullandı

Bir mizah eki çıkarmak için çok uğraştıklarını anlatan Dumanlı şunları söyledi: "Baskı zaten öteden beri sürüyordu. Türkiye'de bir deyim yerleşti; 'izahı yapılamayanın mizahı yapılır' diye. Biz epeydir uğraşıyoruz buna. Yaklaşık 9 prova baskı yaptık. Dün bazı şeyler yaşanıldı da bugün yapıldı diye bir şey yok. Ama hem gazetemize yapılan baskın ve baskı buna denk geldi, hem de Fransa'daki o üzücü olay buna denk geldi. Bunu kaderin bir cilvesi olarak düşünüyorum. İnşallah bunun daha müsamahakar daha uzlaşıya açık bir yaşama kültürünün oluştuğu bir toplum olmamız konusunda 'Püff'ün katkılarının olacağını düşünüyorum. İçinden geçtiğimiz günler biraz gergin günler. Bu Türkiye için olduğu kadar dünya içinde geçerli. Umarım bu dediklerimin ipuçlarını bu dergide göreceğiz. Mizahın solun tekelinde olduğunu düşünmek pek doğru değil. Bu bir yorum meselesi. Dolayısıyla Zaman gazetesinin böyle bir mizah dergisine girişmesi karışıklığı ve gerginliği yumuşatır.” 

Püff'ün Editörü Abdullah Yavuz Altun da, uzun bir zamandan beridir bir mizah dergisi çıkarmayı düşündüklerini anlattı. Altun, “Konjektör bunu hem gerekli kıldı hem de biraz da zevkli hale getirdi. Çünkü şu ortamda mizah gerçekten de ihtiyaç olarak ortaya çıkıyor. Daha önce çıkarsaydık muhtemelen daha çok tökezlerdik. Ama şimdi bir ihtiyaç halinde herkes çok daha esprili bir şekilde katılım sağlayabiliyor. Şu an özellikle baskıların olduğu özellikle Paris'teki baskıların ardından mizahın gerekliliği ortaya çıktığı gibi bu süreçte ifade özgürlüğünün de ne kadar önemli olduğunu anladık." diye konuştu.

İsim konusunda bayağı bir tartışma yaşanıldığını aktaran Zaman Gazetesi Yazarı Ahmet Turan Alkan ise “Çok daha farklı isimler söylenildi fakat bunda karar kılındı. Çıkıp çıkmaması konusunda baya tartışmalar oldu. Tam zamanıydı, hatta biraz gecikmiş bir şey. Ama şöyle bir şey de var; okuyucularımız üzerinde ağır bir baskı var. Onların üzerindeki baskıyı biraz hafifletmek, hayata daha rahat bir pencereden bakmalarına kolaylık getirmek istedik." açıklamasını yaptı.

Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay da, "Zaman gazetesinin çok şanslı bir gazete olduğunu düşünüyorum. Bu ek öyle bir zamana denk geldi. Hepimize, bütün zaman okurlarına hatta Türkiye'ye ilaç gibi gidecek. Yani söz konusu olan bir mizah eki değil. Türk toplumunda Zaman gibi bir konumda olan bir gazetenin şu günlerde bir mizah eki çıkarması ilahi işaret.” şeklinde konuştu.

Paris’teki saldırıyı da kınayan Dorsay, şunları dile getirdi: “Şu anda kendilerine Müslüman diyen en kanlı cinayetleri Allah korkusuna, hakka, insanlığa tamamen sırt çeviren bir katil sürüsünün Paris'te 10 mizahçıyı öldürmesi, karikatür mizah insanıdır mizahta o kadar önemlidir ki çünkü mizah insanı belki de diğer yaratıklardan ayıran unsurlardan biri. İnsan gülmesini bilen tek bir yaratıktır. Gülmek zekânın dışa bir vuru mudur. Karikatür hayatla dalgasını geçmek ama aynı zamanda hayatın felsefesini yakalama ve kitlelere verme sanatıdır. Eskiden bütün gazetelerde gündelik çizgi romanlar vardı. Yılarca devam etti bunlar. Yıllarca insanlar bunlarla beslendiler. Püff'ün ismini beğendim isim gayet iyi." 

“Bu mizah dergisi ile beraber herhalde Türkiye'de tirajı çok yüksek olan bir mizah dergisi ile karşılaşacağız.” diyen Karikatürist İbrahim Özdabak ise şöyle konuştu: “Zannedersem en büyük rakibi de bu mizah dergilerinin şöhreti cazibesi olacak. Çünkü ülkemizde ve dünyada mizah dergilerinin kötü bir şöhreti var. Belki Türkiye'de mizah dergilerinin belli bir kesim tarafından kabul görüp belli bir kesim tarafından dışlanmasına sebep olan bir şöhret bu. Belki dergi bu şöhreti değiştirebilir. Ümit ediyorum ki her kesin evine sokabileceği bir mizah dergisine kavuşuruz. Buradaki çizgilere baktığıma göre çok keyifli bir dergi olacağına inanıyorum." 

T 24 Yazarı Tan Oral da "İçinden geçtiğimiz günler biraz gergin günler. Bu Türkiye için olduğu kadar dünya içinde geçerli. Umarım bu dediklerimin ipuçlarını bu dergide göreceğiz. Mizahın solun tekelinde olduğunu düşünmek pek doğru değil. Bu bir yorum meselesi. Dolayısıyla Zaman gazetesinin böyle bir mizah dergisine girişmesi karışıklığı ve gerginliği yumuşatır.” dedi.

Açılışa; T24 çizeri Tan Oral, sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, Yeni Asya Gazetesi karikatüristi İbrahim Özdabak, gazeteci-yazar Mehmet Gündem, Samanyolu Haber Genel Yayın Yönetmeni Metin Yıkar, sanatçı Aslıhan Erkişi, Ertuğrul Erkişi, sunucu Erkan Akkuş ve Ayna programının sunucusu Saim Orhan gibi ünlü isimler katıldı.

12 Ocak'ta ilk sayısı ile yayın hayatına başlayacak Püff'ün yayın editörü Abdullah Yavuz Altun, görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı, tasarımcısı ve mizahçılarından Babür Boysal. Çizerleri; Tuğrul Karaca, Eray Zengin. Yayın danışmanları ise Ahmet Turan Alkan, Hasan Sutay ve Nedim Hazar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.