Zaman\'dan Erdoğan\'a Yüzde Elli Cevabı
Günün bombası Zaman Gazetesi köşe yazarının Başbakan Erdoğan'a yazdığı bu açık mektup.
 
"Erdoğan'ın söylediği yüzde 50' içinde olan Zaman yazarı Ahmet Turan Alkan, Başbakan'ın söylediği “Yüzde 50’yi zor zaptediyorum” lafına ters köşeye yatıran bir karşılık verdi. 
 
Alkan, "Mademki hatırlattınız, bilseniz iyi olur: Kendi adıma olup biteni acıyla seyreden biri olarak sokağa asla çıkmayacağım, çünkü bunun meşrûluk ve isabetine inanmıyorum." diye yazdı. 
 
İşte Zaman yazarının "BAŞBAKAN'A MEKTUP" yazısından çarpıcı bölümler;
 
"Sayın Başbakan, seyahatinizden önce yaptığınız açıklamalarda şu menhûs Kışla’dan asla vazgeçmeyeceğinizi, göstericilerin ard niyetli, sadece sizin haklı olduğunuzu tekraren belirttiniz ve bu tutum protestocuları bir kere daha galeyana getirdi.
 
Kararınızın isabetine inansam şahsi desteğimi esirgemezdim ama tam aksini düşünüyorum ve galiba bu konuda yalnız değilim.
 
KARARLILIK DEĞİL ZAAFINIZ
 
Basın toplantısında gazetecilerle şahsi tartışmaya girecek kadar gergindiniz. O görüntüler, durumdan endişe duyanları üzdü, kararlılığınıza değil zaafınıza hamledildi. İçimde bir şeylerin ezildiğini hissettim. Atlattığınız o büyük bâdirelerde bile sizi hiç bu kadar dağınık görmemiştim. Sebebi şu olabilir mi: O gün haklıydınız; meşrû çizgideydiniz ve halk yanınızdaydı. Bugün kışla inadınızı ve “Vız gelir, bildiğimizi yapacağız” tavrınızı anlamıyoruz ve bu yüzden -lütfen itimad ediniz- sizi çok sevenler bile gıyâbınızda sizi savunmakta zorlanıyor.
 
ONLARA BUNU SİZ ARMAĞAN ETTİNİZ
 
Protestocular haklılık ve şirinliklerini cumartesi gecesinden sonra kaybettiler; görünüşe göre umurlarında da değil. Onlar sandıkta elde edemediklerini büyük şehirlerin sokaklarında şaşırtıcı bir kolaylıkla kazandılar; bu şaşırtıcı ve kolay başarının tadı, protestocuların başını döndürdü, sarhoş etti. Onlara bu kolay zaferi ne yazık ki siz armağan ettiniz, lâkin fırsat hâlâ fevt olmuş değil; her şey sizin bakış açınızı değiştirmenize bağlı. Tansiyonu da ancak siz düşürebilirsiniz.
 
MESELENİN DİK DURMAKLA İLGİSİ YOK
 
Sizi anlamaya çalışıyorum; niçin böyle düşünüyor ve ne yapmayı hesaplıyorsunuz? Sizi iyi tanıyanlardan bazıları diyor ki: “Hayır, şahsî kibirle alâkası yok. Başbakan çoğu insanın hayal bile edemeyeceği vesayete karşı dik duruş, başörtüsü, Cumhurbaşkanlığı seçimi, Kur’an kursları, İsrail’i özre zorlamak gibi önemli virajları dik durarak aştığına inanıyor. Bu krizde taviz gibi görünecek geri adım atmayı o yüzden hiç düşünmüyor. Vaktiyle Menderes, Demirel, Özal gibi liderlerin taviz zaafına kapıldığı için yenildikleri kanaatinde.” 
 
Ne var ki gün için ilâç olan bugün için zehir olabilir. Meselenin dik durmakla ilgisi yok, hakkaniyetle ilgisi var. Hakkaniyet ve adaletten koptuğunuz yerde, sizi destekleyen duaların bıçak gibi kesileceğini bilmiyor olamazsınız.
 
SİZE YAKIŞTIRMAKTA ZORLANIYORUM
 
Acaba tavizsiz ve sert görüntü vermemekle gerginliği tava getirmek, hayati derecede önemli seçimlerin yapılacağı önümüzdeki yıl öncesi “safları sıklaştırmak” amacına yönelmiş olabilir misiniz? Vaktiyle hükümeti desteklediği halde son süreçte kendini “yüzer-gezer” hisseden kararsızları, ortamı sertleştirip kamplaştırarak “kararlı seçmen” haline getirmek yani... Yanılmayı çok dilerim ve doğrusu böyle yanlış bir hesabı size yakıştırmakta zorlanıyorum.
 
SOKAĞA ASLA ÇIKMAYACAĞIM
 
“Yüzde 50’yi zor zaptediyorum” cümlesinin medlûlüne inanamıyorum Sayın Başbakan’ım. Mademki hatırlattınız, bilseniz iyi olur: Kendi adıma olup biteni acıyla seyreden biri olarak sokağa asla çıkmayacağım, çünkü bunun meşrûluk ve isabetine inanmıyorum.
 
KIZACAKSINIZ AMA SÖYLEYEYİM!
 
İşte öğle saatlerinde vekiliniz Sayın Arınç konuşuyor; sağduyulu, sâkin, iyi niyetli, karşı tarafı da dinlemeye ve ciddiye almaya hazır bir duruşla, hangi tarafta olursa olsun insanların duymak istediği şeyler söylüyor. Hükûmet adına bu tavır değişikliği çok önemli, çünkü yeşile saygı ve şehirlilik bilinci gösterenlerle, yıkıcı vandallar arasındaki sınır hatlarını bu açıklama belirleyecek. Kızacaksınız ama söyleyelim; lütfen yurda dönüşünüzde bu yaklaşımı siz de destekleyiniz.
 
Bugüne kadar sizden bir şey isteyenleri çok dinlediniz; siyaset dünyasıdır, bir yere kadar anlaşılabilir fakat sizden bir şey talep etmeyenlerin tenkidlerini ciddiye almanızı saygılarımla temenni ederim efendim.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.