Taraf’ın neden olduğu büyük tedirginlik

Bir önceki yazımda hükümet adına üzülen, tedirgin olan, bazen de sevinen bir gazeteci topluluğunun  türediğini yazmıştım.

Hükümete gelen eleştirileri onlar göğüslüyorlar. Hükümeti zora sokacak bir gelişme karşısında en büyük tedirginliği onlar yaşıyorlar. Hükümete “gözünün üzerinde kaşın var” diyen herkes karşısında bu arkadaşları buluyor.

İşte bu arkadaşların yeni bir tedirginlik kaynağı var: Taraf gazetesindeki değişim.

Taraf gazetesinde Oral Çalışlar’ın gidip yerine Neşe Düzel’in gelmesi en çok da bu arkadaşları rahatsız etti.

Birkaç gündür öyle tepkiler gösteriyor, öyle yazılar yazıyorlar ki sanırsınız “Taraf hükümeti yıkacak, bu arkadaşlar da altında kalacak.”

Onlara göre “Taraf gazetesi barış karşıtı bir çizgiye kayacak” ve “hükümet mensuplarının yaptığı iddia edilen yolsuzluk dosyalarını yayınlayacak.” Ve bu dosyalar üzerinden de iktidara savaş açacak.

Kaç gündür bu iddialar ortalığı kasıp kavuruyor. Bu ihtimal AK Parti’den çok bu arkadaşları rahatsız ediyor.

Diyelim ki Taraf ‘barış karşıtı’ bir pozisyona geçti. Bunun ne kıymeti var? Sözcü’nün, Aydınlık’ın, Cumhuriyet’in yanına bir de Taraf gazetesi geçse ne olur ki? Hem niye geçsin?

Şaka değil. Taraf gazetesinin ‘hükümetin yolsuzluk dosyalarını’ yayınlama ihtimali bu arkadaşları fena halde germiş durumda.

Sanırsınız bu arkadaşların her biri hükümet üyesi. Öyle tedirgin, öyle endişeli, öyle öfkeliler ki yolsuzluğu yapanın hükümet değil bunlar olduğunu düşüneceğiz.

Siz dünyanın herhangi bir yerinde var olduğu iddia edilen yolsuzlukların haber yapılacak olmasından tedirgin olan bir gazeteci türü gördünüz mü?

Diyelim ki hakikaten de Taraf bugüne kadar var olduğu söylenen yolsuzluk dosyalarını birer birer yayınlamaya başladı.

Rahatsız olunması gereken bunların yayınlanması mı, yoksa o yolsuzlukların yapılmış olması mı?

Sakın yanlış anlamayın, hükümetin yolsuzluk yaptığını söyleyenlerden değilim. Elimde bunu gösteren ne bir dosya var, ne de bir belge.

Fakat gazetecilerin başka bir gazetenin ‘hükümetin yolsuzluk dosyalarını’ yayınlayacak olmasından rahatsızlık duymalarını  da gerçekten anlamıyorum.

“Hükümet yolsuzluk mu yapmış?” diye soracaklarına, “Taraf bunu niçin yayınlıyor?” diye soruyorlar

Şu garabete bakar mısınız?

Bu tutumları ile zımnen de olsa hükumetin yolsuzluk yapmış olduğunu kabul ettiklerinin de sanırım farkında değiller.

Diyelim Taraf yolsuzluk dosyası adı altında bazı belgeler yayınlamaya başladı.

Bunlar gerçekse, önemli bir gazetecilik yapacak demektir. Çünkü medyanın görevi iktidarların yanlış işler yapmasını engellemek.

Yok bu belgeler sahteyse, zaten kimse inanmayacak, hükumet de kendi hakkını koruyacaktır.

Peki bu arkadaşlara ne oluyor? Niçin bu kadar tedirginler? Yoksa gerçekten bildikleri başka şeyler mi var?

Eğer bu dosyaların ‘siyasi hesaplaşma’ya malzeme yapılacak olmasıysa esas sorun, bundan da hükumet rahatsız olsun, bu arkadaşlara ne oluyor?

Varsa yoslzuluk ortaya çıkmasın siz de güzel güzel conforunuzu sürdürürn öyle mi? Bu mudur yani?

Tamam, haberdar olduğu yolsuzluk dosyasını zamanında değil, bir hesaba matuf biriktirip işine yaradığı gün açıklamak, bunun üzerinden ‘iktidarla hesaplaşmaya kalkışmak’ da o yolsuzluğun kendisi kadar pis bir durum.

Bana göre ‘bu pis dururm’dan rahatsız olması gereken de gazeteciler değil, hükumetin kendisi.

Evet, yolsuzluğun yapılmış olması  değil de, yayınlanacak olması rahatsız ediyor bu arkadaşları.

Söyleyin Allah aşkına, bende mi bir terslik var? Bu tepkilerin bir izahı var da ben mi göremiyorum?  twitter.com/acikcenk

LEVENT GÜLTEKİN

gazeteciler.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.