RTÜK üyesi Çıplak\'tan Gezi cezalarına tepki

Gezi Parkı eylemlerini ekrana taşıyan Halk TV, Ulusal TV, Cem TV ve EM TV'ye RTÜK tarafından ceza verilmesi MHP kontenjanından seçilen RTÜK üyesi Esat Çıplak'ın büyük tepkisini çekti. Karara muhalefet şerhi koyan Esat Çıplak verilen cezanın yersiz olduğunun altını çizerek "Halkın haber alma özgürlüğünü yerine getiren ve asli görevlerini yapan televizyon kanallarının cezalandırılmasının uygun olmayacağını" vurguladı.

4 KANALA GEZİ CEZASI VERİLDİ

" Gezi Parkı olaylarını haberlerine yansıtmayarak halkın haber alma özgürlüğünü yerine getirmedikleri için esas izlenirliği olan birçok TV kanalının yayınları incelenmesi ve sorgulanması gerekir" diyen MHP 'li RTÜK üyesi Esat Çıplak şunları kaydetti:

"Radyo ve Televizyon Üst Kurulu " Gezi Parkı Platformu" öncülüğünde ve koordinesinde yapılan eylemlerin kitleselleşmesi ve bütün yurt sath-ı mailine yayılması üzerine birçok televizyon kuruluşunun yayınlarını mercek altına almış; yaptığı toplantıda, bilhassa politik duruş olarak Hükümetin icraatları karşısında vaziyet almış yayın kuruluşlarını yaptıkları yayın nedeniyle cezalandırmıştır.

HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANAMAZ

Halkın haber alma özgürlüğü hiçbir şart ve koşulda kısıtlanamaz. Kısıtlandığı rejimlerin adı demokratik rejimler olamaz. Savaş, olağanüstü hal ve benzeri dönemlerde bile halkın, her şart altında çok sesli bir şekilde haber alma özgürlüğü vardır. Siz bir ülkedeki olayları ne kadar gizlemeye çalışırsanız çalışın, sosyal medyanın dünya çapında işlevselleştiği ve etkin olduğu günümüzün evrensel dünyasında bir şeyi gizlemeye çalışırsanız ancak gülünç duruma düşebilmeyi becerebilirsiniz. O takdirde 11/06/2013 gecesinde olduğu gibi Türkiye 'den 6-7 saat canlı yayın yapan CNN İnternational ve BBC gibi yayın kuruluşlarına da ceza uygulamanız gerekmektedir. Üstlelik CNN'de telaffuz edilen "kendi medyasına güvenemeyen Türklerin çoğunluğu izlemek için bizi seçiyorlar" Cümlesinin utancı da üzerinize yapışıp kalır.

DÖRDÜNCÜ BÜYÜK ERK BASIN

Çağdaş demokrasiler, yasama, yürütme ve yargıdan sonra gelen en büyük erkin basın olduğunu kabul etmektedirler. Dördüncü kuvvet olan medyanın, keyfi nedenlerle veya iktidar erkinin etkisiyle cezalandırılmasının parlamenter sistemimizde ve çağdaş demokrasilerde yeri yoktur.

Üçüncü Dünya ülkelerinde ve diktatörlükle yönetilen ülkelerde görülebilecek bir uygulamadır. Bu cezalar Türkiye Cumhuriyetine yakışmadığı gibi basın özgürlüğü kavramı ile de çelişmektedir.

Olayın gerçek boyutlarının kamuoyundan saklanması, Halkın haber alma özgürlüğünün fiilen kısıtlanması anlamına gelmektedir.

Kaldı ki, Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesi'nin 4. Maddesi, taraflara, "Halkın ifade ve haber alma özgürlüğünü ve yayın izleme özgürlüğünü sağlama ve garanti altına alma yükümlüğünü" getirmektedir.
Aynı Sözleşmenin 9. Maddesinde ifade edilen, "Kamu için önem taşıyan bir olayın izlenmesi hakkını ve bir veya daha fazla Taraf halkının büyük bir kısmının söz konusu olayı televizyonda izleyebilmesinin engellenmesinin önlenmesini sağlayacak gerekli hukuki tedbirleri inceleyecektir" şeklindeki hüküm ile de halkın haber alma özgürlüğüne engel olunması durumunda bu engelin kaldırılması için gerekli hukuki tedbirlerin alınmasını öngörmektedir.

Bu dört kanalın bugün cezalandırılması hem yasalarımızla hem de Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesi ilkeleri ile de çelişmektedir.

Cezalandırılması gereken biri varsa o da halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlayanlardır."

RTÜK, Halk TV, Cem TV, Ulusal TV ve EM TV'nin Gezi eylemlerine ilişkin yayınlarında, "Şiddeti özendirdikleri" ve "Toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel oldukları" gerekçesiyle, 3 üyenin karşı çıkmasına rağmen AK Partili 5 üyenin oylarıyla 4 televizyon kanalına 11 biner lira para cezası verdi. RTÜK'ün CHP kontenjanından seçilen üyeleri Hülya Alp ve Süleyman Demirkan ile MHP 'li üye Esat Çıplak, ceza verilmesine karşı çıktılar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.