Orhan Miroğlu MİT ajanı mı?

Taraf gazetesinin haberine göre  Musa Anter’in öldürülmesine yönelik dosyada, “Miroğlu bombası” patladı. Anter Ailesi, Musa Anter ile birlikte saldırıya uğrayan ve halen AKP Milletvekiliği görevini yürüten Orhan Miroğlu’nun “MİT ajanı” olduğunu iddia etti. Aile, Musa Anter’in hayatını kaybettiği silahlı saldırıdan yaralı olarak kurtulan Orhan Miroğlu’nu, örtülü olarak derin devlete çalışmakla suçlaması dikkat çekti.

Anter dosyasında yaşanan Miroğlu bombasının hikayesi şöyle:
KOD ADI TAYFUN
Türkiye’nin faili meçhul cinayetlerinin başında gelen Kürt gazeteci ve yazar Musa Anter’in dosyası, 24 yıl sonra MİT eski Müsteşarı Mehmet Eymür’ün açıklaması ile ilginç bir boyut kazandı. Anter Ailesi’nin iddiasına göre, Mehmet Eymür halen Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Anter’in hayatını kaybettiği silahlı saldırıdan yaralı olarak kurtulan Orhan Miroğlu’nun “Tayfun” kod adlı MİT elamanı olduğunu öne sürdü. Bu açıklama, Anter cinayetinin 24 yıl sonra aydınlatılması için bir umut ışığı oldu. Anter Ailesi de bu açıklamanın üzerine bir çok açıklama yaparak, halen AKP’den milletvekili olan Orhan Miroğlu hakkında ayrıca bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini dile getirdiler. Ve Aile, Miroğlu’nu derin devletin adamı olmakla suçladı.
MİROĞLU HESAP VERSİN
Orhan Miroğlu ile ilgili iddialar, Anter’in oğlu Dicle Anter’in açıklamaları ile gündeme geldi. Dicle Anter son olarak PKK’ya yakınlığı ile bilinen ANF’de yayınlanan açıklamasında, Miroğlu’na yönelik ağır iddialarını tekrarladı. Dicle Anter, babasının davası ile ilgili yaşanan gelişmeleri şöyle anlattı: “Bildiğiniz gibi Musa Anter davası 14 Mart’ta Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bu davanın önemli kısmı 3 tanesi dönemin idari sorumluların tanık olarak mahkeme salonuna gelmesiydi. MİT Müsteşarı Mehmet Eymür, Orhan Taşanlar ve Susurluk raporu hazırlayan Kutlu Savaş. Bunların ifadelerinde yeniyeni bulgular ortaya çıkıyor. Bunlardan en önemlisi MİT Müsteşarı Mehmet Eymür’ün ‘biz Yeşil ileberaber, OrhanMiroğlu’nunTayfun olarak bilindiği’ konusunda bir ifade kullandı. Orhan Miroğlu’nun ‘Tayfun’ olarak sözü geçmesi açıkçası biz Anter ailesini tedirgin etti. Niçin Tayfun? Aradan 10 gün geçmesine rağmen halen Orhan Miroğlu’ndan bu iddiaya karşı bir cevap gelmedi.”
MİROĞLU İLE İLGİLİ ŞÜPHEMİZ ARTTI
“Tabi bu bilgilerin alınması doğrultusunda JİTEM konusu hakkında hem Genelkurmay’a, hem de MİT’in verdiği bilgiler çerçevesinde biz onlardan belgeleri stemiştik. Şimdiye kadar bu her iki kurumdan da mahkemeye belge gelmiş değil. Ancak MİT Müsteşarı Mehmet Eymür’ün tanık ifadesinde mahkemede şunu söyledi; ‘ben isim vermiyorum ama tüm isimler MİT’tekayıtlıdır. Bu kayıtlar doğrultusunda kişilerin tanıklığına başvurulabilir. Ama isim söyleyemem.’ Tabi bizim için en önemli konu şu an ‘Tayfun’ kod isimli Orhan Miroğlu’nun böyle tanınmasıdır. Bu konuda mecliste bulunan milletvekillerin de harekete geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Tüm partilerin milletvekilleri bu konu üzerinde durmaları gerekmektedir. Ancak bu konuda hiçbir parti den mecliste böyle bir insanın olduğu ve araştırması gerektiği noktasında bir girişimleri olmadı. Aile olarak Meclis’e bir soru önergesi verilmesini beklerdik. Zaten Orhan Miroğlu’nun bu süre zarfında sessiz kalmasını bizce suçu kabul etme anlamına gelmektedir. 25 Nisan’da tekrar mahkeme görülecek, Miroğlu’nun da mahkemeye geleceğini düşünüyoruz.”
MİROĞLU’NUN SAMİMİYETİNİ GÜVENMİŞTİK!
“Orhan Miroğlu ile ilgili uzun süredir böylesi spekülasyonlar vardı, babam vurulduktan sonra uzun seneler zaten hiç konuşmadı. Sonradan ifade vermeye başladı. İnsanın ister istemezaklına bazı şeyler geliyordu ancak biz öyle değerlendirmemiştik. Orhan Miroğlu’nun o zaman samimiyetine güvenmiştik. Nihayetinde o da mağdur biri nsandı, yaralanmıştı. O şüphemiz ‘Tayfun’ isminin ortaya atılmasıyla bu şüphe yüzde yüza rttı. İnsan kesin birşey de söylemek istemiyoruz çünkü daha onun ifadesine de başvurulacak. Ancak biz davanın yürütülebilmesi için elimizden geldiğince hassasiyetimizi sürdüreceğiz.”

TARAF
Anahtar Kelimeler:
OrhanMİROĞLUMitAJANI MI
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
horoz 2 yıl önce

anterler kati̇l pkk li mi̇roğlu da onlardan dah kati̇l o da maskeli̇ kati̇l pkk li