Milli Gazete'den Davutoğlu'na PKK Tepkisi: İpin Ucu Kimin Elinde?

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Hakkari’deki hain saldırıda 3 askerin şehit edilmesi sonrası yaptığı açıklamalarda “misilleme” uyarılarında bulunması terör örgütünü “devletin karşısına dikme anlamı” taşıyor. Hakkari’de 3 askerin şehit edilmesini, Bingöl’de öldürülen 3 PKK’lıya bağlamak ve hatta ima etmek Başbakanlık makamından telaffuz edilecek cümleler olmamalı. ‘Çözüm’ün sadece İmralı’da aranması… Abdullah Öcalan’a verilen ‘resmi muhatap’ kimliği… Ve en önemlisi bölge halkının adeta yok sayılması sorunların ‘çözümsüzlüğe’ doğru nasıl evrildiğini görmemiz için yeterli olmadı mı?

Türkiye’nin terk edilmemesi, silahların bırakılmaması, Kobani eylemlerinde ülkeyi saran şiddet gösterileri, zorla dağa kaçırılan çocuklar, Apo’nun İmralı’da rahata kavuşturulması ve daha birçok gelişmeden sonra Başbakanca yapılan “misilleme” açıklaması ülkeyi bir gerçekle yüzleştiriyor: “Çözüm süreci”nde ipin ucu çoktan kaçmış. Anlaşılan o ki; sürece dair Hükümetin hükmedebildiği tek şey algı çalışmaları, “akil adamlar”… Çözüm süreci PKK tarafından yönetilen bir süreç haline gelmiş.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yüksekova’da üç askerin şehit edilmesiyle ilgili, “Güçlü delillerle bu operasyonlar ve takipler neticesinde ilgili şahıslar şu anda gözaltındalar” dedi. Ankara’ya hareketi öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklama yapan Davutoğlu, Yüksekova’da üç askerin terör örgütü mensuplarınca düzenlenen silahlı saldırıda şehit olduğunu anımsatarak, “Evvelsi gün hepimizin yüreğine bir ateş düşmüştü. Yüksekova’da bir uzman çavuşumuzu ve iki erimizi kaybetmiştik” dedi.

Davutoğlu, şehitlerin, ülke savunması, milletin huzuru, ülkenin bekası için şehadet şerbetini içtiğini ve herkesin bu acıyı derinden hissettiğini belirterek, şehitlerin aileleriyle görüştüğünü, bugün de cenazelerin defin işlemlerinin yapıldığını aktardı. “Biz bu acıyı yaşarken bir taraftan da hepimizin takip ettiği gibi kamu düzeninin tesisi ve suçluların mutlaka adalete teslim edilmesi için gerekli talimatları da vermiştik” diyen Davutoğlu, olayın olduğu andan bu yana Genelkurmay Başkanı, Hakkari Valisi ve İçişleri Bakanıyla sürekli temas halinde olduklarını, olayı en başından itibaren bütün güvenlik birimlerinin yakından takip ettiğini ifade etti. Başbakan Davutoğlu, her türlü tedbiri alıp arka arkaya operasyonlar yapıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Bugün olayın mesulü olduğuna dair elimizde deliller bulunan şahıslar gözaltına alındılar. Bu gözaltılar neticesinde gerekli tahkikatlar yapıldıktan sonra adalete teslim edilecekler. Bu çerçevede Hakkari Valimizin yaptığı açıklamada da görüldüğü gibi, güçlü delillerle bu operasyonlar ve takipler neticesinde ilgili şahıslar şu anda gözaltındalar. Onun önemi şudur; biz her zaman söylüyoruz, Çözüm süreci kamu düzeninin alternatifi değildir. Çözüm sürecinin mevcudiyeti kamu düzeni anlamında herhangi bir zaaf olacağı şeklinde telakki edilmemelidir, algılanmamalıdır. Kamu düzenini bozan kim olursa olsun, hangi gerekçeyle olursa olsun, herhangi bir eyleme yöneldiğinde, herhangi bir eyleme niyet ettiğinde ve şiddete yöneldiğinde, kamu görevlilerimiz gerekli her türlü tedbiri alır ve bu eylemi durdurur. Daha önce baraja saldırıda olan da budur.”

“Şiddet yanlılarıyla mücadelemiz sürecek”

Davutoğlu, kamu düzenine riayet edildiği zaman ise herkesin, her türlü görüşünü beyan etme hakkına sahip olduğunu dile getirerek, “Her türlü toplantı ve gösteri yapma hakkı da vardır. Ama kamu görevlilerimizin kamu düzeni için aldığı tedbirleri kıyas göstererek, misilleme mantığıyla güvenlik birimlerimize saldırı olursa bunun da gereken cevabı verilir, sorumlular adalete teslim edilir” diye konuştu.

Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti: “Bu hukuk devletini yaşatma konusunda irademizden de kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bu çalışmalarda, etkin mücadelede Bingöl’deki polislerimizin şehadeti sonrasında sorumluları, takip esnasında çıkan çatışmada ölü olarak ele geçirilmişlerdi. Şimdi de Yüksekova’da askerlerimizi şehit edenler yapılan takiplerle yakalandılar ve adalete teslim edildiler. Soruşturmalar yürüyor. Bu olayın arka planında başka kişiler varsa onlarla ilgili de gerekli takipler yapılacak. Hiç kimse işlediği suçun karşılıksız kalacağı kanaatine kapılmamalıdır. Milletimiz de hükümetimize, devletimize, güvenlik birimlerimize güvenini devam ettirmeli, sürdürmelidir. Gerekli her türlü tedbiri alacağız ve kamu düzenini ülkenin her bir köşesinde tesis edene kadar da şiddet yanlılarına karşı mücadelemiz sürecek.”

Olayın failleri elimizde

Ankara’ya hareketi öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, her türlü tedbiri alıp arka arkaya operasyonlar yapıldığını vurgulayarak şunları kaydetti: “Bugün olayın mesulü olduğuna dair elimizde deliller bulunan şahıslar gözaltına alındılar. Bu gözaltılar neticesinde gerekli tahkikatlar yapıldıktan sonra adalete teslim edilecekler.Her türlü toplantı ve gösteri yapma hakkı da vardır. Ama kamu görevlilerimizin kamu düzeni için aldığı tedbirleri kıyas göstererek, misilleme mantığıyla güvenlik birimlerimize saldırı olursa bunun da gereken cevabı verilir, sorumlular adalete teslim edilir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.